İşten çıkıp gelmiş ve yarın işe gidecek olmasına rağmen, deliler gibi dans eden bir grup… Yaramaz bir çocuk tavrıyla sahnede devleşen bir DJ… Gecenin sonunda imzalatılmış şapkalar, CD’ler, plaklar… Ve mekandan ayrılırken herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme… Kısaca 08 Kasım DJ Shadow Garajistanbul Konseri!

Erkek arkadaşımı, IAMX konserine gitmek için ikna etmeye çabalıyordum ki büyük bir jest hazırlığında olduğunu öğrendim.

Ama gelin görün ki esas jest kendisine oldu. Biletleri almak için siteye girdiğinde, rüyasında bile görse bile inanmayacağı bir şey olmuş. Yıllardır gizli gizli hayranlık beslediği DJ Shadow’un İstanbul’a geleceğini görmüş! İnanamamış. Bunca yıllık bekleyişi görmezden gelmek olmazdı. Haliyle, gördüğüne inansın diye, biletler alındı ve o sempatik bekleyiş başladı.

Bakmayın böyle yazdığıma. DJ Shadow’u tanımıyordum bile! Bu da üstüme hatırı sayılır bir yük bindiriyordu. Nereden başlamalıydım, albümlerinden mi? Konser kayıtları mı? Tipi de çok şekermiş. Tişörtleri ne güzel. Derken…  Dinlemem ve bilmem gereken tüm şarkılarını kucaklamış, kurtarıcı CD’m çıkageldi. CD’yi dinlerken ufak araştırmalar yaptım. 1972 doğumlu (hala) genç müzisyen, görünür müzik kariyerine Kaliforniya Üniversitesi kampüs radyosunda DJ’lik yaparak başlamış. Fakat lise yıllarından kalma kayıtları da varmış.

Açıkçası, tarzı hakkında yorum yapmaktan çekiniyorum. Enstrümantal hip-hop ve trip hop’ın öncülerinden kabul ediliyormuş. Fakat müziğinde caz, funk, rock, soul, pop dokunuşlarını hissediyorsunuz. Bu da onu iyi yapan şey zaten. Bence! 96 yılında çıkardığı “Endtroducing…” albümü, ilk sample albümü olma özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na ve en kıymetli elektronik albümler arasına girmiş. Kendisi gibi, farklı tarzları karıştırmayı seven fakat farklı bir türde ilerlemeyi seçmiş, Richie Kotzen’in de kuzeni olurmuş aynı zamanda.  Shadow’un, ilk zamanlarına göre, tarzını biraz bozduğunu düşünüyor hayranları. Bu hayran kitlesini de ağırlıklı olarak bu işin meraklıları oluşturuyor zaten, onun dışında Amerika’da bile herkesin tanıdığı bir adam değil yani. Yine de bir şarkısını çok alakasız bir yerde duymuş olma ihtimaliniz de tuhaf derecede yüksek.

Gelelim 8 Kasım gecesine… Sahnede ilk olarak, açıkçası beni pek de mutlu edememiş olan, Yiğit Gürcihan vardı. Bazı teknik aksaklıkların olduğunu ve haddim olmadığını düşünerek kendisini eleştiremiyorum.

Sonrasında sahneye 86 doğumlu, amatörlükten profesyonelliğe geçme aşamasında olduğunu düşündüm, Star Slinger çıktı. Zaman zaman “hoppp eller havaya!” kıvamına soksa da dans edenleri, genele bakarsak oldukça iyiydi.

Ve tabi ki Shadow… Pek çok kişinin uzun zamandır beklediği, Shadow’un sahneye çıktığı an, kontrolden çıkmış bi alkış kıyamet koptu. Hitlerinden çalmayacağını söylediyse de dinleyicisine kıyamadı. Yorgunluktan bayılmak üzere olsam da, dans etme isteğime engel olamadım, beni buna kolum bacağım mecbur etti. Ayrıca erkek arkadaşımın üzerinde lisanslı tişörtünü görüp ayak üstü bi hal hatır sorunca nasıl mutlu olduğumuzu tahmin etmesi zor olmasa gerek. Basları kemiklerimize kadar hissettik. Bagetleri eline her aldığında dans edenler kendinden geçti.

Nihayetinde, benim için oldukça eğlenceli geçen bir geceydi. 24 yaşını aşmış olmasına rağmen alkolün nasıl tüketileceğini bilmeyenler zaman zaman tadımızı kaçırdı, yine de görmezden gelemeyecek bi durum yaşanmadı. 24 yaşından küçük olduğu için içeri alınmayan Shadow dinleyicileri için ise durum hakikaten üzücüydü. 18 yaşından beri pek de işlerine yaramayan haklara sahiptiler fakat, konsere girme hakları yoktu. Haklı tepkilerini de zaten çeşitli yollarla dile getirdiler. Aksaklık olarak söyleyebileceğim tek şey vestiyer sırasıydı. Herkes siyah deri montla gelince vestiyerde çalışanların işi biraz zorlaşmıştı, bu da sıranın uzayıp gitmesine neden oldu. Eee sıradanlaşmanın zararları…

Sırada 24 Kasım IAMX konseri var. Sabırlı olursanız, bu konu hakkında da konuşacak çok şeyim var sizinle. Zira IAMX’i tanıdığımdan, bu konser için daha fazla heyecanlıyım, en azından konuya daha çok hakimim.

Henüz, bu yaramaz çocuk görünümlü DJ’le tanışmamışsanız ve okurken “Kimmiş bu Shadow ya, bu kız yazmış böyle?” derseniz kişisel internet sitesine göz atabilirsiniz. Ben de konserden alıntılarla sizi burada bırakıp gideyim.

Müziksiz kalmayın! Havalar da soğuk zaten, üşüyebilirsiniz müziksiz.

DJ Shadow: djshadow.com
Konser Fotoğrafları: Çisil Tolga, Bora Karayel
Konser Videosu: Bora Karayel

Çisil Tolga

Magger , Architect, a Half Blogger , Beginner Sociologist
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN