Özellikle David Bowie, Elton John ve the Beatles’dan ilham alan Harry Styles’ın “Treat People With Kindness” adındaki yeni klibi yayınlanır yayınlanmaz çok konuşulmaya başlandı. Styles’ın üç dalda 2021 Grammy adaylığı bulunan ikinci stüdyo albümü Fine Line’da yer alan şarkının klibinde Styles’a Fleabag dizisinden tanıdığımız Phoebe Waller-Bridge eşlik ediyor.

Treat People With Kindness
Treat People With Kindness | Fotoğraf: pitchfork.com

İnsanlara nezaketle davranın mottosuyla sahneye atlayan Styles izleyiciyi siyah beyaz sinematografiyle 70’li yılların gece kulüplerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Bir röportajında küçük değişiklerin büyük farklar yaratacağını söyleyen Styles bu sloganın evrensel olduğunu özellikle vurguluyor. İnsanlara karşı olmanın dezavantajları olduğunu belirten Styles bu şarkının ilhamını One Direction grubundan ayrıldıktan sonra ona nezaketle davranan hayranlarından aldığını ayrıca belirtiyor. Özellikle şarkının “Belki iyi hissetmek için iyi bir yer bulabiliriz, ve insanlara nezaketle davranabiliriz” sözlerinde Styles’ın ne mesaj vermek istediğini daha iyi anlayabiliriz.

Adeta bir moda şöleni gibi izlediğimiz klibin yönetmen koltuğunda One Direction’ın da kliplerini yönetmiş olan Ben & Gabe Turner kardeşler oturuyor. Kostüm tasarımı ise Styles’ın kişisel stilisti olan ve bilhassa cinsiyet ayrımlarını ortadan kaldırarak erkek feminizasyonunu savunan stilist Harry Lambert tarafından yapılıyor. Müzik dünyasının moda provokatörlüğünü üstlenen Harry Styles klipte göz alıcı parıltıda bir ceketin içine krem rengi ekose bir süveter, yine ışıltılı bir papyon ve geniş paça beyaz bir pantolon giyiyor. Hemen hemen aynı şekilde payetli Gucci kıyafetleri giyinen Phoebe Waller-Bridge ile onu nezaketle dansa davet eden Styles’ı klasik dönemleri anımsatacak bir şenlik içinde izliyoruz.

Klipten ayrı bir parantez açmak gerekirse, cinsiyet sınırlarının arasında gönlünce dolaşan Harry Styles genç kuşağın moda ikonu olarak anılmaya başlandı bile. Modayı takip etseniz de etmeseniz de Styles’ın dergi çekimleri için giydiği sıra dışı kıyafetleri görmüş olmanız muhtemeldir. İngiliz şarkıcı son zamanlarda özellikle Vogue dergisine verdiği pozlarla gündem olmuştu. Sade smokin bir ceket içine giydiği uzun ve fırfırlı bir elbise moda, müzik ve magazin dünyası için sansasyonel bir ses getirmişti.

youtube play youtube play

Genç kuşak için ikonik ve devrimsel nitelikte bir etkileyiciliğe sahip olduğu düşünülen Harry Styles toplum normlarını ortadan kaldırdığında kendine rahat bir oyun alanı oluşturduğunu düşünüyor. Benzer şekilde aynı düşünceyi televizyon dünyasında gösteren Phoebe Waller-Bridge erkek kadın ayrımını alaycılık ve eğlenceyle reddediyor. Diziyi izleyenler klibin kapanışında Fleabag’in o efsanevi sinsi gülüşünü yakalamış ve mesajı almıştır. 2021’in ilk gününde yayınlanan bu görsel şölenli ve anlam yüklü şarkı şu an tüm müzik platformlarında mevcut, kaçırmayın!

Kapak Fotoğrafı: graziamagazine.com

İlginizi çekebilir: Aslı Sancar’dan Z Kuşağı Müzisyenleri