Günlük rutinden uzaklaşmak, sakinlemek, deşarj olmak, yalnızca kendimize zaman ayırmak ve düşüncelerimizle baş başa kalabilme lüksünü yakalamak… Her anlamda hızlanan rutinlerimizin yarattığı kronik yorgunluk, konu tatil olduğunda ihtiyaçlarımızın değişmesine neden oluyor. Bedenimize ve ruhumuza hak ettiği molayı vermek en büyük ihtiyacımız. Bu anlamda belki de lüksü yeniden tanımlıyoruz. Tatillerimizde güneş, deniz, kalabalık, müzik ve gece hayatı denkleminden uzaklaşıp, rotamızı sağlıklı yiyeceklere, yoga ‘retreat’lerine, farklı meditatif deneyimlere ve içsel harmoniyi yakalamamıza yardımcı olacak diğer seçeneklere çeviriyoruz. Biz de yoga matlarından sırt çantalarına wellness tatili planlarına eşlik edecek her şeyi bir arada bulabildiğimiz Beymen.com‘dan aldığımız ilhamla yılın en keyifli dönemini başlatacak önerileri bir araya getirdik.

Anthony Bourdain’ın da dediği gibi: “Yolculuk sizi değiştirir; değiştirmeli de! Hafızanızda, bilincinizde, kalbinizde ve vücudunuzda izler bırakır.” Gelecekte dönüp tekrar tekrar ziyaret edeceğimiz o anıların anahtarını oluşturan esas etkenin minicik detaylarda saklı olduğunun farkındayız. Çimlere uzanıp meditasyon için ayırdığımız o beş dakika, yumuşacık bir yoga pantolonunun cildimizde yarattığı his, deniz kokusu, hafifçe esen bir rüzgarla hareket eden yapraklar, tenimize değen güneş… Şanslıyız ki doğanın cömertçe sunduğu tüm bu hislere kolayca erişebildiğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz.

Bu yıl kendinize ‘wellness’ tatili hediye etmek isterseniz; Bodrum’un belki de en el değmemiş bölgesi olan Dağbelen’de konumlanan, doğanın içinde, konforunuzdan ödün vermeden kuş sesleri ile uyanabileceğiniz, yoga kampları gibi pek çok rahatlatıcı ‘retreat’e katılabileceğiniz Five Senses Bodrum ve yine Dağbelen’de, insanların titreşimlerini ve enerjilerini yükseltmelerine yardımcı olmak amacıyla Niloufar Cesur Tarkan tarafından kurulan, holistik iyileşme merkezi White Lotus listeye alınmayı hak eden seçenekler arasında. Çeşme’yi tercih edenler için ise önerimiz, bütünsel huzurun estetikle buluştuğu bir yoga merkezi, etkinlik alanı olan Çeşmeköy. Kendini “kurulu bir sürdürülebilir yaşam projesi” olarak adlandıran bu mekan, yıl boyunca yoga kampı, nefes ve meditasyon pratikleri, sanat atölyeleri ve kişisel seminerlerine ev sahipliği yapıyor.

Rotayı biraz daha güneye çevirmek isteyenler için de sanatın meditasyon, yoga, mindfullness gibi pratiklerle buluştuğu etkinlikler sunan Akyakaretreats ile Azmak kenarında, susam tarlası içinde, narenciye ağaçlarının arasında sıcak ve samimi bir dinlenme deneyimi yaşatan Küçük Akyaka ideal birer seçenek. Kendilerini hayatı kutlamak ve dönüşüm deneyimlerini paylaşmak için bir araya gelen bilinçli ve aynı fikirde insanlardan oluşan yaratıcı bir topluluk olarak tanımlayan Marmaris’in bohemi Bonjuk Bay‘i de mutlaka listenize ekleyin.

Wellness Rotalarında Vazgeçilmezlerimiz: Beymen.com’dan Öneriler

Tabii seyahati sadece varılacak bir noktadan ibaret görmüyoruz. Kısa da olsa kendimize ayırabildiğimiz bu zamanları değerli kılan, onu planlarken duyduğumuz heyecan, bavulda eksik bir şey kalmasın diye hazırladığımız listeler, yolda matarımızı çıkarıp paylaştığımız kahve, durup tadını çıkardığımız bir manzara… “Lifestyle destination” mottosunu benimseyen Beymen de bize tüm bu anları güzelleştirecek ve konforunu arttıracak detaylar için eşlik ediyor.

Gelin işe wellness tatili için yanımıza alınacaklar listesinin ilk maddesi sırt çantalarıyla başlayalım. Ormanda, sahilde doğa yürüyüşlerinde kullanılmak üzere tasarlanan, sırt ve omza baskıyı azaltan Jack Wolfskin‘ler, size eşlik eden miniklerin kendi eşyalarını taşıma sorumluluğu almalarını eğlenceli hale getirecek, dinazor, unicorn gibi tasarımlarla gelen Morikukko‘lar ve fonsiyonellikle estetiği bir araya getiren vegan seçenekler olan Cabaia‘lar arasından tercih yapabilirsiniz. Yolculuğun en önemli kısımlarından olan atıştırma molalarına eşlik edecek mataralar içinse; ısı kaybını ve mantarlı kapak sistemi sayesinde sızdırmaları önleyen Quiksilver‘lar, hafifliği, dayanıklılığı ve dost canlısı hayvan desenleriyle çocuklar için ideal Trixie‘ler gibi onlarca seçenek bulabilirsiniz.

Beymen’in yoga malzemeleri konusunda da geniş bir seçkiye sahip olduğunu hatırlatalım. Sıcak yoga yaparken nemli eller ve kayma problemlerine özel olarak tasarlanan, ekolojik ve geri dönüştürülebilen malzemelerden üretilmiş Roru Concept yoga matlarından, Nui Yoga‘nın çökme yapmayan ve yıkanabilen meditasyon minderlerine ve Jerf‘in rahatlığı ön plana alan spor giyim tasarımlarına, ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bir araya getiriyor. Son olarak, self-care deneyimini bir adım öteye taşımak için Pelcare‘in Bedroom Healing kristal obje setleri ve Misbahçe, Homemade Aromaterapi gibi gücünü doğadan alan markaların arometerapi terapi setlerine göz atmak için Beymen.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın.