Hızla gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği kopuk insan ilişkileri, tüketim çılgınlığı, iletişimsizlik, iklim değişiklikleri, her gün şekil değiştiren ‘sözde’ siyaset derken hepimizin bir süreliğine de olsa gündemdeki tüm konulardan uzaklaşarak yalnızca anın tadını çıkarmak ve “gülüp geçmek” istediği zamanlar oluyor. Bu yazımın konusu, işte sizin de bu anlarınızdan birinde yaratıcı, yenilikçi ve eğlenceli şovlarıyla imdadınıza yetişeceğini düşündüğüm Tuz Biber Stand Up.

Aksel Gürel
Aksel Gürel | Fotoğraf: @tuzbiberstandup

Tuz Biber Stand Up, alternatif stand up kültürünün temsilcilerinden biri ve yaklaşık 5 senedir şehrin çeşitli noktalarında, şimdilerde ise İzmir ve Ankara’da da şovlarına devam ediyor. İstanbul’da düzenli olarak Kadıköy’deki Aylak Bar’da yapılan gösteriler; Soho House, Karga Bar, Sumahan gibi çeşitli mekanlarda da gerçekleşebiliyor.

İzleyenlere her seferinde gerçekten çok keyifli bir gece yaşatmanın yanında bence Tuz Biber Stand Up’ı farklı kılan, her hafta düzenli olarak organize ettikleri iki tematik gece. Onlardan alternatif stand up’ın temsilcisi olarak söz etmemin sebebi de bu. Bu gecelerden ilki, Açık Mikrofon. Yurt dışında “Open Mic” olarak da çokça bilinen bu konsepti herkesin sahne alabildiği ve kendini gösterebildiği geceler olarak anlatmak mümkün. Amatör veya profesyonel olarak komedyenlik ile ilgilenenler, gösteriden önce isimlerini yazdırıyor ve beşer dakika sahnede kalabiliyorlar. Böylece hem daha önce sahneye çıkmamış ve bu alanda kendini denemek isteyen isimlere destek olunuyor, hem de profesyonel komedyenlere yeni esprilerini denemeleri için alan yaratılıyor.

Tuz Biber Stand Up’ın bir diğer tematik gecesinin ismi ise Tuzbiber. Bu gecelerde; stand up alanında deneyimli ve gelecek vadeden 4 veya 6 komedyen sahne alıyor. Oluşturulan bu seçki, izleyiciye tek bir tarz güldürü sunmak yerine, çeşitli tarzları aynı gecede ortaya koyma imkanı sağlıyor. Tabii, bu gecede sahne alacak komedyenler önceden belirleniyor ve duyuruluyor.

Tuz Biber Stand  Up’ın her gösteri değişen kadrosunun içinde şimdiye kadar; Aksel Gürel, Enes Uysal, Deniz Alnıtemiz, Buse Sinem  İren, Çağla Alkan, Deniz Göktaş, Efe Tunçer, Utku Ergin, Pınar Fidan, Yavuz Günal, Caner Omur, Özer Uzun, Akın Aslan, Emre Günsal, Ömer Harmankaya, İsmail Türküsev gibi daha ismini sayamadığımız pek çok yetenekli isim yer almış, bu isimlerden birkaçı şimdilerde de sahne almaya devam ediyor.

Dediğim gibi, Tuz Biber Stand Up’ın gösterileri düzenli olarak Kadıköy Aylak Bar’da gerçekleşiyor. Salı ve perşembe günleri Açık Mikrofon, çarşamba günleri ise TuzBiber gecelerine katılabilirsiniz. Aynı zamanda Tuz Biber Stand Up’ın 21 Ocak tarihinde, Zorlu Touché’de gerçekleşecek bir gösterisi olacak, şimdiden takviminize not edin derim.

Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram

Kapak fotoğrafı: @tuzbiberstandup

İlginizi çekebilir: Kübra Ketenci’nin Marvelous Mrs Maisel: Sahnede Komedyen Bir Kadın