Zor günlerde umudunuzu kaybetmemek için, her şeye yeniden başlayabilmek için biraz güce ve birlikte olmaya ihtiyacımız var. İşte bu günlerde ayakta kalabilmek için 10 öneri…

1. Sahilde Yürüyüşe Gidin / Bisiklete Binin

caddebostan

Caddebostan Sahili / Fotoğraf: gezenbezgin.blogspot.com

Ruhunuzu temizlemek, kafanızın içini boşaltmak, temiz hava almak ve doğayla baş başa kalmak için şehirdeki yeşil alanlarda, deniz kenarında bol bol vakit geçirin. Caddebostan, Bebek ya da Florya sahilinde uzun yürüyüşler yapın, çimenlere uzanın, denizi seyredin, piknik yapın. Şehrin merkezindeki, yakınındaki ya da birkaç gün ayırıp şehirden uzaklaşarak varabileceğiniz mesafedeki bisiklet rotalarında pedal çevirin.

 

2. Parklarda Vakit Geçirin

bebek

Bebek Parkı / Fotoğraf: gezgene.blogspot.com.tr

Şehirdeki yeşil alanları korumak için ne yazık ki sürekli bir savaş vermek zorunda olsanız da, elinizde olanın kıymetini bilmeyi ve hâlâ çok güzel olan o parklarda vakit geçirmeyi unutmayın. Bebek Parkı’nda, Özgürlük Parkı’nda, Maçka Parkı’nda, Gülhane Parkı’nda, Yıldız Parkı’nda, Fenerbahçe Parkı’nda ve nicesinde banklarda kitabınızı okumayı, çimenlere uzanmayı, piknik yapmayı, köpeğinizle vakit geçirmeyi düzenli bir etkinlik haline getirin. Nefes almak, yeşilin ortasında olmak size iyi gelecek.

3. Sevdiğiniz İstanbul’u Yaşayın

bandoIMG_6223

 Karaköy / Fotoğraf: Cem Karakuş

İstanbul’da yapmaktan zevk aldığınız şeyleri daha sık yapın, sevdiğiniz mekanlara daha sık gidin. Bomonti Antika Pazarı‘ndan size geçmişi hatırlatacak bir şeyler satın alın, ardından Bomontiada’da bir konsere gidin. Moda’daki sayısız bağımsız sahneden birinde zevkinize uygun bir tiyatro oyunu izleyin, ardından Kadıköy Barlar Sokağı’nda eğlenin. Ortaköy’den Bebek’e yürüyün, gecenizi Arnavutköy’ün capcanlı sokaklarında tamamlayın. Karaköy’deki kafelerde kahvaltınızı yapıp, hareketli sokaklarda insanlarla selamlaşıp, Nişantaşı’nın Teşvikiye’nin kahvecilerini, galerilerini ziyaret edin.

 

4. Beyoğlu’ndan Vazgeçmeyin

Şimdi-Cafe-by-rapsodistanbul

Şimdi / Fotoğraf: @rapsodistanbul

Kim ne derse desin, kim giderse gitsin, yüzlerce anınıza ev sahipliği yapmış Beyoğlu’nu, Asmalımescit’i, Pera’yı, Galata’yı terk etmeyin. Kapanan restoranların, kafelerin yasını tutmaktan çok, ayakta duranları destekleyin. Şimdi‘de, Ara’da, Urban’da, Gölge’de oturduğunuz günlere içlenmek yerine, hâlâ orada olan bu mekanlara gitmeye devam edin. Beyoğlu’ndaki müze, sanat alanı ve galerileri ziyaret etmeye devam edin. Beyoğlu’ndaki etkinlikleri, festivalleri takip edin, onlara sahip çıkın.

 

5. Yeni Sokaklar / Mekanlar Keşfedin

STORY-41

Story Coffee, Moda / Yazı: Naz Kavas

Tanıyıp bildiğiniz, sevdiğiniz şehri yaşamaya devam ederken yeni sokaklar, yeni mekanlar keşfetmeye de devam edin. Boğaz‘da, Karaköy’de, Moda’da, Teşvikiye’de, Bomonti’de her geçen gün yepyeni kafeler, restoranlar, kahveciler açılmaya devam ediyor, unutmayın.

 

6. Sanata Sımsıkı Sarılın

k1

 Kozalar | Yazı: Eda Geven

Yeni açılan sergileri takip edin, sık sık tiyatroya, sinemaya gidin. Gezmekle, izlemekle kalmayın ve üzerine düşünün, yazın, arkadaşlarınıza önerin, onlarla tartışın. Sanatın bir toplumu iyileştirmek için en iyi ilaç olduğunu unutmayın.

 

7. Umut Verecek Kitaplar Okuyun

kucuk-prens

Hep okuyun ama özellikle böyle zamanlarda, defalarca okumuş olsanız bile her okuduğunuzda sizde yeni ufuklar açan o umut verici kitapları okuyun. Örneğin Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens‘i, örneğin Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık’ı, örneğin José Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı

 

8. Umut Verecek Filmler İzleyin

064-clive-owen-theredlist

Children of Men

Umut verecek filmler, eğlencelik ve kafa boşaltıcı filmler olmak zorunda değil… En karanlık distopyalarda bile umudun yeşerebildiğini kanıtlayan o filmleri (yeniden) izleyin. Örneğin Alfonso Cuarón’un Children of Men‘i ya da James McTeigue‘in V for Vendetta‘sı…

 

9. Yaratıcı Olmaya / Üretmeye Devam Edin

tekne1

Studio Masterpiece / Yazı: Beril Kavaklı

İşinize sımsıkı sarılın, yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanmaya çalışın. Yeni hobiler edinin, yeni beceriler kazanın. Sanat atölyelerine, seminerlere, tartışma gruplarına katılın. Örneğin Studio Masterpiece ile resim yapıp zihninizi boşaltmayı deneyin.

 

10. Meyhaneye Gidin

20160210_192341

Efruz Restaurant / Yazı: Cem Karakuş

Sizi sevdiklerinizle bir sofra başında bir araya getiren, içinde büyüyüp yaşadığınız, bir parçası olduğunuz kültürün tüm renklerini meze tabaklarına doluşturan, müzikle ve sohbetle zenginleşen meyhanelerin tadını çıkarın.
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN