Yağmur’u “Urban Geode” isimli enstalasyon projesini İstanbul sokaklarına uygulamasıyla tanıdık. hipicon.com olarak İstanbul’da dikkatimizi çeken, tekdüzeliği bozan, kenti onaran, kişinin sokakla kişisel bir iletişim kurmasını sağlayan parlak renkleriyle griliğin içinde dikkat çeken Urban Geode’ler ve sokak sanatı üstüne Yağmur ile sohbet ettik.

urbangeode_kadiköy

Sokak sanatı ne zaman ilgini çekti? Urban Backlog blogun nasıl başladı?

Sanırım Mimar Sinan’da kentsel tasarımla ilgili aldığım derslerle başladı ve Amsterdam’a okumaya gittiğimde gördüğüm örneklerle birlikte ilgi alanlarımdan biri haline geldi. Zaten Urban Backlog’un ortaya çıkışı da aynı zamana denk geliyor; gezdiğim şehirlerde ilgimi çeken, çok da farkedilmeyen, bilinmeyen ayrıntıları fotoğraflayarak blog üzerinden paylaşmaya başladım.

urbangeode_karaköy2

Urban Geode Türkiye’de nasıl başladı?

Urban Backlog’ta uzunca bir süre sokakta işlerini gördüğüm sanatçılarla ilgili yazdım ve okul bittiğinde bunu kendim de deneyimlemek istediğimi farkettim. Urban Geode, kafamda şekillenen projeye hem fikir hem de tasarım açısından çok uyuyordu ve yaratıcısı olan Los Angeles’lı sanatçı Paige Smith’e blogumu referans göstererek onunla çalışmak istediğimi belirten bir mail attım. Kendi Urban Geode’lerimi yapmamı teklif ettiğinden beri son 5’i onunla birlikte olmak üzere toplam 17 Urban Geode yaptım. Proje, başlamak için harika bir adım ve deneyim oldu benim için.

urbangeode_cihangir

Paige Smith’in üç hafta önceki İstanbul ziyareti nasıl geçti?

Birbirini hiç görmemiş ancak 1 yılı aşkın süredir sürekli iletişim halinde olan iki insandık. Uzun zamandır da bir araya gelip birlikte çalışmayı deneyimlemek istiyorduk. Geçtiğimiz ay geldi, evimde misafir oldu, birlikte Balat’ta, Eminönü’nde, Kadiköy’de, Karaköy’de Urban Geode’ler yaptık. İki kişi birlikte yapınca çok daha kolay ve keyifli olduğunu farkettik :)

I92A6967-2

Şu sıralar en çok neye odaklanıyorsun? Başlamak için sabırsızlandığın bir proje var mı?

Çalıştığım tasarım stüdyosuyla birlikte kamusal alanlarda uygulayacağımız birkaç enstalasyon projesi var, onların tasarım ve uygulama süreçlerine odaklanmış durumdayım.

Gezdiğin şehirler arasında hangi şehir sokak sanatı ile seni en çok etkiledi?

Yarısına kadar graffitiye batmış binalarıyla ve en çok sokak enstalasyonuna rastladığım şehir olması sebebiyle Berlin.

IMG_5736

 

İstanbul’daki sokak sanatının gelişimi ile ilgili ne düşünüyorsun? Son zamanlarda gözüne takılan en ilginç uygulama hangisiydi?

Graffiti ve mural çalışmalarında bir yükseliş olduğu, bunun da insanlar tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandığı ortada, ki ben de onlardan biriyim. Ancak ben hep etkileşime daha açık olan ve farklı malzeme kullanımlarıyla dikkatimi çeken üç boyutlu sokak enstalasyonlarına ilgi duydum. İstanbul’da da henüz bununla ilgili bir ilerleme yok. Bu sebeple bir çok işi beğensem de yeterince ilginç bulmuyorum diyebilirim.

Ulaşamadığın biriyle tanışıp sohbet etme fırsatın olsaydı bu kim olurdu? Ondan neler öğrenmek isterdin?

Geçtiğimiz günlerde projelerini kendisinden dinlediğim ancak birebir sohbet etme fırsatı bulamadığım Hollandalı sanatçı Daan Roosgaarde. Kendisi, şehirlerde iletişim sağlayan, teknolojik açıdan yenilikler sunup çözümler üreten, aynı zamanda tasarımları da oldukça başarılı enstalasyonlar yapıyor. Bir de işlerini oldukça beğendiğim enstalasyon sanatçısı Ayşe Erkmen. Onlardan, bugün eriştikleri noktaya gelene kadar geçirdikleri tüm süreçleri öğrenmek isterdim.

urbangeode_amsterdam

Bir ürün tasarımcısı olsaydın neler tasarlamak isterdin?

Özellikle iç mekanlarda en önem verdiğim şey olduğundan aydınlatma ürünleri.

Ürün tasarımı ile ilgili takip ettiğin tasarımcılar, bloglar var mıdır?

Geçtiğimiz ay Kopenhag’a gittiğimde çok etkinlendiğim için mi yoksa zaten en iyiler onlar olduğundan mı bilmem ama aklıma ürün tasarımı deyince ilk olarak Hay, &tradition gibi Danimarkalı tasarım markaları geliyor. Selekkt, Thisispaper, Junk-culture ve Ignant da keyif aldığım bloglar arasında.

hipicon.com’da en çok beğendiğin 3 adet ürünü bizimle paylaşır mısın?

Tabii, Hamm Kafes No.1-2, Lorena Gym Bag ve Happily Ever Paper’ın Punktum serisi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN