Uzay yolculuğu filmlerinin büyülü atmosferi bizi filmler arasında bir yolculuğa sürükleyince sinemanın uzayda tek başlarına kalmış karakterlerini ve başlarına gelen sürükleyici/gizemli olayları hatırlamadan edemedik!

f71d47d376308c10_passengers-dom-DF-04255_r

Passengers, çok uzak bir gezegende yeni bir koloni kurmak için oraya dondurularak uyutulmuş binlerce insan taşıyan bir uzay gemisinde geçiyor. Aurora ve Jim uyandıklarında, olması gerektiğinden 90 yıl önce uyandıklarını ve gemide tamamen yalnız olduklarını fark ediyorlar ve bu arızanın nedenlerinin peşine düşüyorlar. Bu heyecan verici bilimkurgunun başrollerinde muhteşem bir ikili olduklarına şimdiden ikna olduğumuz iki yıldız, Jennifer Lawrence ve Chris Pratt yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise The Imitation Game ile Hollywood’a transfer olan Norveçli yönetmen Morten Tyldum oturuyor.

Passengers-Lawrence-Pratt

Passengers / Uzay Yolcuları bizi uzay boşluğunda bir yolculuğa çıkarmadan önce, bu sonsuz boşlukta tek başına ya da tek başlarına olanların hikayelerini anlatan filmleri hatırlamak ve biraz daha moda girmek istedik:

En İyi Uzay Filmleri

The Martian | 2015, Ridley Scott

Kim? Mark Watney (Matt Damon)

Neden Uzayda? Uzayda tarım konusunda uzman bir astronot olarak NASA’nın Mars ekibinin bir parçası ve çok sevgili takım arkadaşları bir kazayla sonuçlanan fırtına sonrasında, öldüğünü düşünerek onu Mars’ta tek başına bırakıyorlar.

Yalnız mı? Evet, ne yazık ki. Ama patatesleri var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8/10

Gravity | 2013, Alfonso Cuarón

Kim? Ryan Stone (Sandra Bullock)

Neden Uzayda? Uzay istasyonundaki rutin bir görev için uzaydayken, bir kaza sonucu uzayın derinliklerine savruluyor.

Yalnız mı? Bir noktaya kadar hayır, ona takım arkadaşı Matt Kowalski (George Clooney) eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Prometheus | 2012, Ridley Scott

Kim? Elizabeth Shaw (Noomi Rapace)

Neden Uzayda? İnsanlığın kökenini araştıran bir ekibin parçası olarak arkeolojik kazılar yapmak ve uygarlık izleri aramak üzere uzak bir uyduya doğru yol alıyor. Kendisi, filmin Alien serisiyle aynı evrende geçen bir spin-off olduğunun ne yazık ki farkında değil.

Yalnız mı? Hayır, birkaç kişilik bir ekibin parçası. Fakat içlerinde Elizabeth’in en sadık ve yetenekli dostu, David (Michael Fassbender) adlı android.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7/10

Moon | 2009, Duncan Jones

Kim? Sam Bell (Sam Rockwell)

Neden Uzayda? Lunar Industries’in bir çalışanı olarak He-3 madeninin çıkarılması, paketlenmesi ve Dünya’ya gönderilmesi için Ay’da görevli. Uzay yolculuğu başkahramanı.

Yalnız mı? Evet, ama bir insandan daha duyarlı ve daha konuşkan olan işletme sistemi GERTY (Kevin Spacey’nin sesi) onunla konuşabiliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Sunshine | 2007, Danny Boyle

Kim? Robert Capa (Cillian Murphy)

Neden Uzayda? 2057 yılında, ölmekte olan Güneş’i yeniden canlandırabilmek için ekibiyle birlikte nükleer bir bomba taşıyor.

Yalnız mı? Hayır, uluslararası bir ekibin parçası. Ama araları pek de iyi değil.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Solaris | 2002, Steven Soderbergh

Kim? Chris Kelvin (George Clooney)

Neden Uzayda? Andrei Tarkovski’nin dünyaca ünlü bilimkurgu başyapıtı Solyaris’i (1972) altyazısız izlemek isteyen Amerikalılar için.

Yalnız mı? bkz. Solyaris (1972)

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Mission to Mars | 2000, Brian De Palma

Kim? Woody Blake (Tim Robbins)

Neden Uzayda? Mars’a giden öncül bir ekip gizemli bir kaza sonucu ortadan kaybolunca, onların peşinden gönderilen ve hayatta kalan olup olmadığını araştıran bir ekibi yönetiyor.

Yalnız mı? Hayır, Jim, aynı zamanda eşi olan Terri, Luke ve Phil’den oluşan bir ekiple beraber.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.7/10

Apollo 13 | 1995, Ron Howard

Kim? Jim Lovell (Tom Hanks)

Neden Uzayda? Deneyimli bir astronot olarak bir kez daha Ay’a gitmesi ve Apollo 14 ekibinin bir parçası olması planlanırken Apollo 13 görevine, öne çekiliyor. Tabii bu görevin NASA tarihindeki en gergin saatlerden bazılarına neden olacak tehlikeli bir görev olduğunun bilincinde değil.

Yalnız mı? Hayır, Fred Haise (Bill Paxton) ve Jack Swigert (Kevin Bacon) ona eşlik ediyor. Hepsi gerçek kişiler!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Alien | 1979, Ridley Scott

Kim? Ripley (Sigourney Weaver)

Neden Uzayda? Tam evlerine dönecekken bir yardım sinyali alarak bir uyduya uğramak zorunda kalan bir uzay aracı çekicisinde görevli.

Yalnız mı? Hayır, bir ekibin parçası. Hatta kendi bedeninde bile yalnız olmadığını söyleyebiliriz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Solyaris | 1972, Andrei Tarkovski

Kim? Kris Kelvin (Donatas Banionis)

Neden Uzayda? Bir psikolog olarak, yaydığı dalgalar nedeniyle etrafındaki uzay araçlarında görevli insanların beyinleriyle oyunlar oynadığı söylenen uzak bir gezegenin yörüngesindeki uzay gemisine bir uzay yolculuğu ile olayları araştırmaya gidiyor. Ama unutmayalım ki, o da bir insan ve o da aynı beyne sahip.

Yalnız mı? Hayır. Ya da evet. Belki de hayır.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri