Tolga Akyıldız, 25 yıldır müzik dünyamıza emek veren dopdolu ve bir o kadar da alçakgönüllü bir isim. Müziğin de insanın da kalitelisini tek sözle anlayabilecek kadar ‘dopdolu’ ve her ikisi için de karşılık beklemeksizin destek verecek kadar ‘alçakgönüllü’. Yalnızca gazeteci ve yazar değil, kendi deyimiyle genç grupların ‘müzik ağabeyi.’ 8 Nisan Cuma akşamı garajistanbul’da düzenlenecek etkinlik öncesi kendisiyle söyleştik. Tolga Akyıldız yine farkını ortaya koymuş ve birbirinden özel 16 ismi bir araya getirmiş. Kimler yok ki: Ayşegül Aldinç, Harun Tekin, Koray Candemir, Yaşar, Fatma Turgut, Ferman Akgül, Bora Duran, Ceylan Ertem, Güvenç Dağüstün, Gece, Son Feci Bisiklet, Pera, Can Güngör, Cihan Mürtezaoğlu, You May Kiss The Bride, Keti… Bizden söylemesi, eşsiz bir müzik deneyimi için biletleri hazırlayın. Gecenin ipuçları yazının sonunda, mutlaka göz atın!

064

Sizi yıllardır gazeteci ve müzik yazarı olarak takip ediyoruz. Ayrıca ‘müzikmentor’ adlı oluşumunuzla müzik dünyasına yön veriyorsunuz. Ünlü ve yeni sanatçıları, grupları aynı sahnede buluşturma fikri nasıl doğdu? İlk nerede, ne zaman hangi isimlerin sahne alışıyla başladı?

25 yıllık müzik gazeteciliği ve yazarlık deneyiminden sonra sektöre farklı şekillerde hizmet etme fikrimden doğdu bu etkinlik. Kendimi bildim bileli genç ve yeni gruplara ‘müzik ağabeyliği’ yapmaktaydım zaten; onların önünü açmak, gerektiğinde strateji belirlemeleri ya da doğru refleksleri geliştirmeleri noktasında doğal bir akıl hocalığı görevim vardı. Şimdi kurucusu olduğum müzikmentor adlı yapının çatısı altında bu işlevi daha geniş kapsamlı olarak yerine getirmeye çalışıyorum 4 yıldır. müzikmentor; ünlü, ünsüz; yeni, eski müzisyenlere stratejik danışmanlık yapmasının yanı sıra onlar için belirli fonksiyonları da bizzat yerine getiren bir yapı. Ayrıca müzik ve eğlence sektörünün profesyonelleri; çeşitli markalar ve müzik şirketleri ile işbirlikleri içine de giriyor. Tüm bunları da bir ‘misyon’ dahilinde yapıyor. Ayrıntıları merak edenler muzikmentor.com adresini inceleyebilirler. garajistanbul’da gerçekleşen etkinlik de bu misyonun kalbinde yer alıp, kar amacı gütmeden gelenekselleşmiş bir müzik buluşması.

Bu ayki etkinlikte de yine birbirinden güçlü isimler var karşımızda; Ayşegül Aldinç, Harun Tekin, Koray Candemir, Yaşar, Fatma Turgut, Ferman Akgül, Bora Duran, Ceylan Ertem ve çok daha fazlası, adeta bir festival havası! Nedir bu isimleri aynı sahnede bir araya getiren? Yılların dostluğu? Yeni projelerin heyecanı ya da…?

Bu ve daha önceki etkinliklerde sahne alan 130’u aşkın grup ve müzisyeni bir araya getiren fikir şu: Türkiye’de müzik yapmanın, sahne almanın zorluklarından yılmış yeni ve iyi müzisyenlere sahnemizi açıyoruz. Onların görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak için de ünlü müzisyen dostlarımızdan destek istiyoruz. Böylece yeni isimleri geniş kitlelerle buluşturmuş oluyoruz. Her bir etkinlikte 10 ila 15 arası performans gerçekleşiyor. Bu performanslar da genellikle alışılmadık performanslar oluyor. Featuring’ler, düet’ler; akustik ya da etkinliğe özel olarak hazırlanan performanslardan söz ediyorum. Bu nedenle ‘Kaçırırsanız üzülürsünüz’ ve ‘Başka yerde göremeyeceğiniz performanslar’ diyoruz. Sadece yeni ve iyi gruplarla tanışma fırsatı değil; tanınmış müzisyenlerin de yeni projelerini sundukları bir platforma tanık olma fırsatı sunuyor. Hepsinden önemlisi bir ‘müzik ve sektör buluşması’ oluyor dediğim gibi. Çünkü sahnesinde konuk ettiği müzisyenler kadar izleyicisi de özel olan bir etkinlik.

crowd

# olarak neden ‘müzikbirleştirir’i seçtiniz ?

Bu etiketi birbirinden güzel iki anlamıyla da kullanıyoruz. Öncelikle içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun; ülke olarak hangi acılı süreçlerden geçiyor olursak olalım müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanıyoruz. En çok ihtiyacımız olan şey bu topraklarda yüzyıllardır birlikte yaşayan insanların ortak değerlerine sahip çıkmasıysa şayet bunun altını çizmenin en güzel yollarından biri de müziğe sahip çıkmak, müziğin dilini konuşmak olmalı. Müziğin sadece bir eğlence aracı olmadığını, birleştirici gücünün anlamını bu vesileyle hatırlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca bunu sadece Türkiye özelinde de söylemiyoruz. Dünyadaki herkesin anlayacağı şekilde tüm insanlara “Music unites us!” demeye de çalışıyoruz bir nevi. İkinci anlamsa şu: Bu kadar müzisyeni bir araya getiren şey; büyünün ta kendisi de yine müziktir. Müzik için, müziğin var olması için, müzik adına iyi bir şeyler başarmak adına ‘birleşiyoruz’ her etkinlikte.

Organizasyon sürecinden bahseder misiniz biraz? İsimleri nasıl belirliyorsunuz? Mutlaka birlikte çıkmak isteyen ya da tam tersi asla aynı sahnede olmak istemeyen isimler oluyor mu?

Daha önce hiç “Şu varsa gelirim”, “Öbürü varsa gelmem” diyene rastlamadım. Çünkü herkes bu etkinliğin ne sebeple yapıldığını biliyor. En ünlüsünden en yenisine hiç kimsenin en küçük bir kaprisine de şahit olmadım bugüne kadar. Bu etkinliğe emeği geçen herkes; müzisyenlerden garajistanbul’un kapı görevlilerine kadar her bir kişi yaptığımız şeyi niye yaptığımızı biliyor ve en iyi şekilde gerçekleştirebilmemiz için canla başla uğraşıyor. Bunu büyük bir samimiyetle söylüyorum. İsimleri belirlerken de hem sanatçı dostlarımın fikirlerini alıyorum hem de bana gelen başvuruları değerlendiriyorum. Ünlü isimleri davet ederken de hangi ünlü ismin hangi genç gruba destek olmak isteyeceği; kimin, kimin sahnesine konuk olabileceği; etkinliğin üreteceği toplam albeni değeri; farklı sound ve türleri bir araya getirebilmek gibi sayısız kriteri bir arada gözetiyorum ve her bir etkinlik için 2 aya yakın bir süre özel bir çalışma yürütüyorum.

Daha önceki etkinliklerin herhangi birinde sahne alıp yolu açılan, yıldızı parlayan isimler, albümler var mı?

Bunu benim söylemem doğru olmaz. Eğer böyle düşünen gruplar, müzisyenler varsa sadece gurur duyabilirim. Bu gurur da Tolga Akyıldız adına değil etkinliğin misyonunu yerine getiriyor olmasından ötürü olur.

imphoto_tolgaakyildiz_97

Sizi Türk pop ve rock müzik dünyasında genç bir duayen olarak nitelendirenler var. Aynı zamanda etkinliklerden de anlayabileceğimiz gibi önde gelen isimlerle güçlü dostluklarınız var. Bu noktaya gelmenin sırrı nedir? Durup düşününce en çok ne için ‘doğru yapmışım’ diyorsunuz?

‘Duayen ne demek’; ben bilmiyorum. Sadece yaptığım şeyi dürüst, ahlaklı, adaletli ve samimi biçimde yapmaya çalıştım hep. Hiç kimseyle çıkar hesapları yaparak dostluk kurmadım. Kimseyle arama kişisel nedenlerle mesafe koymadım. İnsanları iyi ve kötü yönleriyle hak ettikleri kadar sevdim. Kimsenin ‘adamı’ olmadım; kimse de beni ‘adamı’ yapmakla ilgili hayal kurmaya dahi cesaret edemedi. İşle, arkadaşlığı birbirine karıştırmadım. Samimiyetle laubaliliği de öyle… İnsan ayırt etmeden; herkese hayattaki duruşu ve işi üzerinden değer verdim ve saygı duydum. Eğer ben de bu şekilde sevilip sayıldıysam en büyük ödül bu zaten. Eğer bunu başardıysam 25 yıllık emek ve deneyim heba olmamış demektir.

Şu cümleyi vokal, grup ya da parça ismi vererek tamamlar mısınız? ‘Bir araya geldiklerinde mucizeler yaratıyorlar…’

Bütün müzisyenler; eğer karınlarını doyuracak kadar para kazanabilseler bu ülkede ve hatta henüz yeterince deneyim kazanmamışlarsa bile heyecan duydukları bir şarkı, bir proje, bir fikir etrafında bir araya geldiklerinde mucizeler yaratabilirler… (Biraz farklı bir tamamlama oldu ama demek istediğimi dedim)

Zaman ve coğrafya sınırı olmadan soruyorum. Hangi isim/lerden hangi parçayı canlı dinlemek istersiniz?

Bu sorunun cevabına tek bir röportaj yetmez…

Gelelim yine bu ayki buluşmaya… Kimden hangi parçayı mutlaka dinlemeli? 

Ayşegül Aldinç: O ‘zamansız’ ve özel bir kadın. Ne söylese dinlenmeli bence ve sürprizlere de hazırlıklı olmalı.

Harun Tekin: Harun Tekin o akşam farklı isimlerle farklı performanslara imza atacak.

Koray Candemir: Yeni teklisi ‘Son’u canlı dinlemek harika olacak. Müthiş bir iş olmuş.

Yaşar: Yaşar’ı o sahnede ağırlamak bile başlı başına bir olay. Ne söylese kabulümüz.

Fatma Turgut: Fatma o gece ‘You May Kiss The Bride’la sahne alacak.

Ferman Akgül: Ferman hem kendi solo projesi için hem de ‘Keti’yle birlikte sahne alacak.

Bora Duran: Sahnemizin çok sevdiği isimlerden biri olan Bora’nın da sürprizleri var.

Ceylan Ertem, Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu; aynı sahnede uzun ve güzel bir performansa imza atacaklar.

Güvenç Dağüstün: Kendisini henüz canlı dinleme şansına erişmemiş olanlar için benzersiz bir deneyim olacak.

Gece: Yeni albümden yeni şarkılar söylecek. Harika bir albüm oldu. Sahnede konukları da olacak.

Son Feci Bisiklet: Etkinliğin ilk döneminde bizim destek olmak için sahnemize davet ettiğimiz Son Feci Bisiklet bu kez çok sevilen bir grup olarak sahnede… Yetmez mi?

Pera: Dizi müziklerinin aranan ismi Pera yeni albümünden ezbere söylenen şarkılarıyla gelecek.

muzikmentor_logo

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?