Gün geçmesin ki İstanbul’da bizi şaşırtan bir noktayı daha keşfetmeyelim! İşte “Validebağ Korusu” da tam olarak böyle yerlerden biri. Şehrin merkezinde el değmeden kalabilen ender noktalardan. İnsanı içine alıp yemyeşil doğası ve temiz havasıyla, günlük yaşamın boğucu stresinden uzaklaştırmaya yardımcı oluyor. İster çimenlere uzanıp kitabınızı okuyun, ister koşu parkurunu takip ederek ağaçların arasından süzülün…

Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu
Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu

Validebağ Korusu, Üsküdar’da Altunizade, Acıbadem ve Koşuyolu semtlerinin arasında kalıyor ve Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı olarak biliniyor. Bir koru alanı olmasının yanında tarihe tanıklık etmesinin yarattığı özel bir dokuya da sahip. Yıllara meydan okuyan, yaşları 100 ile 400 arasında değişen ve 40’ı aşan türdeki anıt ağaçlarıyla, 100’ün üzerinde hayvan ve böcek çeşidiyle tam olarak ekolojik bir barınak görevi üstleniyor. Şehrin merkezinde böyle bir koru varken neden buraya daha sık gitmiyor, kendimizi yeşilliklerin içerisine atmıyoruz ki?

O zaman başlayalım… Validebağ Korusu’na girip derin bir nefes aldıktan sonra içiniz huzurla dolacak. Çimenlerin üstüne piknik örtünüzü serip, termosunuzu açmanızla birlikte kuş cıvıltılarıyla kendinizi oldukça iyi hissetmeye başlayacak, hızlı bir şekilde dinginliğe ulaşacaksınız. Burası sürekli olarak ihtiyacımız olan, ruhumuzu beslemek adına harika bir seçim! Bir şeyler yudumlarken müzik dinleyebilir, kitabınızı okurken haftanın yorgunluğunu ardınızda bırakabilirsiniz. Eğer daha aktif olmak istediğiniz bir etkinlik arayışındaysanız, yürüyüş yapabilir, köpeğinizle birlikte gezinip saatlerce oyun oynayabilirsiniz. Kasrın biraz aşağısında bulunan kortta tenis oynamanız mümkün. Bu hafta sonu bir arkadaşınızla tenis oynasanız çok keyifli olmaz mı?

Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu
Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu

Koruda sakinliği tercih edip, kitap okuyarak vakit geçirmek isteyenler için modern felsefe üzerine Milan Kundera’dan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ve psikolojik kurgu tarzında bir roman olan Iain M. Bank’tan Eşekarısı Fabrikası “mutlaka” dediğimiz önerilerimiz arasında yer alıyor. Kitaplarınızı okurken, ara öğünlerinizi de atlamayın. Tadım’ın Kendine İyi Bak serisinden kuru erik tam da ihtiyacınız olan lezzet olabilir!

Yeşilliklere uzanarak bir şeyler okumak, anıt ağacın gölgesinde sevdiklerinizle vakit geçirmek harika! Peki biraz hareketlenmeye ne dersiniz? Etrafta yürüyüşe ya da koşuya çıkmış birçok insanı görebilirsiniz çünkü koru, içerisinde bulundurduğu doğal parkurlarıyla birlikte spor yapmak için mükemmel bir alanı barındırıyor.  Ağaçlarla dolu manzarayla beraber, bol oksijen kaynağı bir yerde koşmak zihni temizlemek için birebir! Kulaklıklarınızı takıp, ortamı tadını çıkartarak koşmanız için size tavsiye edebileceğimiz Spotify listesini dinlemek isteyebilirsiniz. Bu sayede zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmayacak.

Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu
Şehirde Keşfe Devam: Validebağ Korusu

Validebağ, tarihe sadece doğasıyla ve huzurlu ortamıyla tanıklık etmekle kalmayıp, içerisinde bulundurduğu tarihi yapılarla da dikkat çeken Validebağ Korusu’nun isminin nereden geldiği de ilginç noktalar arasında. Koru, 1850’li yıllarda Bezmialem Valide Sultan’ın yurt içinden ve yurt dışından getirttiği ağaç ve bitki türleriyle araziyi modern bir botanik bahçesine çevirmesiyle kuruluyor. Ardından mülkü devralan Sultan Abdülaziz, kız kardeşi için günümüzde efsane “Hababam Sınıfı” filminin de çekildiği yer olan meşhur Adile Sultan Kasrı’nı yaptırıyor. Yıllanmış görüntüsüyle gözünüze çarpabilecek bir başka yerse, günümüzde “İzci Müzesi” olarak kullanılan Abdülaziz Av Köşkü. Ayrıca, Öğretmenler Evi Oteli ve Huzurevi arazi içerisinde yer alan diğer sayılı yapılardan.

Geçireceğiniz keyif dolu vaktin ardından burada olmak, zihninizin ve bedeninizin yenilenmesine ve kendinizi pozitif hissetmenize yardımcı olacak. Enerjiye ihtiyaç duyduğunuz her an Tadım’ın Kendine İyi Bak serisinin taptaze kuru meyvelerin yanınızda olacağını unutmayın!