Doğayla iç içe kalmak ve hafta sonunuzu havalar çok soğumadan bir kamp deneyimiyle renklendirmek için Uludağ, çok uzak olmayan ve yemyeşil bir öneri… Peki Uludağ’da kamp yapmak isterseniz, nereleri tercih edebilirsiniz?

Softaboğan Şelalesi, Çobankaya, Uludağ Konum

13503067_10154309139342767_9201544391888272219_o (1)
Softaboğan Şelalesi, Çobankaya, Uludağ

Bir an önce hafta sonu olsun şehirden uzaklaşıp kendimizi yeşile atalım diyecek her kamp ve doğa aşığının vakit geçirmek, deneyimlemeyi isteyeceği ve benim de en sevdiğim yerlerden biri Softaboğan Şelalesi. Uludağ’da Çobankaya’dan Bakacak bölgesine giderken 1 km sonra sağ taraftaki patika başında arabayı bırakmanız ve bir hayli eğimli olan yamaçtan aşağı 20 dk. kadar yürümeniz gerekiyor.

Bizi önce bir dere karşıladı ve şelaleye gelmeden derenin olduğu yerde kamp çadırımızı kurduk. Derenin olduğu alan şelalenin olduğu alana göre daha düz bir alan. Kızım Alisa o zamanlar 21 aylıktı ve ilk kampıydı. Uludağ’da, çocukla kampta zorlanır mıyız diye düşünürken hiç korktuğumuz gibi olmadı. Çocuklar ilkel hayata yetişkinlerden çok daha yakınlar. Şahit oldum.

Softaboğan’da kamp yaptığımız gün alanda bizden başka yalnızca bir çadır daha vardı. Trekking yapan gruplar sürekli çevremizden ise geçtiler… O yüzden burası, gözden uzak olmak isteyenler için ideal bir alan.

Tuzaklı Köyü, Uludağ Konum

DCIM100GOPRO

Uludağ’da keyifle kamp yapabileceğiniz başka bir bölge olan Tuzaklı Köyü, Bursa’dan Orhaneli Keles yolunda giderken 3-4 km sonra yer alıyor. Tuzaklı Köyü’nün yukarısındaki ovayı geçtikten sonra uçurum kenarında alanın inanılmaz bir manzarası var. Bu manzaraya şahit olmak için birçok kişi kampını burada yapmayı tercih ediyor. Eğimin fazla olmadığı bir yere yakın olması Tuzaklı Köyü yürüyüş için de ideal bir nokta yapıyor.

u-3

Tuzaklı Köy’de illa uçurumun yanında kamp yapmak zorunda değilsiniz. Daha düz bir yere gitmek isterseniz, köyün üstündeki ovadan sağdaki patikaya doğru gitmelisiniz. Aklınızda bulunsun.

Sarıalan, Uludağ Konum

15

Sarıalan, araçla gitmeden, yolda bulantı sorunu çekmeden sarsıcı dağ yolundan gitmek istemeyenler için teleferikle rahatlıkla gidilecek bir kamp alanı. Peki Sarıalan’a nasıl gidersiniz? Bursa merkezden dolmuşla Teferrüce’ye, Teferrüç İstasyonu’ndan da teleferikle yarım saat gibi bir sürede Sarıalan’a ulaşabilirsiniz. Teleferikteyken de müthiş manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Evde termosunuza kahve hazırlamayı unutmayın teleferikte çok keyifli oluyor. Bu keyfi yaşamak için ben de her zaman teleferiği tercih ediyorum.

Güzel bir haber; Sarıalan’da teleferikten indikten sonra kısa bir yürüyüş sonrasında istediğiniz yer size kamp alanı olabilir. Her yer sizin!

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den “Kocabahçe Glamping: Bozburun’da Konforlu Bir Kamp Deneyimi”