Son zamanlarda adını daha sık duyduğumuz, tarih derslerinden hepimizin aklına yer eden o gizemli şehir; “Varşova”. Hem Polonya’nın başkenti hem de bence en güzel şehirlerinden biri. Eski ve yeni arasında kusursuz bir denge sunan bu şehrin “Old Town” sokaklarında dolaşırken kendinizi Orta Çağ’da hissedeceksiniz. Ayrıca modern mimarisi, alışveriş caddeleri ve sahip olduğu restoranlarıyla da bugünün Varşova’sını keşfedebileceksiniz. Yani özetle Varşova, 2023 yılının en iyi destinasyonu unvanını gerçekten hak ediyor diyebiliriz. 🙂 

img_3180-3
Mermaid of Warsaw | Fotoğraf: Büşra M. Öztürk

Varşova’nın Kalbi: Old Town Meydanı

UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan bu Eski Şehir Meydanı sizi büyülü bir zaman yolculuğuna çıkaracak. Şehrin en popüler turistik mekanlarından biri olan Old Town’da görmenizi önereceğim müzelerden ikisi öncelikli olarak “Museum of Warsaw” ve “Royal Castle”. İkinci Dünya Savaşı sonrası sil baştan restore edilen bu şehrin hüzünlü ama etkileyici tarihine Varşova Müzesi’nde yakından şahitlik edebilirsiniz. Ayrıca Polonya’nın en eski katedrallerinden biri olan Gotik bir tarza sahip St. John Katedrali’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarih, kültür ve estetiğin birleştiği bu bölge Varşova seyahatinizin de yıldızı olacak. Ayrıca hızlı bir Varşova turu yapmak isterseniz buraya tıklayarak hazırladığım “reels”ı izleyebilirsiniz. 🙂 

img_3207
Museum of Warsaw | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Müziğin Efsanesi: Fryderyk Chopin

Bu büyülü şehirde vakit geçirirken Fryderyk Chopin’in izlerini hissetmemek mümkün değil. Polonya’nın önemli bestecisi, müzik dünyasının eşsiz yeteneklerinden biri olan Chopin’in müziğini ve yaşamını daha yakından keşfetmek isterseniz Fryderyk Chopin Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bu müze sizi, Chopin’in hayatına ve müzikal mirasına dair etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor. Müzenin içinde gezinirken, Chopin’in piyano ustalığına tanıklık edebilir, onun dünyasına adım atabilir ve müziğinin büyüsüne kapılabilirsiniz.  

whatsapp-image-2023-06-05-at-00-23-49
Museum of Fryderyk Chopin | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Varşova’nın Kaçış Noktası: Łazienki

Varşova da birçok Polonya şehri gibi çok güzel parklara sahip. Özellikle Łazienki gerçekten çok huzurlu ve etkileyici bir park. Ayrıca ilkbahar ve yaz dönemlerinde eğer denk gelebilirseniz parkta gerçekleşen ücretsiz piyano dinletilerine de katılabilirsiniz. Ayrıca bu parkın içerisinde gezebileceğiniz müzeler ve birçok farklı bahçe de yer alıyor.

img_3347

University of Warsaw Library | Fotoğraf: Ulaş Öztürk 

Ayrıca Varşova’nın merkezinde bulunan Saxon Bahçesi’ni ve Old Town bölgesine çok yakın konumda bulunan Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’nin halka açık bahçesini de mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Varşova’da Lezzet Durakları

Varşova’da canınızın çektiği her mutfağa ait bir lezzet bulmak mümkün. Bu yüzden herkese hitap edecek bir yer mutlaka var. 🙂 Tabii bir de benim her Varşova’ya gidişimde mutlaka uğradığım bazı yerler var. Bunlardan ilki “Vincent” hem kahvaltı için hem de tatlıları için bence mutlaka uğramalısınız. Varşova’nın birçok yerinde şubesi var ama benim favorim “Nowy Świat” Caddesi üzerinde yer alan şubesi.  

img_3243
Vincent Cafe | Büşra M. Öztürk

İkinci durağım ise “Elektrownia Powiśle” burası bir zamanlar Polonya’nın elektrik istasyonuyken şimdilerde bir AVM ve Food Hall olarak kullanılıyor. Ayrıca Food Hall’da seçenek çok fazla olduğu için istediğiniz mutfaktan yemek bulmanız da kolaylaşıyor. Eğer bir hamburger severseniz Food Hall içerisinde yer alan “Smashny Burger”i denemenizi kesinlikle öneririm. Aynı zamanda burası Vistula Nehri’ne de çok yakın olduğu için yemekten sonra oradaki kafelerde oturabilir ya da nehrin kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.

img_3370-2
Elektrownia Powiśle | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Eğer klasik Polonya lezzetlerini denemek isterim derseniz de “Zapiecek”e uğrayabilirsiniz. Ve son olarak eğer bu güzel şehre yolunuz yaz aylarında düştüyse ve biraz serinlemek isterseniz uğramanız gereken dondurmacılardan biri kesinlikle “Dal Dalla Gelato”.

Bonus: Varşova Ulusal Müzesi 

whatsapp-image-2023-06-05-at-23-52-23
Varşova Ulusal Müzesi | Büşra M. Öztürk

Yazının sonuna bonus olarak ekledim ama bence kesinlikle görmeniz gereken bir müze burası. Hem ambiyansı hem içindeki eserleri ile vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Polonya’nın zengin tarihini ve sanatını keşfetmek için en ideal duraklardan biri. Müzenin geniş koleksiyonu; tarihi tablolardan modern sanata, heykellerden el yazmalarına kadar uzanıyor. Eğer vaktiniz varsa bu müzeye birkaç saatinizi ayırmanızı öneririm.

Varşova’da görülecek, keşfedilecek onlarca müze yapılacak birçok etkinlik var. Umarım bu güzel şehre isteyen herkesin yolu düşer ve şehri keşfetme fırsatını yakalar.

Kapak Fotoğrafı: Büşra M. Öztürk

İlginizi çekebilir: Deniz Paduraru’dan Boleslawiec