Son yıllarda hayatımıza girmiş olan Dijital platformlar, sanıyorum pandemi süresince kullanım rekorunu kırdı. Öyle olmalı ki her geçen gün aralarına bir yenisi ekleniyor. Ben bu süreçte Amazon Prime ile tanışıp sıkça kullanmaya başladım. Geçtiğimiz günlerde bu platform da “Undone” adlı yapıma denk geldim. Animasyon dizileri izlemeyi pek sevmemekle beraber, bir bölüm izleyeyim bırakırım deyip bir gecede 8 bölümünü izleyip sezonu bitirmeden, başından kalkamadım. Bu farklı animasyon yapımına gelin beraber göz atalım.

undone-amazon
Undone | Fotoğraf: Amazon

Undone, Raphael Bob-Waksberg ve Kate Purdy tarafından dijital dünyaya kazandırılmış bir komedi-dram yapımı olmakla birlikte tek özelliği sadece Amazon’un ilk animasyon yapımı olması değil aynı zamanda rotoskop tekniğini kullanan ilk yapım. Peki “rotoskop” da nedir? İzleyiciye gerçekçi ve heyecan dolu bir görüntü verebilmek için; her anın ve hareketin kare kare çizilmesiyle oluşuyor. Undone adlı yapımda, ilk kez kullanılmakla birlikte aslında çok eski bir animasyon tekniği. Max Fleischer tarafından ilk kez kullanılmış ve beyaz perdeye bambaşka bir hareket eklenmiş olan bir teknik. Undone, konusuyla sizleri zaten ekranın başına kilitlese de sanıyorum kullanılan bu teknik de biz izleyenler için bir hayli etkili oldu.

merlin_159832824_9467ed73-fe8a-4a4f-bdcb-78381de4f080-superjumbo
Undone | Fotoğraf: Amazon Prime

Serinin türü komedi-dram olarak geçse de aslında bilim kurgu da diyebiliriz. İzlerken bir yandan düşünmeyi bir yandan heyecanı seviyorsanız tam size göre! Başrolde olan Alma; tam hayatının monotonluğunu  ve  hayatta keşfedecek başka bir şey yok mu diye düşünürken, beklenmedik bir trafik kazası geçirince tüm hayatı değişir. Alma, çocukluğunda travmatik bir şekilde babasını kaybetmiş ve kardeşi ve annesiyle yaşamına devam etmiştir. Artık 28 yaşına gelmiş olsa dahi babasının ölümüyle ilgili kuşkuları olan Alma geçirdiği kaza sonrasında devamlı olarak babasını daha doğrusu babasının hayalini görmeye başlar. Bizler için de izlerken düşünme kısmı tam bu noktada başlıyor!

undone-s1e3-1
Undone | Fotoğraf: Amazon Prime

Bilim insanı olan babası, yaptığı bir araştırma sırasında esrarengiz şekilde ölümüştür. Alma’dan bu ölümü  aydınlatması ve hayata geri dönmesini  sağlamak için yardım ister. Seri boyunca, Alma’nın babasına yardım etmek için yaptığı zaman geçişleri gerçek mi? Yoksa Alma seride kast edildiği gibi bir rahatsızlığı mı var? İşte buna karar verecek olan sizlersiniz. Gizem dolu seriyi bir oturuşta izleyeceğinize eminim. Amazon Prime ikinci sezon için anlaşmasını yapmış bile, belki de sırrı yeni sezonda çözeriz. Alma’nın kendini keşfetme yolculuğuna gelin beraber çıkalım!

Kapak Fotoğrafı: Amazon Prime

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Amazon Prime Dizileri