Monoton geçen yaz tatilini hareketlendirmeye çalışan ve uyku sorunu olan Nicole’un çevresi ile olan ilişkisini konu alan film, 14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin en etkileyici filmleri arasında…

nicole1

!f’in Oyun bölümünde yer alan Tu Dors Nicole festival kapsamında izlediğim ilk filmdi. Nicole, uyku sorunu yaşayan birisidir. Yastığa başını koyar ama bir türlü gözlerini kapatıp uykuya dalamaz. Ayrıca yaz tatilindedir ve gününün büyük bir kısmını en yakın arkadaşı Veronique ile beraber geçirmektedir.

Nicole ailesi yazın şehir dışına gittiği için evin kendisine kaldığını düşünürken, bir müzik grubu kurmuş olan abisinin evde prova yaptığını görünce planları suya düşer. Uyuyamamasının üstüne bir de gece ve gündüz yükselen sesler iyice düzenini bozar. Ancak zamanla grubun davulcusu JF ile aralarında doğan bağlantı kimi zaman belirsizliklerle doludur. İzlanda’ya gitme hayalini gerçekleştirmek için Veronique ile anlaşır. Ailesinin verdiği kredi kartı ile biletleri alır. Ancak birtakım sorunlar baş gösterir ve dostlukların sorgulanması gerekir.

nicole 3

Sokakta bisikleti ile dolaşan Martin, filmdeki en güçlü karakterlerden biri. Yaşı küçük olmasına rağmen sesinin olgun bir adam sesiyle değiştirilip seyirciye yansıtılması sahnelerin tekdüzeliğine hareket katıyor. Martin’in Nicole’a olan hayranlığını dile getirişi büyümüş de küçülmüş dedirtiyor insana.

Siyah beyaz çekilen film çoğu sahnesinde mekan odaklı izlenimsel bir atmosfer yaratmış. Aniden yükselen sesler ile sessizliğin hakim olduğu sahnelerin sentezi karakterlerin kişiliklerinin bir yansıması gibi. Tu Dors Nicole izlerken bazı sahnelerde aklıma Frances Ha filmini getirdi.

nicole

Filmi izlemek isteyenler için 21 Şubat’ta bir seansının daha olduğunu hatırlatayım.

Keyifli seyirler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN