Türk Sineması’nın en önemli ödüllerinden biri olan ve bu yıl Sinema Yazarları Derneği tarafından 47. kez dağıtılacak olan SİYAD Ödülleri’nin adayları geçtiğimiz hafta açıklandı.

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu tahmin edildiği gibi en fazla adaylığı elde ederken, SİYAD Ödülleri’nin 11 dalındaki tüm adaylıkların dokuz film arasında bölüştürülmesi de dikkat çekici.

İşte sinema yazarlarına göre 2014’te Türk sinemasının öne çıkan 10 filmi…

47. SİYAD Ödülleri’nin kazananları 11 Mart’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

***

SİYAD Adayı Filmler 2014

Kış Uykusu | Nuri Bilge Ceylan

Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan başyapıtı Kış Uykusu’nu izlemeyen kaldı mı? Kapadokya’da otel işleten ‘Aydın’ ve çevresindeki insanların üzerinden müthiş bir toplumsal ve sınıfsal inceleme yapan film, SİYAD’ın ödül dağıttığı 11 dalın 10’unda aday gösterildi. Başrol oyuncularının üçünün yanı sıra En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında dört adaylık birden elde etmesi, filmin en güçlü yanlarından birinin oyuncu performansları olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Filmin Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan tarafından yazılan senaryosunun Anton Çehov’un kısa öykülerinden uyarlandığını da bir kez daha hatırlatalım.

Kusursuzlar | Ramin Matin

Ramin Matin’in Ege kıyısındaki bir kasabadaki yazlık bir evde geçen ve iki kız kardeşin arasındaki gizem dolu gerginliği üzerine şekillenen filmi, SİYAD’ın en fazla adaylık verdiği ikinci film bu yıl. Her iki başrol kadın oyuncusunun da ödüle aday gösterildiği Kusursuzlar, alıştığımız yazlık filmlerine hiç benzemiyor.

Köksüz | Deniz Akçay

Yaşadıkları kaybın ardından tekrar bir aile olmaya çalışan dört kişinin bu zorlu dönemine odaklanan Köksüz, Deniz Akçay’ın ilk filmi. 2013 yılındaki 32. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde hem Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü hem de Radikal Halk Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Sivas | Kaan Müjdeci

Bu yıl SİYAD’ın En İyi Film kategorisinde aday gösterdiği beş filmden ikisi birer ilk film. Deniz Akçay dışında bunu başaran isim ise Kaan Müjdeci…11 yaşındaki Aslan ve dövüş köpeği olarak kullanılırken yaralanan, onun tarafından kurtarılan Kangal köpeği Sivas’ın dostluğunu anlatan film, 2014 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışmış ve Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştu.

İtirazım Var | Onur Ünlü

İğneleyici üslubu, zekice mizahı ve orijinal karakterleriyle kendine has bir hayran kitlesi olan yönetmen ve senarist Onur Ünlü’nün son filmi, bir imamın kendini içinde bulduğu polisiye macerayı merkeze alıyordu. Serkan Keskin’in başarıyla canlandırdığı Selman Bulut, camisinin içinde işlenen bir cinayetin peşine bizzat düşüyor ve başını belaya sokuyordu. Film, Antalya ve İstanbul Film Festivalleri’nden toplam 5 ödül kazanmıştı.

Unutursam Fısılda| Çağan Irmak

Her daim izleyicisinin duygularını derinden etkileyen ve hem eleştirmenlerin hem de halkın beğenisini kazanmayı başarabilen Çağan Irmak’ın son filmi, 60’ların sevilen pop yıldızı Ayperi’nin günümüzde Alzheimer olduğunu öğrenerek terk ettiği köyüne ve ablasına dönüşünü konu alıyordu. Özellikle dönemi başarıyla yansıtışı ve Kenan Doğulu’nun müzikleriyle dikkat çeken film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde iki usta oyuncuyu buluşturuyor: Hümeyra ve Işıl Yücesoy.

Ben O Değilim | Tayfun Pirselimoğlu

Tayfun Pirselimoğlu’nun kimlik konusunu yaratıcı bir senaryo ile işleyen filmi Ben O Değilim, geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale (En İyi Film), En İyi Senaryo ve En İyi Müzik ödüllerinin sahibi olduktan sonra şimdi de SİYAD ödüllerinde 4 dalda yarışıyor. Ercan Kesal’ın bir restoranda bulaşıkçılık yapan Nihat’ı canlandırdığı film, yakın bir zamanda kocası ölen Ayşe ile tanıştıktan sonra başına gelen olaylar ile sizi kim olduğunuz ve niye var olduğunuz konularında düşünmeye itecek.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku | Çiğdem Vitrinel

Genç yönetmen Çiğdem Vitrinel’in Geriye Kalan’dan sonra çektiği ikinci filmi, İlhami Algör’ün romanından uyarlanan şehirli aşk hikayesi Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku. Hayata tutunmaya çalışan yazar Arif ve hayatına girdiği andan itibaren derin bir tutku beslediği Müzeyyen’in hikayesini anlatan film, Erdal Beşikçioğlu’nun oyunculuğu ve Harun Tekin’in müzikleri ile dikkat çekiyor.

Pek Yakında | Cem Yılmaz

Sinemamızın hem halkı hem de eleştirmenleri güldüren nadir isimlerinden Cem Yılmaz’ın yeni filmi, SİYAD’ın aday gösterdikleri arasında yer almayı başaran dokuzuncu ve son film. Korsan DVD satıcısı Zafer’in yasadışı işlere son vermeye yemin ederek Yeşilçam emektarlarını bir araya toplayarak çekmeye karar verdiği fantastik filmin kamera arkasında yaşananları konu alan Pek Yakında, sevilen oyuncuları bir araya topladığı kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN