UNIQ İstanbul şehrin tam göbeğine kurulan bir kültür-sanat üssü. 2 ay evvel Maslak’ta kurulmuş olan bu yaşam merkezi, ziyaretçilerinin farklı istek ve zevklerine göre tasarlanmış olup; gerek yeme-içme kısmı, gerekse sanatsal etkinliklerin olduğu kısımlarda her zevke uygun tercihler yapabileceğiniz geniş bir alan.

uniq 1

Aslında UNIQ İstanbul, uzun yıllardır var olan bir projeymiş; ancak hayata geçirilmesi uzun seneler almış. Diğer ülkelerde örneklerini çokça gördüğümüz kültür sanat ve yaşam merkezleri hususunda ülkemizdeki büyük bir açığı kapatmış durumda. Burada hem konserler, gösteriler akustik ve ses açısından müthiş bir çalışmanın yapıldığı sahnelerde izleniyor, hem çeşitli sergiler görülüyor hem de uzun uzun vakit geçirebileceğiniz yeme-içme alanları mevcut.

uniq 2

UNIQ İstanbul’a girdiğimiz an bizi sağ tarafta ofislerden ve sergi alanından oluşan, içerisinden koskoca bir ağacın geçtiği bir yapı karşılamakta. Bunu özellikle belirtmek istedim, doğa konusunda bu denli hassas olmaları, dönemin şartlarına bakılacak olursa oldukça hoş bir durum. Alt katta iki üç ayda bir değişmek üzere, çeşitli sergiler oluyor. Şu an Bahçeşehir Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi’nde okuyan öğrencileri tarafından Berlin’in sosyo kültürel yapısından etkilenerek oluşturulmuş olan, ”Juxtaposition/Karşılaşma” sergisi burada, 15 Ocak’a kadar bu özel sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Girişin hemen karşısında ise etrafı yemyeşil koca bir köşk var, burada çeşitli organizasyonlar yapılabilmekte. Bir süre sonra buz pisti yapılacağını öğrendiğimiz havuz ve yeşilliklerin arasında bulunun bu köşk hakkında, içerisine girmeden önce yeni mi yapılmış acaba düşüncesi oluşuyor; fakat içeri girdiğimizde tarihin, yılların kokusu hissediliyor.

uniq 3

UNIQ İstanbul içerisinde bugüne dek birçok konserin yapıldığı Volkswagen Arena’yı barındırdığı gibi, 5-6 aya kadar, şehrimizin ”iyi sahne” ihtiyacını karşılayacak, birçok performans ve kongrenin merkezi haline gelecek olan UNIQ Hall’u da bünyesine dahil edecek.

Peki burada zaman nasıl geçirilir? Ne yenilir, ne içilir? Öncelikle ziyaretçilerin farklı isteklerine uygun olarak birçok lezzetin tadılabileceği yeme-içme alanında, önceden aşina olduğumuz yerler bulunduğu gibi, yepyeni yerlerle de karşılaşmaktayız. Karaköy’den tanıdığımız sevdiğimiz burgerleri, iyi pişirilmiş etleri ve leziz patatesiyle tüm bu hamburger furyası dahilinde açılan restoranların ilklerinden olan Burger Lab, burada da güzel ortamı, ilgili personeliyle karşımızda. Çin yemeği, sushi severlerin anında ulaşabildiği uğrak mekan haline gelmiş Sushico, sağlıklı yemeklerin özenli mutfağı Plus Kitchen, havaalanında bulunan ve yolculuklarımızın öncesinde karnımız acıktığında kısa süreliğine bizi leziz yöresel yemekleri eşliğinde Anadolu’ya taşıyan Tadında Anadolu bunlardan yalnızca birkaçı.

uniq 4

Kahve içmek isterseniz, Caffe’ Vergnano 1882’nin taze leziz kahvelerinden deneyebilir, kruvasanlarını tadabilirsiniz. Gösterilerin olmadığı bir günde sakinlik içerisinde keyif yapmanız da mümkün. Ben UNIQ İstanbul’a gittiğimde Anadolu yakası insanı olarak Göztepe’deki şubesini bildiğim ve oldukça sevdiğim, lezzetlerinden zerre şüphe duymadığım Rossopomodoro’yu tercih ettim. İtalyan mutfağının en güzel örneklerinin bulunduğu bu restoranda lazanya yemeye karar verdim; üzerine konulan yeşil sos ve permesanla lezzetlendirilmiş olmasından olsa gerek, son zamanlarda yediklerim arasında en iyisiydi. Arkadaşlarım ise, sebzeli risotto, beş peynirli ravioli ve çeşitli pizza seçeneklerini denediler. Herkes masadan memnun kalarak, mutlu yüzlerle kalktı. Buraya geldiğinizde bu başarılı İtalyan’a bir şans verin derim.

uniq 5

Yeme-içme dışında nasıl zaman geçirebileceğimize geri dönecek olursak; uzun bir süre var olacak olan, Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam sergisini gezebilirsiniz. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın aşkı çerçevesinde tarihi yansıtan, dekor ve kostümleriyle de akıllarda kalan bu büyük televizyon yapımının çeşitli sahne ve mekanlarının olduğu bu sergide, birçok şaşırtıcı şey bulacaksınız. Tüm bunlarla beraber bir alışveriş merkezi konseptinde olmamamasına ve tekstil dükkanları bulunmamasına rağmen, burada belli mağazaları bulabileceğinizi de söylemeliyim. Özellikle müzikle ilgilenen, enstrüman çalanların UNIQ İstanbul’da bulunan en büyük Zuhal Müzik’i keşfetmenizi öneririm. Bir süre sonra burada bazı workshoplar da olacak.
Doğanın içerisine konuşlanmış bu kültür-sanat üssünde zaman geçirmek sizi de mutlu edecektir. Yolunuzu buraya düşürün derim!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN