image

Buyurunuz damakta pamuk gibi yumuşak ve hafif bir tat bırakan trileçenin en beğendiğim adresleri.

Rumeli Trileçe

image

Son zamanların hip mekanı Karaköy’de, birbirinden güzel bir dizi mekan açıldı son iki yılda. Rumeli Trileçe bu mekanlardan biraz farklı. Aslında bildiğiniz esnaf tatlıcısı. Trileçenin yanında tiramisu, profiterol ve börek de yapıyorlar. Deneyeceğiniz en iyi trileçe olduğuna garanti verebilirim. Dilimini 7 TL’ye satıyorlar.

Baltepe Pastanesi

image

Deyim yerindeyse Fatih’in en baba pastanelerinden Baltepe. 56 yıldır hizmet veren pastane, tipik Rumeli lezzetlerini sunuyor. Trileçesi çok meşhur ve hatta burada Baltepe’nin spesyali olarak da biliniyor. Bunun dışında sütlacı, keşkülü ve böğürtlenli dondurması çok sevilenler arasında.

Üsküp Simit & Poğaça

image

İstanbul’daki Balkan göçmeni nüfusunun yoğun olduğu Bayrampaşa’da, en iyi Balkan lezzetlerini bulabileceğiniz pastane burası. Kaymaçina, Arnavut böreği, trileçe gibi en meşhur lezzetleri, çok tatlı hanımlar yapıp burada satıyor. Gösterişsiz, mahalle arası bir pastane olmakla birlikte, birçok mekana da trileçe gönderiyorlarmış. Trileçenin dilimi 3.5 TL. Mutlaka gidip deneyin derim.

Sütçüoğlu Muhallebicisi

image

Buranın da işletmecisi Arnavut, dolayısıyla Rumeli lezzetini gerektiği gibi yapmayı iyi biliyorlar. Dilimini 5 TL, yeri ise Bakırköy’de. Trilçesi kadar meyveli dondurmaları da meşhur.

Köfteci Arnavut

image

Balat’ın uykuluk ve köftecileri meşhur biliyorsunuz. Burası da salaş ama harika tatlar sunan bir köfteci dükkanı. Asıl adı Mavi Köşe ama herkes burayı Köfteci Arnavut olarak biliyor. Ekmek arası köfte, işkembe çorbası, piyaz gibi çok sevilen lezzetlerine bir de trileçe eklendi son zamanlarda. Balat’ın tarihi dokusuna yakışan bu nostaljik dükkanı görün derim.