Tolga Sümer, gözlerinize inanamayacağınız, büyüleyici bir portföye sahip hiper gerçekçi bir dövme sanatçısı. Onun dövmelerinin gerçekçiliği adeta fotoğraflarla yarışır halde. Tolga Sümer şu anda İstanbul’da, Golden Arrow Tattoo Studio’nun VIP bölümünde çalışıyor ve elbette, dövme sanatçısının yeteneği Cheyenne Tattoo Equipment, Xtreme Inks, Optimus Tattoo Care ve Golden Arrow Tattoo Supply gibi tanınmış sponsorlar tarafından destekleniyor.


Bize biraz kendinden bahset. Neden dövme sanatçısı olmaya karar verdin? Dövme yapmadan önce ne yapıyordun?
Merhabalar, ben Tolga. Golden Arrow dövme stüdyosunun VIP bölümünde dövme yapıyorum. Dövme sanatçılığına başlamadan önce karikatüristlik yapıyordum. Kemik, Lombak, Penguen gibi mizah dergilerinde uzun yıllar çalıştım. Çok da keyifli zamanlardı. Sonra, dergiden çıkmak istedim ve dövmeciliğe merak saldım. Dövme sanatı ile birçok insanın hayatına dokunmak benim için çok önemli çünkü insanlarda kalıcı bir eser bıraktığımın farkındayım. Çok severek dövme yapıyorum. Kendimi dövmecilikte sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Her zaman “en iyisi” olmak için çabalıyorum. Mükemmeliyetçi olduğum için sanırım bu süreç hiç bitmeyecek.


Kariyerin nasıl başladı? Öğretmenin kimdi? Bu mesleği öğrenirken herhangi bir zorluk yaşadın mı?
Karikatüristlik yaptığım dönemde kendime dövme yaptırıyordum. Dövme yapan sanatçıyla konuşurken bana “Bileğin çok güçlü, neden dövme yapmıyorsun?” diye sordu. O anda kafamda bir ampül yandı ve bu işin hoşuma gideceğini düşündüm. Böylelikle dövmeciliğe başladım. Öğretmenim yoktu, kendim öğrendim. Nikko Hurtado ve Mike Devries’in dövme yapım videolarını izleyerek kendimi geliştirdim.
Bu mesleği öğrenirken çok zorluk yaşadım. Tek başımaydım ve dediğim gibi bir öğretmenim yoktu. Dövme yapmayı öğrenmek kolay değil, üstüne üstelik bir de yalnızsanız işler çok daha zorlaşabiliyor. Ben hırslıyımdır ve “challenge” severim, bu sebeple pes etmeden devam ettim.


Dövme yapmak senin için sanat mı, iş mi yoksa başka bir şey mi?

Benim için dövme sanat! Sanat olduğuna inanmasam bu kadar çok uğraşmazdım. 🙂


Hiper realist dövmeler bugünlerde daha popüler hale geliyor. Ancak yaptığın bazı gerçekçi dövmelerde gerçekçiliğin yanı sıra çizgi roman unsurları da olduğunu görüyoruz. Bu kombinasyon nasıl ortaya çıktı?

Geçmişimdeki işimle şimdiki işimi birleştirmek istedim. Böylece yaptığım dövmelere kendimden de bir şey katmış oluyorum. Umarım ileride daha da fazla realizm+çizgi roman dövmeleri yaparım.


İnanılmaz detaylara sahip dövmeler yapıyorsun. Bu dikkatle çalışmak ne kadar zor?
Bu dikkatle çalışmak çok zor ama şu anda sahip olduğum disiplini geçmişteki işimden aldım. Kemik dergisinde çalışırken usta çizer Bahadır Baruter’in öğrencisiydim ve o bana disiplini çok iyi öğretmiş oldu. 🙂


Dövme yaparken senin için en önemli şey nedir?
Dövme yaparken benim için en önemli şey disiplin! Dövme yaparak başkalarının hayatını değiştiriyorum. Yeterli hassasiyeti göstermem gerekiyor. Eğer disiplinli yaklaşmazsam müşterimden önce ben kendimden memnun kalmam. O yüzden her dövmemde çok disiplinli ve özenli davranıyorum.


Favori dövmelerin, müşterilerin, projelerin veya sıradışı kariyer hikayelerin var mı?
Yaptığım dövmeler arasında en sevdiğim Marvel kol kaplama dövmesi. Aylar sürdü, müşteri ve ben çok yorulduk ama kesinlikle değdi. Ayrıca anlatmak istediğim bir de “garip” bir hikayem var. Bir gün 60 yaşlarında İngiliz bir adam geldi ve kalçasına kaş ve göz yapmamı istedi. Sanırım İngiliz denizcilerinin bir geleneğiymiş. İlk duyduğumda çok şaşırdım.


Cheyenne Tattoo Equipment, Xtreme Inks gibi ünlü birkaç markanın sponsorun olduğunu görüyoruz. Bu sponsorlara sahip olmak sana nasıl bir duygu hissettiriyor?
Hepsi benim için ayrı ayrı çok önemli, büyük onur duyuyorum. Bana desteklerini hiç esirgemiyorlar. Sanatçı olarak ben de bazen hak ettiğim değeri göremeyebiliyorum, ama sponsorlarım her seferinde bana kim olduğumu hatırlatıyor.


Dövme dışında nelerle ilgileniyorsun?
Düzenli olarak spor yapıyorum. Sporumu hiç aksatmıyorum. Spor yapmak ruhuma çok iyi geliyor. Hasta da olsam, tatilde de olsam spor yapmaktan vazgeçmiyorum. Bunun dışında, müzik dinlemeyi, film izlemeyi ve oyun oynamayı çok seviyorum. Küçüklüğümden beri Metallica dinliyorum. Hatta bebekliğimden beri desem yalan olmaz. Bebekken abim ağlamamam için kulağıma kulaklık takıp Metallica dinletiyormuş. Süper kahraman filmlerine bayılıyorum, hatta dizileri çıktığında onları da izliyorum. Tabii bazen televizyon karşısında uyuyakaldığım zamanlar da oluyor. 🙂


Hayattaki ve kariyerindeki ana hedeflerin nelerdir?
Kariyerimdeki en büyük hedeflerimden biri kesinlikle yurtdışına açılmak. Özellikle Amerika’da dövme yapmak çok istiyorum. Videolarını izleyerek dövme yapmayı öğrendiğim sanatçılarla da tanışıp ufkumu geliştirmek hayallerimden biri.

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@tolgacemalsume

İlginizi çekebilir: Ali Berk Perçiner’den Entropi Sergisi