Bloglar 2010’larda kaldı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Farklı konulara odaklanan milyonlarca blog, günümüzde de #NeİstediğiniBilenlere ilham vermeye devam ediyor. Miksolojiyle ilgilenenler için yaratıcı çözümler, temel bilgiler ve tabii tarifler video içeriklerle desteklense de, tarifleri ve deneyimleri okumayı tercih edenlerin sayısı hiç az değil. İş çıkışı kendinizi yeni bilgilerle ya da yeni bir tarifle mutlu etmek, miksoloji becerilerinizi sevdiklerinizle paylaşıp şaşırtıcı bilgiler ve tariflerle onları etkilemek için siz de bloglara başvurabilirsiniz. Sizin için, miksolojinin farklı alanlarına yoğunlaşan mocktail ve kokteyl blogları arasından seçtik.

Mocktail ve Kokteyl Blogları

Cocktail Hammer

kokteyl blogları
Cocktail Hammer

İş çıkışı evinizde keyif sürer, günün yorgunluğunu atarken gecenizi renklendirecek bir kokteyl tarifi mi arıyorsunuz? “Stay home, get hammered.” sloganını benimsemiş Cocktail Hammer, aradığınız tarifi bulacağınız bloglardan ilki. Ulaşılabilir malzemeler içeren, profesyonel bir ustalık gerektirmeyen tekniklerle hazırlanan tariflerin öne çıktığı blog, aynı zamanda evde kokteyl hazırlarken kafanıza takılabilecek birçok soruya özel postlarıyla da soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor.

The Tipsy Bartender

kokteyl blogları
The Tipsy Bartender

Kokteyl tarifleri ve miksoloji konusunda ipuçları paylaşan binlerce blog var. Fakat The Tipsy Bartender, kelimenin tam anlamıyla #NeİstediğiniBilenlere hitap ediyor. Blogun “My Liquor Cabinet / İçki Dolabım” adlı özelliği sayesinde, dolabınızda bulunan içki türünü ya da mutfağınızda bulunan malzemeleri ana sayfadaki arama kutusuna yazdığınızda sitenin veritabanındaki binlerce kokteyl arasından hazırlayabilecekleriniz anında önünüze çıkıyor. Kendinizi geliştirmek isterseniz, The Tipsy Bartender‘ın ücretli abonelerine özel olarak hazırladığı, Ev Miksolojisi 101 başlıklı bir eğitim videoları serisi de bulunuyor.

Intoxicology

kokteyl blogları
Intoxicology

Intoxicology, okuyucularını çok iyi tanıyan ve nasıl tariflere ihtiyaçları olduğunu, bir tarifte neyin daha açık bir şekilde anlatılmasını beklediklerini bilen bir blog. Bu konuda başarılı olmalarının sebebi ise neredeyse 10 yıl önce evde miksolojiye merak salmış bir çift tarafından kurulmuş olması. Intoxicology‘de kokteyl ve mocktail’leri içerikleri ya da hazırlanma şekillerinden çok daha ötesine göre seçme şansınız var: Bir yılbaşı partisine, bir Oscar partisine ya da bir terfi kutlamasına en uygun kokteyl hangisidir, bu blogla öğrenebilirsiniz. Tariflerde ise farklı ülkelerden ya da bloglardan almış olabileceğiniz tarifleri de anlamanızı kolaylaştıracak ölçü çevirme tabloları, detaylı açıklamalar ve neyin tam olarak neye yaradığını ve hangi tadı verdiğini açıklayan detaylar yer alıyor. Kısacası, yeni başlayanlar için ideal!

Bartending Bluprint

kokteyl blogları
Bartending Blueprint

Diyelim ki miksoloji sizin için bir hobi olmaktan ötesine geçmeye, çevrenizdeki herkes kokteyllerinizi tatmak için sıraya girmeye, bu hobi sizin için bir kariyer ihtimali olmaya başladı… O zaman miksoloji blogları kadar, barmenlik blogları da radarınızda olmalı. Uzun yıllar sektörde çalışmış Jason Shurtz‘un kurucusu olduğu Bartending Bluprint, miksolojiyi bir meslek haline dönüştürmek isteyenler, kendi imza kokteyllerini satmak isteyenler için eşsiz bir kaynak. Profesyonellik ihtimalleriniz dahilinde olmasa dahi, sektördeki gelişmeleri takip etmek, kalabalık gruplara hızlı ve ucuz bir şekilde kokteyl servis etmek ve bunu ustaca şekilde yapmak için Bartending Blueprint‘i okumalısınız. Jason Shurtz‘un YouTube kanalı BartendingPro‘daki videolar da ilginizi çekecektir.

Recipes from a Pantry

mocktail blogları
Recipes from a Pantry

Biraz da mocktail dağarcığınızı geliştirmek ister misiniz? Kokteyl bloglarındaki tarifler arasında çoğunlukla mocktail tarifleri de yer alsa da, sadece mocktailler özelinde bloglar da bulmak mümkün. Bintu Hardy’nin kurduğu ve tariflerini paylaştığı Recipes from a Pantry blogu da bunlardan biri. Bu blog, yaratıcı malzemeleri tanıdık tatlarla buluşturan, Afrika damak zevkinin etkileri hissedilen, uzun yaz akşamları için ideal, çoğunlukla tropikal mocktail’lere odaklanıyor. Zencefil ve ebegümeci, biberiye ve salatalık içeren mocktail’ler bunlardan yalnızca bazıları. Yeni lezzetlerle tanışmak ve tanıştırmak için mutlaka göz atın!

Fuss Free Flavours

mocktail blogları
Fuss Free Flavours

Helen Best-Shaw, “Sırf içki içmiyorsunuz diye, sıkıcı bir şeyler içmek zorunda değilsiniz.” diyor ve kurucusu olduğu Fuss Free Flavours blogunda da gerçekten sıkıcı tek bir tarif bulmak imkansız! Blog, Mango Coconut Mocktail ya da Salatalıklı Karpuzlu Ferahlatıcı gibi reçeteleriyle hem tropikal ve renkli bir dünya yaratıyor hem de bir servet ödemenizi gerektirmeyen malzemelerle, kolayca hazırlayabileceğiniz tariflere yer veriyor. Helen’in deyimiyle bu blogda bulacağınız tariflerin “efor – zafer oranı” bir hayli yüksek…