Son yıllarda Türkiye’de yaygınlaşan, benim hayat rutinime de yeni dahil olan ‘spinning’ (sabit bisiklet ile kardiyovasküler egzersiz) kısa zamanda çok kalori yakmak isteyenlerin en iyi arkadaşı. İnsanı zinde tutan ve hayata karşı motive eden bu sporu; bana göre İstanbul’un en iyi spinning salonu olan UrbanSpinners’ın kurucusundan dinlemenizi istedim. Henüz keşfetmediyeseniz, spor yapacak zamanınız kısıtlıysa ve kendinizi gün içerisinde dinç hissetmek istiyorsanız bir an evvel ‘spinning’ ile tanışın.

photo 4

Ahmet Berkman kimdir? Bu işe nasıl girdin?

Yaklaşık 11 senedir spor yapıyorum. Amerika’da eğitimimi tamamlayıp Türkiye’ye döndüm ve profesonel iş hayatıma başladım. Özellikle son 2,5 yıldır Amerika’da spinning konusundaki gelişmeleri oldukça yakından takip ediyorum. Spinning’i Türkiye’de nasıl yaygınlaştırabileceğim konusunda araştırmalarımı yaptım ve doğru zamanı bekledim. Spor ve spinning benim hobimdi. UrbanSpinners ile hobimi girişimciliğe dönüştürdüm.

image1

Spinning konseptini bize biraz anlatır mısın, ne yarar sağlar?

Özel olarak tasarlanmış sabit bir bisiklet yardımıyla yapılan ve aerobik bir egzersiz olan spinning; 2 ay boyunca düzenli olarak uygulandığı zaman herkesin yağ – kas oranında fark edilir değişim sağlar. Hızlı kalori yakımı sayesinde kilo verme konusunda da başarı sağlayabildiğiniz bir spor. Ayrıca yüksek tempolu müzikler ve kalabalık bir ekip ile yapıldığı için son derece eğlenceli.

Spinning derslerimiz; ortalama 40 dakika sürüyor ve 600 kalori yakıyorsunuz. Sporu ve sağlıklı yaşamı her zaman desteklemenin yanı sıra, sadece spinning ile bir spor salonunda harcanan masrafların da azalmasına katkıda bulunuyoruz. 45 dakika olarak belirlediğimiz derslerimizin ücreti 40 TL.

UrbanSpinners’ın başarılı olmasını sağlayacak güçlü avantajları var mı?

Diğer spor salonlarından farklı olarak üyelik sistemi ile çalışmıyoruz. Hedefe odaklı olan bir spor olduğu için, çok daha hızlı sonuç alınabilen bir antrenman ve bunun katılımcılardaki pozitif etkisinin bize çok iyi bir geri dönüş ve sadakat kazandıracağını düşünüyoruz. Ek olarak eğitmenlerimizin başarıları bizim için çok önemli; stüdyomuzda uluslararası alanda tanınan ve 2011 yılında spinning alanında ilk 5 master eğitmen arasında gösterilen Levin Tahmaz baş eğitmenlik yapıyor. 

photo 3 copy

UrbanSpinners olarak hedef kitleniz kim ve de bu yoldaki hedefleriniz neler?

İlk UrbanSpinners’ı Maslak’ta kurduk. 38 bisikletten oluşan bir indoor spinning salonu olarak en önemli ve bizi öne çıkaran özelliğimiz, özel bir alanda hizmet vermemiz ve çok daha hedefe odaklı bir kitleye hitap etmemiz. Hedef kitlemizi 21-60 yaş arası orta ve üst düzey yöneticiler olarak tanımlıyoruz. Hem çalışma ortamının stresini atmak hem de ulaşılabilir fiyatlar ile spinning’i yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Buradan yola cikarak, nüfusu yoğun, spora ilgi duyan bölgelerde büyüyerek hem markamızı hem de konseptimizin bilinirliğini arttırmayı planlıyoruz.

Üyelik ve ücretlendirme tarzınızdaki farklılığın nedeni nedir?

Artık insanlar verdiği kadar almaya, paylaşım ekonomisi sistemine yanıt veriyor. İnsanlari spor yapmaları için bir yere yıllık üyelik ile bağlamak yerine istediği kadar gelebilme opsiyonu tanımanın daha verimli ve geri dönüşü olan bir yöntem olduğuna inanıyoruz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN