Ayağınıza rahat bir spor ayakkabı giyin, fotoğraf makinelerini çıkarın ve tüm gün adım başı  “Aaa, burası ne güzelmiş, hadi girelim!” demeye hazır olun: çünkü Tomtom Mahallesi’ne geldiniz. Sanatın, tasarımın, alışverişin ve sosyal yaşamın bir araya geldiği bu sokakta iddia ediyorum, her gördüğünüz yer sizi büyüleyecek. Gelin, keşfedelim…

Konum

Tomtom Mahallesi, kuşkusuz Beyoğlu’nun en özel bölgelerinden olmuştur her zaman. Şimdilerde ise mahallede öyle bir yenilenme var ki! Büyüleyici tarihi binalar restore ediliyor; yepyeni tasarım butikleri, sanat galerileri ve kafeler bir bir açılıyor. Senede iki kez gerçekleştirilen, tasarımcıları ve sanatseverleri buluşturan Tasarım Tomtom Sokakta Festivali de burada gerçekleşiyor.

Tomtom Sokak’ta Gezilebilecek Yerler

Tomtom Mahallesi gerçekten çok büyülü bir mahalle. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde ayrı bir hikaye saklı, her mekan sizi alıp farklı bir dünyaya götürüyor sanki. Tomtom Design Hood’da nereler gezilir diye düşünüyorsanız, işte benim favorilerim:

Nilay Özenbay‘ın heykellerini mutlaka görün derim, gerçekten hepsi ağzınızı açık bırakacak nitelikte. Hemen yanında yer alan Manner İstanbul ise tasarım ve mimariyi buluşturan çeşitli ürünleriyle yaşam alanınız için size stil önerileri sunuyor.

tomtomdesignhood_arabicatradinghouse
Arabica Trading House

Neverland Hostel de uğranabilecek mekanlar listemde yer alıyor. Buraya gitmeye karar verirseniz tatlı cafe’sinde rahatça zaman geçirebilirsiniz. Önceden terkedilmiş bir tekstil fabrikası olan bina restore edilmiş, şimdilerde ise hostel olarak hizmet veriyor. Buradan biraz ilerlediğinizde Arabica Trading House‘u göreceksiniz. Gördüyseniz geçmeyiniz, hemen içeri giriniz! 🙂 Girdiğinizde çalışanların kahve tadımı saatine denk gelebilirsiniz, bana öyle oldu. İçeri girdiğimde üç dört kişi sayamadığım kadar çok kahve bardağını önüne dizmiş, sırayla her birini koklayıp elindeki kağıda notlar alıyordu. Çalışmaları bitip biraz sohbet etme fırsatı bulduğumuzda, buranın aynı zamanda Petra gibi yerlere kahve tedarik ettiğini de öğrendim. Ayrıca söylediklerine göre, ilerleyen tarihlerde halka açık tadım etkinlikleri de gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Keşif dolu gününüzün bir bölümünde burada sıcacık bir kahve molası verebilirsiniz bence!

Şimdi size şehrin ortasında yemyeşil bir mekan önerisi sunuyorum, hazır olun! Burası gerçekten muhteşem bir atmosfere sahip: Zanaat Atelye. Atölye 78’in tam karşısında yer alan bu mekan hem cafe, hem bir müze, hem de atölye. Etrafınız sadece yeşillik; şehrin içinde olduğunuzu unutuyor, kendinizi doğanın tam ortasında hissediyorsunuz. Zanaat Atelye’de yemek yemedim ama buranın büyüleyici ambiyansında bulunmak, belki bir çay içmek için bile gelmeye değer bence.

tomtomsokak_purbeyaz
Pürbeyaz

Gelelim çevredeki diğer tatlı mekanlara: ürün tasarımı, iç tasarım ve tasarım danışmanlığı hizmeti verdiğini öğrendiğim Studio 900, hemen yanında yer alan ve ev dekorasyonu için çok güzel ürünler sunan Tiftix ve doğal, ev yapımı, bitkisel sabunları ile beni kendine çeken Pürbeyaz Tomtom Sokak’ta gezebileceğiniz yerlerden. Son olarak, farklı iç dekorasyonu, duvarlarındaki fotoğraflar ve tatmama rağmen oldukça lezzetli göründüğünü düşündüğüm cheesecake’leriyle Cafe Note de listeme girdi.

Tomtom Mahallesi her şeyiyle keşfedilmesi gerektiğini düşündüğüm, büyüleyici bir mahalle. Bu sokağa adımınızı attığınızda gün içinde yapmanız gereken bir şey olmadığından emin olun çünkü zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız, bir bakacaksınız ki akşam olmuş!

Keşifle kalın.

Tasarım Tomtom Sokak’ta Festivali

tomtomsokak_tasarımfestival
Tomtom Mahallesi: Yeniden Canlanan Designhood

Bu yıl dördüncüsü 18 – 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen, tasarım dünyasına ilham vermeyi amaçlayan muhteşem bir etkinlik Tasarım Tomtom Sokak’ta Festivali. Sanata dair her şeyin, çeşitli atölyelerin, konserlerin, lezzetin ve tabiki tasarımın buluştuğu etkinliğin bu seneki teması “Bir Yolculuk Masalı”ydı. Ben sokağa adımımı attığım andan itibaren Tomtom yolculuğu masalına dahil olduğumu hissettim. Beyoğlu Belediyesi önderliğinde gerçekleşen festival bu sene; Tomtom Kırmızı, Tomtom Kaptan Sokak, İtalyan Lisesi ve Tomtom Gardens’a yayılan büyük bir alana sahipti.

İtalyan Lisesi’nin bahçesinde ise küçük bir kermes yer alıyor, tüm stand’lar farklı konseptlerde. Palo santo bulabileceğiniz aromatik ürünler sergileyen standlardan, muzlu ve çikolatalı değişik tatlıların yer aldığı stand’lara pek çok farklı konseptle tanışıyorsunuz burada. Çok sayıda müze ve tasarım mağazası gezip, atölyelere ve söyleşilere katılabileceğiniz bu festivali takibe alın ve bir sonrakini kaçırmayın derim!

tasarimtomtomsokakta.org/

Instagram: @tasarimtomtomsokakta

 İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Loksandra Coffee