Üç yıldır İstanbul Caz Festivali kapsamında “festival içinde festival” ortamını yaşamamızı sağlayan, Tünel-Galata-Şişhane üçgenini sokaklarda ve mekanlarda gerçekleşen konserleriyle caza bürüyen Tünel Şenliği, bu yıl 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında Tünel Konserleri adıyla gerçekleşecek.

tünel konserleriTünel Konserleri, 6 Temmuz Cumartesi saat 18:00′dan itibaren gerçekleşecek ve Hollanda Konsolosluğu Bahçesi dışındaki tüm mekanlarda konserler ücretsiz olarak izlenebilecek. Mekandan mekana koşturarak caza doyduğunuz bu maratonu özlediyseniz, işte Tünel Konserleri programında yer alan sanatçı ve gruplar:

Hollanda Konsolosluğu Bahçesi’nde Swing Unltd. ve Roos Jonker

tunel konserleri - roos jonkerTünel Şenliği’nin sevilen mekanlarından olan Hollanda Konsolosluğu Bahçesi, Tünel Konserleri’nde de iki konsere ev sahipliği yapacak: 18:00-19:00 saatleri arasında Ergüven Başaran’ın özel projesi Swing Unltd. swing klasiklerini Emin Fındıkoğlu’nun düzenlemeleriyle seslendirecek. Vokallerinin yanı sıra piyano, arp, saksafon ve ritim yetenekleri de bulunan ve 2010 yılının en iyi caz albümü çıkışlarından birine imza atan Roos Jonker ise 19:45′ten itibaren aynı mekanda izlenebilecek. Tünel Konserleri’nin Hollanda Konsolosluğu Bahçesi’ndeki bu iki etkinliği biletli olarak gerçekleşecek.

tünel konserleri - dilek sert erdoğan

Salon’da Dilek Sert Erdoğan ve Mathias Eick Quintet

Tünel Konserleri kapsamında Salon‘da ise iki ayrı konser var! 19:30‘da, ülkemizde son yılların en önemli soul vokalleri arasında gösterilen Dilek Sert Erdoğan, “Moments” adlı albümünün ilk konseri ile Salon’da olacak. Sanatçının ardından, 20:30‘da günlük hayattan sesleri müziklerine katarak teatral ve görsel bir performans ortaya koyan Tin Men & the Telephone‘u Salon’da dinleyebilirsiniz. Müzikal derinliği olan eğlenceli bir performans arıyor ve yeniliklere açık olduğunuzu düşünüyorsanız kaçırmayın!

tünel konserleri - tin men & the telephone

tünel konserleri - matthias eick23:30‘da ise Norveçli genç yetenek Mathias Eick‘in caz beşlisi sahne alacak. İskandinav cazından hoşlananların kaçırmaması gereken bu konserde Eick’in trompetten kontrbasa, piyanodan vibrafona birçok enstrümanı çalmasına tanık olabilirsiniz. Salon’daki üç konser de ücretsiz olarak gerçekleşecek.

 

tünel konserleri - maffy falay beşlisi

İtalyan Kültür Merkezi’nde Maffy Falay Beşlisi ve Salvatore Bonafede Trio

Türkiye’den çıkmış en büyük cazcılardan biri olan ve 2005 yılında festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alan trompetçi Muvaffak “Maffy” Falay, beşlisi ile Tünel Konserleri’nin İtalyan Kültür Merkezi’ndeki konserlerinin ilkinde, saat 19:!5′te sahnede olacak. Maffy Falay’a trompette Can Çankaya, trombonda Elvan Aracı, saksafonda Engin Recepoğulları, bas gitarda Kaan Yıldız ve davulda Ferit Odman eşlik edecek. Beşlinin ardından İtalyan caz sahnesinin en önemli isimlerinden, piyanist, caz ve film müziği bestecisi ve caz eğitimcisi Salvatore Bonafede ve üçlüsü harika bir konserle caz dinleyicisi ile buluşacak. İtalyan Kültür Merkezi’ndeki her iki konser de ücretsiz olarak gerçekleşecek.

tünel konserleri - bruut!

Tünel Kave’den Indigo’ya Her Yerde Caz!

Tünel Konserleri’nin diğer mekanları arasında gece hayatının önemli mekanları Indigo ve Tünel KaVe de bulunuyor. Bas gitarist Taylan Cemgil ve üçlüsü gece boyunca 18:30, 20:00 ve 21:30‘da başlayacak performansları ile Tünel Kave‘de olacak. Indigo ise 20:30′da New Orleans’ın efsanevi sokak cazı topluluklarından To Be Continued Brass Band‘i (TBC Brass Band) ve ardından caz, blues ve ritmi birleştiren müzikleriyle Hollandalı drtlü Bruut!‘u ağırlayacak. Tünel KaVe ve Indigo’daki konserler ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Genç Caz Finalistleri Alt ve Nardis’te!

tünel konserleri - genç cazİstanbul Caz Festivali’nin “genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak” amacıyla bu yıl 11. kez düzenlediği “Genç Caz” finalistlerinin performanslarını da Tünel Konserleri kapsamında, Alt ve Nardis‘te izleyebilirsiniz: Ezgi Bıcılı (Nardis, 19:00), Can Ercan Quintet (Nardis, 21:00), Deniz Taşar Quartet (Alt, 20:00) ve Tolga Erzurumlu Trio (Alt, 22:00). Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nın iki finalisti Fulya Akça ve Buket Zor da 23:00‘da Uraz Kıvaner Trio eşliğinde Nardis’te olacak. Alt ve Nardis’teki konserler ücretsiz olarak gerçekleşecek.

 

theMagger’dan 20. İstanbul Caz Festivali’nde kaçırmamanız gereken 10 konser…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN