Mehmet Can Mertoğlu’nun uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren ilk filmi Albüm, bugün vizyonda!
Bunu fırsat bilerek, günümüz Türk sinemasından kaçırılmaması gereken 10 ilk filmi daha bir araya getirdik.

ALBUM-Photo1-MuratKilic_SebnemBozoklu

Evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikayesini mizahi bir dille anlatan, diğer yandan toplumsal sorunlara karşı oldukça tarafsız ama iğneleyici bir bakış atan Albüm, Cannes, Saraybosna ve Kudüs Film Festivalleri’nden ödüllerle döndükten sonra Türkiye’de de Adana Film Festivali’nin En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanmıştı. Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın başrollerini paylaştığı film, haftanın vizyon filmleri arasında. Filmle ilgili olarak Mert Tanöz’ün theMagger’daki incelemesini okuyabilirsiniz.

ALBUM-Photo2-MuratKilic_SebnemBozoklu

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerini ise Filmekimi’nde yapan ve bu haftadan itibaren vizyonda da izleyebileceğimiz Albüm‘ü fırsat bilerek, Türkiye sinemasının son dönemdeki başarılı ilk filmlerini bir araya getirdik.

Daha fazlası için listemizin ilk bölümündeki 10 filme buradan göz atabilirsiniz.

Bu hafta Albüm dışında vizyonda izleyebileceğiniz yeni filmler şunlar: Isabelle Huppert’in performansıyla dikkat çeken Paul Verhoeven imzalı film Elle (O Kadın), MARVEL evreninin yeni üyesini Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Doctor Strange, animasyon Trolls (Troller) ile yerli yapımlar Dağ 2 ve Geniş Aile 2: Her Türlü.

***

Türkiye Sineması: En İyi İlk Filmler

Ödüllü Türk Filmleri

Toz Bezi | 2016, Ahu Öztürk

İstanbul’da orta sınıfın evlerine gündelik temizliğe giden Nesrin ve Hatun’un yaşam mücadelelerini, hayallerini ve günlük yaşamlarını konu alan Toz Bezi, geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film dahil dört ödül kazanmıştı.

Ana Yurdu | 2016, Senem Tüzen

Yazmakta olduğu romanı bitirmek üzere anneannesinin Orta Anadolu’daki bir köyde bulunan evine giden fakat burada onu yalnız bırakmak istemeyen annesinin ziyaretiyle kendisini daha da bunaltıcı bir ortamda bulan Nesrin’in yazar-bunalımını konu alan film, En İyi Senaryo dalında Asya Pasifik Film Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Toz Ruhu | 2015, Nesimi Yetik

Şarkıcı olma hayalleriyle yanıp tutuşan ve asıl mesleğiyle toplumsal cinsiyet normlarını yıkan gündelikçi Metin’in küçük hikayesini anlatan Toz Ruhu, Tansu Biçer’in performansıyla dikkat çekmiş, Malatya Film Festivali’nde En İyi Film dahil 3 ödül kazanmıştı.

Deniz Seviyesi | 2015, Nisan Dağ & Esra Saydam

Yıllar sonra, bir daha geri dönmek istemediği Türkiye’ye Amerikalı kocasıyla birlikte geri gelen ve yazlıklarının bulunduğu kasabayı ziyaret eden Damla’nın eski sevgilisi Burak ile yüzleşmesini konu alan Deniz Seviyesi, yurt dışında Milano Film Festivali’nde, yurt içinde Adana Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülmüştü.

Gişe Memuru | 2010, Tolga Karaçelik

Sarmaşık ile son yılların en iyi yerli yapımlarından birine imza atan Tolga Karaçelik’in ilk filmi, otoyol üzerindeki bir gişede bilet kesen Kenan’ın gündelik rutinin psikolojik bir gerilime evrildiği yenilikçi film Gişe Memuru’ydu. Film, Antalya Film Festrivali’nden En İyi Erkek Oyuncu, En İyi İlk Film ve En İyi Görüntü Yönetimi ödülleriyle ayrılmıştı.

Orada | 2009, Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu

Genç yönetmen ikilisinin ilk filmi Orada, Kuzey Avrupa Sineması’nın izinden giden ve renk paletiyle dikkat çeken bir aile dramıydı. Annelerinin ölümü üzerine yeniden bir araya gelen iki kardeşin inzivaya çekilmiş babalarını ziyaret etmeye karar vermesi üzerine filmin finalindeki büyük yüzleşmeye doğru adım adım yaklaştığımız film toplumun beklentileri ve aile ilişkileri üzerine oldukça etkileyici tespitlerde bulunuyordu. Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünün sahibi olan Orada, Avrupa’daki birçok festivalde de yarışmıştı.

Kara Köpekler Havlarken | 2009, Mehmet Bahadır Er & Maryna Gorbach

İstanbul’un iş merkezlerinin ve gökdelenlerinin gölgesinde fakir bir mahallede yaşayan iki arkadaşın, Selim ve Çaça’nın otoparkçı olma hayallerinin anlatıldığı film, Ankara Film Festivali’nden üç ödülle ayrılmış, Volga Sorgu filmdeki akılda kalıcı performansıyla Antalya’da ikinci kez üst üste En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştu.

Başka Semtin Çocukları | 2008, Aydın Bulut

Mehmet Ali Nuroğlu ve İsmail Hacıoğlu’nun başrollerini paylaştığı Başka Semtin Çocukları, Güneydoğu’da geçen zorlu günlerin ardından İstanbul’a dönen bir ağabeyin öldürülen kardeşinin katilini arayışını konu alıyordu. Film, Antalya Film Festivali’nde 3 ödül birden kazanmıştı.

Tatil Kitabı | 2008, Seyfi Teoman

Tatil günlerini bir ilkokul çocuğunun tatilde tamamlaması gereken ödev-kitabıyla özdeşleştiren, her öznesi farklı mücadeleler veren bir aile dramını bir çocuğun gözünden aktaran Tatil Kitabı, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen Seyfi Teoman’ın ilk filmi. 10 yaşındaki Ali’nin, babası Mustafa’nın komaya girmesi sonucu amcasının kontrolüne geçen ailesinin yaşadıklarını anlaması, tatil kitabını tamamlaması ve sakız satarak yaz tatilini gelire çevirmeyi öğrenmesini anlatarak, “tatil” kavramına farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak film, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünün sahibi olmuş, Avrupa Film Ödülleri’ne En İyi İlk Film dalında aday gösterilmişti.

Gitmek: Benim Marlon ve Brandom | 2008, Hüseyin Karabey

Kurmacadan çok belgesele yakın anlatımıyla Gitmek: Benim Marlon ve Brandom, Iraklı Hama Ali ve Türkiyeli Ayça’nın film setinde tanıştıktan sonra sürdürmeye çalıştıkları, araya politik ve toplumsal sorunların bariyer ördüğü ilişkilerini konu alıyordu. Hüseyin Karabey, ilk filmiyle Tribeca Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmış, doğal oyunculuğuyla dikkat çeken, filmin başrol oyuncusu Ayça Damgacı ise İstanbul ve Saraybosna Film Festivalleri’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle ayrılmıştı.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN