Karaköy’ün en bilindik ve en gelindik mekanlarından Tükkan’ı deneyimleme fırsatını sonunda yakalayabildim. Uzun zamandır bu mekana gelmek istiyordum çünkü son dönemlerde ciddi bir değişime girmesiyle beraber menüsünde de ciddi bir çalışma yapmakta olduklarını, hatta menünün içerisinde değişik bir kısım ekleyecekleri duyumunu almıştım. Restoranda yerimi aldım ve heyecanla menüyü açtım. Gözlerim o değişikliği aramaya başladı. Başlangıçlar, salatalar, pizzalar, ana yemekler…. Ve işte, Sokak Lezzetleri!

tukkan 5

Sokak lezzetleri deyip geçmeyin, tüm yemek kültürlerinin önemli bir parçasıdır. Özellikle hayatın bu kadar hızlı ve yorucu olduğu bu dönemde, hızlıca bizi mutlu eden ve karnımızı doyuran muhteşem lezzetlerdir. Bir kültürdür. Hele ki bizim yemek kültürümüzde sokak yemekleri, çeşitliliği ile rakip tanımayan bir konumdadır. Ayrıca Sokak yemekleri bir tür fast-food değildir. Fast-food bir üretim/servis sistemidir ki o ayrı bir konu olmakla beraber burada tartışmayacağım.

tukkan 4

Tükkan’ın sunduğu sokak lezzetlerine dönersem…. Sokak lezzetleri kısmında sundukları:
_Sucuk ekmek
_Tantuni
_Tükürük köftesi
_Arnavut Ciğeri
_Turşucuk

tukkan - tukuruk kofte

Tükürük Köftesi

Ben Tükürük köftesi ve tantuniyi denedim. Tükürük köftesi ile ilgili olarak; porsiyon olarak tatmin edici. Köftesi çok lezzetliydi. Hatta biraz daha yağlı olabilir. Tantuniyle ilgili olarak düşüncelerimi bir hikayem ile anlatmak istiyorum.

tukkan - arnavut cigeri

Arnavut Ciğeri

Ben askerliğimi Kırıkkale’de yapmıştım. Şimdi nasıldır bilmiyorum ama o dönem, Kırıkkale merkezin, her bir sokak köşesinde bir Tantunici vardı. 2-3 yeri denemiştim ama öyle aklımı başımdan alacak bir lezzet ile karşılaşamamıştım. Hatta birinin diğerinden farkı yoktu. Bir gün, bir tavsiye üzerine, çarşı içerisinde bir tantuniciye gitmiştim. Küçücük, salaş bir yer. Dev sacın arkasında usta… Bir tane sipariş ettiğimde usta “emin misin?” diye sormuştu. İlk ısırığımı aldım ve sanırım fiziksel dünyadan 2-3 saniye koptum. Size o dürüm içindeki etin lezzetini, yumuşaklığı, pişmiş soğanın kattığı tatlılığı ve baharatların oluşturduğu dengeyi anlatamam. İnanılmazdı. O lezzet beni o kadar etkiledi ve bugün bile lezzet hafızamda onu hatırlamaktayım. Tükkan’ın sunduğu Tantuni de benim bu unutamadığım lezzet ile hemen hemen aynı. Gerçekten çok güzeldi. Sadece porsiyon olarak biraz daha büyük olabilir.

tukkan - sucuk ekmek

Sucuk Ekmek

Kimi diyebilir ki “Restorana gitmişim, tantuni veya sucuk ekmek mi yiyeceğim? Giderim tantunicide yerim.” Elbette ki… Ama bir menü içerisinde ne yiyeceğine veya neyi seçeceğine emin olamadığın bir durumda, panelenmiş kızarmış tavuktan çok daha güzel bir seçenek olduğuna inanıyorum. Ayrıca Tükkan’ın yemek kültürümüzün sokakta deneyimlenen bölümünü sunuyor olması, turistik bir bölgede yabancılara da sunuyor olması çok güzel bir hareket olmasıyla beraber, Tükkan’ın adını yansıtan hoş bir özellik olmuş. İşletme sahibi ile konuştuğumda, bu seçeneklerin sadece yukarıda saydıklarımla sınırlı kalmayacağını, mevsimine göre diğer sokak lezzetlerini de Tükkan’da sunacaklarını öğrendim. Umuyorum bu başarılı yaklaşımlarını devam ettirirler. Mutlaka gidip deneyin!

tukkan 1

Tükkan Karaköy Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad. No:34 Beyoğlu / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN