Sportif karşılaşmaların, uluslararası çapta gerçekleştiği zaman daha prestijli olduğu konusunda hemfikir olduğumuza eminim. Uluslararası spor organizasyonlarına geniş kitlelerce verilen desteğin ise ancak önemli bir başarı kazanılması sonucunda gerçekleştiği de bir gerçek. Ülke gündemine gelen sportif organizasyonların genelde ortak noktaları ise; ülkemizin ev sahipliği yapması, milli bir sporcunun ya da takımın katılımcı olarak yer almasıyla gerçekleşiyor oluşu. Bahsettiğim ortak noktalara genelde futbol, basketbol ve voleybol organizasyonları karşılık geliyor. Bu durumu değiştiren ise motor sporlarının en prestijlisi “Formula 1” oldu. Bu nedenle yazımda; ülkemize F1 yarışının nasıl getirildiğinden, ayrıca ülkemizin uluslararası bilinirliğine ve imajına nasıl katkılar sağladığından bahsetmek istiyorum. İyi okumalar. 

ce8c785ac32da1bfd34866b2b30c8814
İstanbul Park | Fotoğraf:http://albawaba.com 

Formula 1: Turkish Grand Prix

Formula 1’in ilk olarak ülkemize gelişi tabii biraz da bizim ülkemizde yarış yapılsın mantığıyla gerçekleşmedi. Döneme kısaca bakarsak Avrupa’ya açılmak, turizme olan yatırımları öne çıkarmak amacıyla bu tür uluslararası organizasyonlara talebin olduğu anlaşılıyor. Yinede Formula 1 gibi bir organizasyonun ciddi bir yatırıma ve daha önemlisi bu organizasyonu ülkemize getirmeyi hayal eden insanlara ihtiyacı vardı. Bu fikri ilk ortaya atan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) başkanı Mümtaz Tahincioğlu oldu. İlerleyen zamanlarda ise yurt dışı organizasyon bağlantılarının sağlanması, ülke içerisinde kaynak ve lobi oluşturması için iş insanları tarafından Formula 1 derneği kuruldu.

6tnxj_1605341357_3925
F1 İstanbul| Fotoğraf:http://spor.haber7.com

Yapılan gayretli çalışmalar ve 200 milyon dolarlık bir yatırım sonucunda İstanbul Park pisti ilk yarış için hazırlandı. 21 Ağustos 2005’te ilk yarış günü 130 bin seyirci ile birlikte, Kimi Räikkönen‘in (McLarenMercedes) yarışı kazanmasıyla gerçekleştirilmiş oldu. 2011’e kadar süren F1 organizasyonu, geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde yeniden ülkemize gelmesiyle birlikte, gündemimize tekrardan girmiş oldu. 

Spor Turizmine F1 Dokunuşu

Yarış sebebiyle İstanbul’un çok hareketli olduğu dönemlerde, aslında yarış kadar önemli bir durum daha söz konusu. Gelen turistlerin ve spor basınının İstanbul’un büyüsüne kapılmaları… Uluslararası kamuoyuna ülkemizi tanıtmak amacıyla tek taraflı yapılacak reklamlara F1 organizasyonu uluslararası anlamda çok büyük katkılar sağlıyor. Bu katkılar; ülke bilinirliğinin artması ve uluslararası yatırım almadan tutun çok önemli bir role sahip.

114202069_gettyimages-113843060
Türkiye GP| Fotoğraf:http://www.bbc.com

İnsanların ülkemize gelmeleri ve tanımaları için turizm dışında bir etkinliğin olması çok önemliydi. Sosyal medyanın yerini dış basın tarafından doldurduğu bir dönemde işler çok daha zordu. Bulunduğu konum bakımından ele alınırsa İstanbul’un iki kıtayı birbirine bağlaması ve tarihsel bilinirliğinin yanı sıra, heyecan duyulan bu tür prestijli motor sporuyla tanıştırılması ise benzersiz bir öneme sahip. Formula 1 ile beraberinde gelecek olan yabancı izleyicilerin genelde zengin ve ünlü insanlar olduğu göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde lüks hizmet veren işletmelerin dünyaya tanıtımlarına ciddi katkılar sağlandı. Yarışın naklen TV’de tüm dünya tarafından izlenmesi ile ülkemize gelecek yılların tanıtımı açısından büyük yararlar sağlanmış olundu. Öte yandan, global tarafta prestij hedeflenirken, yerel izleyicilerin de İstanbul Park’a gelip yarışı izlemeleri için yapılması gereken planlamalarda büyük yetersizliklerde söz konusuydu. Yapılan bu tür hatalar, genel kitlenin bu tür organizasyonlara olan ilgisini ve erişebilirliğini o dönem içerisinde etkiledi.

2020 Formula 1

Geçtiğimiz yıl yapılan yatırımlar ve başvurular sonucunda tekrar ülkemizde yarış yapma kararı veren Formula 1, bu uzun araya son vermiş oldu. Geçmişte uzun bir dönem ev sahipliği yaptığımız Formula 1 organizasyonuna hâlâ hayranlık duyduğumuzu söyleyebiliriz. Pandemi döneminde yapılan bu yarış, alınan tedbirler sonucunda özel konuklar haricinde seyircisiz olarak gerçekleştirildi. Gençlerin bu tür bir deneyimi bizzat izleyip deneyimleme fırsatları olmadığından, sosyal medyada büyük bir etkileşim sağlandı. Yarış öncesi yapılan Türkiye Grand Prix reklamı, İstanbul’un Formula 1 ile tekrardan kavuşmasını tüm dünyaya gösterdi. Bu yıl içinde tekrar bir Türkiye Grand Prix’in gerçekleşme olasılığı bu nedenle bizlere heyecan veriyor. Umarım yarış zamanı, geçtiğimiz yıldan daha iyi olur. 

Turkish Grand Prix 2021’in, 11-12-13 Haziran tarihlerinde, Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kapak Fotoğrafı: damalibayrak.net

İlginizi çekebilir: Berkay Çolak’tan Etkili Pazarlama Stratejileri