Işıklar kapanıyor ve karşınızda otel odasında bir kadın. Geçmişine dönüyor, bir yandan da bugününü anlatıyor. Bu kadın aşık, tutkulu ama fazlasıyla kafası karışık… Yaşamış, yaşayamamış ve yaşamak üzere olduğu bir hayatı hayallerindeki gibi olsun istiyor. Ama başına gelmeyip yaşamayınca anlamıyor Ophelia hayatın hayalindeki masal gibi olmadığını… Zaten masallardaki gibi olsaydı ikisinin de sonu böyle olmazdı değil mi?

Civan Canova’nın yazıp yönettiği “Düğün Şarkısı” adlı tiyatro Berrin Akhasanoğlu’nun muhteşem performansıyla konukları büyülüyor. Aslında tek kişilik bir oyun, ama seyrederken diğer karakterleri de izliyorsun. Berrin Akhasanoğlu ile birlikte diğerleri… Seyirciyi oyun bitene kadar etkisi altına alıyor; kendi oynarken yaşadığı gibi aynı duyguları size de yaşatıyor. Sanıyorsunuz ki sizde o oyunun parçasısınız zaten izleyen herkes kendinden bir parça bulur ve bu parçaların tek bir cinsiyette sınırlı olmadığını anlar.

Aşilyus üretken, yaratıcı bir yazar. Çevresi, duruşu, hayat deneyimi ile kendisinden yaşça küçük olan Ophelia’yı ilk gördüğü andan itibaren etkilemeyi başarmış. Ophelia ise eğitimini yarıda bırakmış böylesi bir erkek için, Aşilyus’u için… Ve hayatta tek istediği şey kocasına en iyi çalışma şartlarını hazırlamak ve onu dünyanın en mutlu insanı yapmak. Ve böyle bir ilişki karmaşı içinde akıp giden bir hayat… Oyun, her ne kadar Ophelia’nın trajedisi üzerine kurulu olsa da oyun sonunda görüyorsunuz ki aslında Aşilyus’un durumu da ondan pek farklı değil..

Mutluluk, mutsuzluk, bastırılmış duygular, beklentiler, haykırışlar, bambaşka hayallerle yapılan başlangıçlar ve sonuç… Sonuç hüzün, kırgınlık, hayattan ayrılış… Kalbinizde çalan şarkının ritmini duyurup, hissettiriyor Civan Canova’nın kalemi ve Berrin Akhasanoğlu’nun oyunu… Oyunun enerjisiyle birlikte kostümler (Medine Yavuz), sahne dekoru (Işın Mumcu), ışıklar (Nejat Karaorman) ve müzikler çok iyi ayarlanmış. Böyle olunca da oyun bütünüyle izlenmeye değer kılınıyor.

Bunlar benim oyun bitiminde yazdıklarım ama son söz Civan Canova’nın olsun: “Dışımızdaki evrene ait hesaplı ya da hesapsız oluşumlar, her ne kadar bazen öngörülebilir bile olsalar, genellikle bambaşka yollara ve akla hayale gelmeyecek neticelere sürüklüyor akıp giden hayatı ve de hayatın sularında yol alan bizleri…”

“Düğün Şarkısı” 27, 30, 31 Ocak günlerinde ve Şubat ayının ilk iki günü Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izlenebilir.

Üsküdar Stüdyo Sahnesi: İstanbul-Anadolu – Paşalimanı No:6 Üsküdar
(Tekel Müzesi ve Kültür Merkezi)

Tel: (0216) 532 02 03

Diğer oyunlar için genel program: 

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html?sehir=10

Fotoğraflar: Düğün Şarkısı için özel olarak hazırlanan oyun broşüründen.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN