Minimalist, maskülen, futuristik izler arasında kaybolurken net çizgisi ile bizi tasarıma olan özlemimizde yol gösteriyor. Renklerin hakimiyeti ile oluşturduğu koleksiyonlarını ulaşılabilir kılmak adına tüyolarla baş başa bırakıyor… Türkiye’de herkesin ikon olmasının verdiği ağırlıktan uzak kendi İkon’unu yaratan Özlem Ahıakın şimdi sizlerle…

 

Tasarıma nasıl başladın? Vintage merakından dolayı mı yoksa tetikleyen başka unsurlar mı vardı?

Tasarım ve tekstil eğitimi almak zaten başından beri istediğim bir şeydi ve bu yolda ilerledim. Amacım zaten keyif alarak yaptığım bir şeyi meslek olarak da devam ettirmekti. Bu konuda şanslı olanlardanım sanırım. Vintage merakım hep vardı; hatta hala var. İlk bu mesleğe başladığım dönemler ofisimde de bir kısım iyi vintage parçalar da mevcuttu, fakat tasarımlarım daha ön plana çıkınca; vintage tutkumu sadece özel zevklerim arasında bırakmaya karar verdim.

Ben de Lasalle Academy’den mezun oldum. Aldığın eğitimin şuan ki konumuna katkısı neler?

Tabii ki çok fazla etkisi oldu. Teknik anlamda birçok şeyi orada öğrendim ve hatta Lasalle Academy’nin, bu konuda çok başarılı olduğunu da düşünüyorum. Fakat sadece teknik yetmediği için oradan aldığım bütün teknik bilgilerin, her gün yeni bir şey öğrendikçe pekiştiğini ve işe yaradığını düşünüyorum.

İkon yerini Özlem Ahıakın adına mı bırakıyor?

Evet! Son 2,5 senedir Özlem Ahıakın olarak tasarımlarımı sunuyorum. Fakat eskiden beri bana gelenler hala İkon’a gidiyoruz diyorlar ve bu beni zaten rahatsız etmiyor. Aksine akılda kalıcılığından dolayı hoşuma bile gittiği oluyor.

Tasarımlarını 3 kelime ile tanımlayabilir misin?

1. Zamansız 2. Şık 3. Detaycı!

Koleksiyonlarını oluşturmada ve konseptini yaratmada ilham kaynakların?

Benim en büyük keyfim kumaş araştırmak buna da çok zaman ayırıyorum. Kumaşçıları gezdikçe kumaşları alıp dokundukça oturtmuş oluyorum. Bunun dışında vintage mağazalar, aksesuarcılar, antikacılarda etkili oluyor.

Hangi markalarla çalışmaların oldu?

Koleksiyonumu Beymen Blender, Midnight Express ve Bilstore mağazalarına veriyorum. Hiç erkek koleksiyonu çıkarmayı düşündün mü? Hiç düşünmedim. Ama ilerde bir proje olursa da keyifle yer almak isterim.

Özlem Ahıakın’ı İstanbul Fashion Week ‘te görmek istiyorum. Renklerinin podyumda akmasını hayal ediyorum… Sence?

Açıkçası (çok verimli olup!) geri dönüşlerin olmadığını düşündüğüm için istemiyorum. Fakat birçok kişi benden böyle bir şey beklediğini her fırsatta dile getiriyor. Bende artık sıcak bakıyorum. İlerde bireysel bir defile tabii ki yapabilirim.

Markanın gelecekteki planlarından ipucu alabilir miyiz?

4 sene gibi kısa zamanda geldiğim noktadan açıkçası memnunum. Benim tek derdim kalıcı olabilmek, iyi projelerde yer almak ve bu işi hakkıyla yapabilmek.

Teşekkürler!

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN