Doğayla iç içe kalmak, hafta sonunuzu havalar çok soğumadan bir kamp deneyimiyle renklendirmek için Uludağ, çok uzak olmayan ve yemyeşil bir öneri…

Softaboğan Şelalesi

Bir an önce hafta sonu olsun şehirden uzaklaşıp kendimizi yeşile atalım diyecek her kamp ve doğa aşığının vakit geçirmek, deneyimlemeyi isteyeceği ve benim de en sevdiğim yerlerden biri Softaboğan Şelalesi. Uludağ’da Çobankaya’dan Bakacak bölgesine giderken 1 km sonra sağ taraftaki patika başında arabayı bırakmanız ve bir hayli eğimli olan yamaçtan aşağı 20 dk. kadar yürümeniz gerekmektedir. Bizi önce bir dere karşıladı ve şelaleye gelmeden derenin olduğu yerde kamp çadırımızı kurduk. Derenin olduğu alan şelalenin olduğu alana göre daha daha düz bir alan. Alisa o zamanlar 21 aylıktı ve ilk kampıydı. Çocukla kampta zorlanır mıyız diye düşünürken hiç korktuğumuz gibi olmadı. Çocuklar ilkel hayata yetişkinlerden daha yakın diye açıklayabilirim bu durumu. O gün bizden başka bir çadır daha vardı ve trekking yapan gruplar sürekli çevremizden geçtiler. Gözden uzak olmak isteyenler burayı tercih  etmesinler diyebilirim.

Tuzaklı Köyü

Tuzaklı Köyü Bursa’dan Orhaneli Keles yolunda giderken 3-4 km sonradır. Tuzaklı Köyü’nün yukarısındaki ovayı geçtikten sonra uçurum kenarında inanılmaz manzarası için kamp yapmayı tercih edilen bir alandır. Ormanın içine doğru sık ağaçların olduğu eğimin fazla olmadığı bi yere yakın olması yürüyüş için ideal.

Eğer uçurumun olmadığı yere gitmek isterseniz köyün üstündeki ovadan sağdaki patikaya doğru gitmelisiniz.

 

 

Sarıalan

Araçla gitmeden, yolda bulantı sorunu çekmeden sarsıcı dağ yolundan gitmek istemeyenler için teleferikle rahatlıkla gidilecek bir kamp alanıdır. Bursa merkezden dolmuşla Teferrüce, Teferrüç İstasyonundan  teleferikle yarım saat gibi bir sürede Sarıalan’a kadar manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Evde termosunuza kahve hazırlamayı unutmayın teleferikte çok keyifli oluyor.Ben teleferikle dağa çıkmayı tercih edenlerdenim. Sarıalanda teleferikten indikten sonra kısa bir yürüyüş sonrasında istediğiniz yer size kamp alanı olabilir.

 

Sonbahar mevsimi için Türkiye’den hafta sonu kaçamağı önerileri için listemize göz atabilir, doğayla iç içe kalmak için bir başka öneri, Yedigöller‘i Melike Büşra’nın yazısında okuyabilirsiniz.

 

Fotoğraflar Tolga Meşeli tarafından çekilmiş ve düzenlenmiştir.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?