Hep İstanbul’dan yazmak yok demiştik, bu hafta başlayacak olan bir İzmir sergisi ile devam ediyoruz. İzmir’de yaşayan Halkla İlişkiler Uzmanı ve Reklam Ajansı Koordinatörü Benan Bilek, un elekleri üzerine ipliklerle yaptığı resimlerini 20 Ocak 2015 gününden itibaren 10 gün süreyle Alsancak’ta, Coffeeco’da sergiliyor.

b

Un eleklerine ipliklerle nasıl resim yapılır dememek lazım. Benan Bilek’in farklı nakış teknikleri kullandığı ve kimi zaman iğne oyası, dantel, sutaşı, boncuk gibi malzemelerle de boyutlandırdığı resimler, naif resim konusunda ilginç bir örnek olarak dikkat çekiyor.

3

20 Ocak’ta başlayıp 30 Ocak’a kadar devam edecek olan sergi, Benan Bilek’in elekler üzerine gerçekleştirdiği üçüncü sergisi. Daha önce, İstanbul’da 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) ve İzmir’de İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nda (İKSEV) ‘elekseverler’ ile buluşan Benan Bilek, özenle işlediği eleklerini bu sefer İzmir’in en eski kafelerinden Alsancak’taki Coffeeco’da sergileyecek.

t

Yıllar önce “Unu eleyip eleği duvara asmak” deyimine bir isyan olarak başladığı elek üzerine işleme resim tekniğini ilk kez kendisinden tanıdığımız Benan Bilek’in üçüncü sergisi olan “İnce Eledim”, rengarenk peyzajlar ve figürlerden oluşuyor. “Benim tuvalim un eleği, boyalarım iplikler” diyen sanatçı bu yıl yine İzmir’de ve Alaçatı’da olmak üzere iki sergi daha açacak.

z

On yılı aşkındır eleklerle adı özdeşleşen Benan Bilek, özellikle kadınların hiçbir zaman ve hiçbir koşulda eleklerini duvara asma lüksünün olmadığını düşünüyor ve “Yaşam eleklerini renklendirmek her insanın kendi elinde. Her şeye rağmen inadına rengarenk olmalı” diyor.

Coffeeco Adres: 1381. Sokak (İtalya Sokak), No: 5/C Alsancak / İzmir

xx

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Yazılarınla tanıştığıma öyle mutlu oldum ki! Sergi adeta keşke İzmir’de yaşasaydım dedirtiyor. Diliyorum ki Benan Bilek bir gün İstanbul’da da sergi açmaya karar verir bu sanat eserlerini yakından görme şansım olur. Sevgiler!

    • Mesajın için çok teşekkür ederim Merve’cim, çok mutlu oldum! :) İstanbul’da ikinci bir sergi (daha önce bir kere olmuştu) planlanıyor; ama eleklerin işlenmesi uzun sürdüğü için bu biraz zaman alabilir. Bakalım, bekleyip göreceğiz. Olmadı, ben seni alıp İzmir’e, bizim eve giderim. Orada mini bir sergi deneyimlersin :) Çok sevgiler!