“Benim güzellik anlayışım mutlu ve sağlıklı olmaktan geçiyor. Bunların hiçbirine de iyi bir uyku uyumadan erişebileceğini düşünmüyorum.” – Beyoncé. İyi bir gece uykusunun ne kadar önemli olduğunu her birimiz mutlaka deneyimlemişizdir. Uyurken vücudumuz farklı farklı hormonlar salgılayarak kendini onarıp, iyileştiriyor. Bu nedenle, güzellik rutinimizin en önemli aşaması aslında akşam bakımı. Gündüz güzelce kremlerimizi sürüp, müthiş bir makyajla aynada kendimize öpücükler gönderebiliriz ama akşam bakımını aksattığımız zaman geleceğe korkunç bir yatırım yapmış oluyoruz. Küçük birkaç adımda uykunuzu güzellik uykusuna çevirebilirsiniz. Nasıl mı? 

Güzellik Uykusu
Uyku Maskeleri: Haydi, Güzellik Uykusuna!

O makyaj temizlenecek!

İster kolunuzu kaldıramayacak kadar yorulmuş olun, isterseniz de adınızı hatırlayamayacak kadar şarap içmiş; o makyaj temizlenecek! Makyajınızı temizlemeden yatmak cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülük. Mesela maskarayla uyursanız kirpiklerinizin hızla dökülmeye başlayacağını biliyor muydunuz? Kirpiksiz kaldığınızı bir düşünsenize. Tanrım korusun! 

Waterproof ürünler kullanıyor veya yoğun bir göz makyajı ve koyu renkli rujları seviyorsanız çift fazlı makyaj temizleyicileri çok ideal. Ben yıllardır Sephora’nın Waterproof Eye Makeup Remover ürününü kullanıyorum ve çok memnunum. 

Cildinizi ise, bir disk pamuk yardımıyla, tercihe göre temizleme sütü veya makyaj temizleme suyu (micellar water) kullanarak temizleyebilirsiniz. Benim sivilcelenmeye müsait, karma bir cildim olduğu için temizleme sütü kullanmıyorum. Onun yerine eczaneden satın aldığım Bioderma Sensibio H2O temizleme suyunu kullanıyorum. 

Son adım temizleme suyu kullananlar için opsiyonel ama temizleme sütü kullananlara şart olan yüz temizleme köpüğü. İlk ve ikinci adımda yüzeydeki makyaj ve kiri temizledik, şimdi cildimizi geri kalan her şeyden son bir defa arındırıyoruz. Eğer sivilce probleminiz varsa bu adım sizin için çok önemli. Sebum önleyici yüz temizleme köpükleri çok yardımcı olacaktır. Burada benim tercihim yine Bioderma’dan, Sebium Cleansing Foaming Gel. 

Şimdi şımarma zamanı!

Cilt temizliğinden sonra her zaman kullandığınız bakım kremlerine geçebilirsiniz fakat bugünün konusu güzellik uykusu olduğuna göre, siz uyurken cildinize sağlık katacak ürünlerden bahsetmek istiyorum; uyku maskeleri. 

IK9B0233
Waso Sleeping Beauty Mask

Fotoğraf: emtalks.com

Son zamanlarda denediğim ve sonucuna aşık olduğum üç tane gece maskesi var. İlki Shiseido’nun Waso Sleeping Beauty Mask ürünü. Jel yapıdaki bu maskenin içeriği havuç hücreleri ve Japonya’da yetişen Yuzu bitkisi. Cilde vitamin ve mineral takviyesi yaparak canlılık veriyor ve derinlemesine nemlendiriyor. Cildinizi şarj edecek olsanız kullanacağınız alet bu olurdu. Yağ içermediği için de tüm ciltler rahatlıkla kullanabilir. 

İkinci önereceğim gece maskesi ise Kiehls’ın Ultra Facial Overnight Hydrating Masque ürünü. Özellikle aşırı kuru ciltlerin çok mutlu kalacağı bu nem maskesi; Antartika buzul proteinleri, Hiyalüronik asit ve ev ve ofislerimizde severek baktığımız bir succulent tipi olan Impereta Cylindrica içeriyor. Dolayısıyla her şey daha fazla nem için! Sadece bir kere kullanınca bile sonuca inanamayacaksınız, ben ayna karşısında hayretlerle bebek cildimi incelemiştim. Bu ürünü hem cildimi suya doyurduğu için, hem de 125ml’lik boyutuna göre fiyat ve kalite oranından dolayı çok seviyorum.

loccitane-reine-blanche-7
Reine Blanche Whitening Sleeping Mask

Fotoğraf: cinddie.com

Son olarak, cildinde leke problemi olan kişiler için geliştirilmiş L’Occitane’ın Reine Blanche Whitening Sleeping Mask, hedef odaklı güzel bir uyku maskesi olarak dikkatimi çekiyor. Hamilelik, hastalık, akne problemi veya sadece yazdan sonra cildimizde oluşan ve leke olarak gözümüze çarpan düzensizlikler; bazen kalın bir fondöten kullanmamıza yegane sebep olan lekeler oluyor ve onlardan kurtulması pek kolay değil. Bitkisel içerikleri cilde C Vitamini takviyesi yaparak, aydınlatıyor ve lekelerden arınmasına yardımcı oluyor. Susuz hiçbir şeyin anlamı olmayacağı için de, derinlemesine nemlendirerek uzun saatlerce cildin nem dengesini koruyor. Belirtmem gerekir ki, leke tedavisi bir bütün ve farklı ürünler kür halinde kullanıldığında güzel bir sonuç alınabiliyor. Bu maskeyi her akşam uygulayabilirsiniz ama çoğu leke karşıtı ürün gibi gündüz kesinlikle kullanmamalısınız çünkü güneşe ters reaksiyon verecektir. Ayrıca, bu tür ürünleri kullanırken, gündüzleri mutlaka minimum 30SPF uygulamanızı tavsiye ederim!

Artık güzel bir cilde giden temel yollardan birini bildiğinize göre, güzel uykular dilerim!

İlginizi çekebilir: Deniz Konuk’tan Kazayağı Nedir