Geleneksel el işçiliğinin modern tasarım ve desenlerle buluştuğu TukuTukum markasını, yaratıcısı Tuğba Kuzdere ile konuştuk!

000030
Güçlü, Eğlenceli, Renkli Desenler: TukuTukum

Sevgili Tuğba, bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

Bilkent İletilişim ve Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra IED Milano’da moda pazarlama yönetimi yüksek lisansı yaptım. Yüksek lisanstan hemen sonra Ugo Cacciatorı ve Costume National gibi İtalyan firmalarında çalışma imkanı buldum. 2010 senesinde Türkiye’ye geri dönerek Lamodaist firmasını kurdum ve 2014’de de hayalim olan TukuTukum doğdu.

_X3A3399 copy copy
Güçlü, Eğlenceli, Renkli Desenler: TukuTukum

Tukutukum fikri nasıl ortaya çıktı? Hikayesinden bahsedebilir misin? Bir de marka adının nereden geldiğini merak ediyoruz.

Türk el işçiliği ile modern tasarım ve desenleri birleştirebileceğim bir marka yaratmak istiyordum. Üretim araştırması için Türkiye’de farklı yöreleri gezdim, Bursa’ya geldiğimde ipek üzerinde yapabileceklerimi hayal edince çok etkilendim ve ilk üretim ağımız olan ipek fularlarla TukuTukum doğdu. TukuTukum Tuğba Kuzdere’nin ilk iki harfinin eğlenceli bir oyunu. Tuğba’nın tutkusu 🙂

IMG_8038 copy
Güçlü, Eğlenceli, Renkli Desenler: TukuTukum

Tukutukum’un ürün yelpazesinden bahsedebilir misin? İnsanlar yalnızca şal ve fular diye biliyor ama aslında kimonolardan çantalara birçok çeşit ürün yer alıyor koleksiyonda…

İlk başta sadece ipek fularlar ile başladım, zamanla üretim kapasitemiz ve ürün ağımız genişledi şimdi çantalardan yün şallara plaj koleksiyonundan çanta aksesuarlarına birçok ürün yer alıyor. Hepsinin ortak özelliği el işi ve eğlenceli olmaları.

Tukutukum’un felsefesi nedir? Desenlerinden bazen asi ve çoğu zaman esprili bir duruşu olduğunu hemen anlıyoruz. Neye göre seçiyorsun desenlerini?

Aslında yorumunuz çok doğru…Güçlü, eğlenceli, renkli desenler TukuTukum desenleri. Ruhumuzda yaşadıklarımızı aslında aktarmaya çalışıyorum ve bu hayatı da çok ciddiye almamaya.

2b
Güçlü, Eğlenceli, Renkli Desenler: TukuTukum

Tukutukum’un hedef kitlesi kimler?

Kendisini kıyafetlerinden aksesuarlarına seçimleri ile ifade etmeyi seven, güçlü duruşa sahip, özgüvenli ve renkli tüm kadınlar.

Türk kadını şal, fular, bandana takıyor mu? Eminim senden sonra daha çok takmaya başlamışlardır. Bu konuda yeni bir trend getirdiğini veya şöyle söyleyelim eski trendi modern hale getirdiğini düşünüyor musun?

Öncelikle çok teşekkürler yapabildiysem ne mutlu bana. Desenleri tasarlarken mutlaka klasiğin dışına çıkarak modern öğelere yer vermeye çalışıyorum. Fular aslında kullanması o kadar kolay bir aksesuar ki dümdüz bir kıyafetinizi küçük bir dokunuş ile bambaşka bir hale getirebilir, düz çantalarınızı renklendirebilir, saç aksesuarı olarak kullanarak tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

IMG_8020 copy
Güçlü, Eğlenceli, Renkli Desenler: TukuTukum

Fular takmak isteyen ama iyi kombin edemeyeceğini düşünen kadınlara tavsiyeler verebilir misin?

Bizim sosyal medya hesaplarımızı ve internet sitemizi takip etsinler sürekli yeni video ve görseller paylaşmaktayız. Bunun yanında denemekten korkmasınlar.

Yeni sezonda şaşıracağımız yeni ürünler veya tasarımlar bizi bekliyor mu? Küçük ipuçları verebilir misin?

Bu sezon ilk defa çanta üretimi yaparak Kapunka Çantaları koleksiyonumuza ekledik, bunun yanında Mommy & Me koleksiyonunda aynı desenden anneler için kaftanlar kız çocukları için ise elbiselerini ürettik. Kış sezonu çalışmalarımız ise başladı bile yine farklı ama çekici bir koleksiyon bizi bekliyor.

Ürünlerine nerelerden ulaşabiliriz, ve sizi nerelerden takip edebiliriz?

Tüm satış noktalarımız www.tukutukum.com da yer almakta bunun yanında www.tukutukum.com www.lidyana.com www.hipicon.com giziagate wepublic ve gallerieslafayette mağazalarından ulaşabilirler.

Teşekkürler!

Çok Teşekkürler 🙂