Yılın bir döneminde !f İstanbul’un, geri kalanında da Artinternational’ın basın pr’ını yürüten bir iletişimci, görsel dünyası zengin bir blogun sahibi… Yakın zamanda !f’in sosyal medya üstadı Zaferhan Yumru’yla birlikte kurduğu zu pr&media’da film, kültür ve sanat alanları için basın tanıtım ve dijital medya iletişim danışmanlığı yapan Uğur Yüksel ile kültür-sanat etkinliklerini ve daha fazlasını konuştuk.

DSC_3893

Yaptığın iş nedeniyle İstanbul’daki önemli bazı kültürel ve sanatsal etkinliklerin mutfağını görme şansın oluyor. Sadece izleyici olanların muhtemelen farkında olmadığı fakat bilmesi gerektiğini düşündüğün bir(kaç) şey söyleyebilir misin?

Festival yapmanın 10 topla jonglörlük yapmaya benzediğini ve sanıldığı gibi çok paralar kazanılmadığını, aksine çok zor koşullarda, bütün o mucizevi şeylerin, emeğini, zamanını ve yüreğini veren insanlarla gerçekleştiğini söyleyeyim sadece… Sırf bu yüzden bile festivalleri sevin, destekleyin. :)

İzleyicisi ile iletişimini çok beğendiğin etkinlikler, kültür-sanat kurumları hangileri?

İçinde olmasam da aynı yanıtı verirdim: !f İstanbul. 15 yıl boyunca bu kadar genç kalmayı başarması inanılmaz. Benim için en eğlenceli, en aşk dolu ve seksi etkinlik. İçinde olmanın mutluluğu ise tarifsiz. Ayrıca, inadı için Documentarist, akıllıca ve iyi seçilmiş sergileri için SALT.

IMG_20150228_210214

Instagram hesabında çağdaş fotoğraf sanatçılarından çok iyi işler paylaşıyorsun; bu ara seni en çok etkileyenler arasında hangileri var? 

Tek bir isim vermek kolay değil ama bu sıralar sıkça baktıklarım; Ren Hang, Diane Arbus, Mary Ellen Mark, Nan Goldin, Kyle Thompson, Dara Scully, Yung Cheng Lin diyebilirim. Dönem dönem Laura Makabresku’ya dönüyorum, işleri bana Jane Campion’ın kostümlü dramalarındaki hüznü hatırlatıyor. Maria Rubinke’nin kanlar içinde ve içleri dışlarına çıkmış, dehşetengiz bibloları beni her seferinde büyülüyor.

Geçtiğimiz aylarda The Away Days’in bir videosunda yer aldın. Bu projeye nasıl dahil oldun, ileride seni yine oyuncu olarak izleme şansımız olacak mı?

Calm Your Eyes’ta yaptığıma oyunculuk değil, performans diyelim. Her şey rastlantılardan ibaretti. Ama sonunda, fikrin The Away Days’ten çıkması, yönetmen Elif Kalkan’ın önceki işleri, videonun kısa film hali ve nihayet böyle bir hikayeye ihtiyacımız olduğuna inanmam projeye dahil olmama yetti.

uguryuksel

En son hangi…
…filmi izledin? Amy
…albümü dinledin? !f İlham serisi için The Reflektor Tapes’i göstereceğimiz için Arcade Fire’ın Reflektor albümü
…kitabı okudun? Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım / Elena Ferrante
…konsere gittin? Yıldız Tilbe
…sergiyi gezdin? SALT / Nerden Geldik Buraya
…şehri keşfettin? Roma

Aşağıdaki durumlar için İstanbul’daki mekan önerilerin/tercihlerin neler olur?
Pazar Kahvaltısı: İllâ ki evim.
Rakı-Balık: Yine evim.
İtalyan Mutfağı: Don Pietro
Arkadaşlarla Kahve: Urban
İş Toplantısı: Beşiktaş House Cafe
İyi Bir Kokteyl: Alancha İstanbul
Dans: Gizli Bahçe

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyler misin?

_Dövmelerimin ilhamı Ursula K. Leguin’den ve Jean Genet’den geliyor.
_Bilge Karasu hala en sevdiğim yazar.
_Üç Renk: Mavi hala hayatımın filmi.

Sanal ortamda seni nerelerden takip edebiliriz, dışarıda seninle nerelerde karşılaşabiliriz?

Ruh halime göre sıklıkla instagram’dayım (@jeangenet) sadece… Yine keyfim olursa blogum hasetvezehirvemuamma’yı besliyorum. dışarıda ise: !f İstanbul ve ArtInternational dönemlerinde koridorlarda koşarken ya da partilerde dans ederken görebilirsiniz beni.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR