Yeni yılın ilk sayıları ihtişamlı, şık, elegan ve gösterişli. Doğru isim, doğru styling ve doğru fotoğrafçılığın bir araya geldiği kapakları görmekteyiz kısacası. Bizleri nasıl bir yıl bekliyor bilinmez; ancak bu yıl, dergilerin giderek daha iddialı olacaklarına tanıklık edebileceğimizi düşünüyorum.

VOGUE ABD:

*Anna’cım her ay sana bu köşemden seslenmeyi pek seviyorum, alışkanlık haline getirdim, umarım bana kızmıyorsundur şekerim. Malum bende öyle bir dil var ki; kendimi saklayabileceğimi düşünürken bile, affetmiyor bu dil beni. Bu yüzden sana karşı açık konuşmayı hep sevmişimdir.

Çok uzattım, şimdi suratını asacaksın, en iyisi konumuza geri dönelim. Bu ayki kapakta bariz bir hata bulamadım ben. Yves Saint Laurent içinde Gwen Stefani güzel fikir bence de! Üstüne üstlük, Gwen’ın Annie Leibovitz tarafından fotoğraflanması da, daha bir ayrıcalıklı konumlanmasını sağlıyor bu kapağın. Bu arada modanın yanı sıra, siyasete de yer vermen pek hoşuma gitti. Obama’nın ikinci yarıda neler yapacağını okuyacağız bu ay sayende, teşekkür ederiz. Bir de ara sıra cinsellik özel sayıları yapardın sen; bizleri de kaliteli makalelere alıştırdın o konuyla ilgili. En yakın zamanda yine öyle bir sayı bekliyorum senden. Şimdiden başlayın hazırlıklarına. Unutmaman ümidiyle, hürmetler!

VOGUE ALMANYA:

*Alman Vogue’unu eskiden pek takip etmezdim; ancak şimdi her ay kapağını ve içeriğini incelemeden alıkoyamıyorum kendimi. Bu ay W dergisinde de yer alan Jessica Chastain’in kapak kızı olduğu dergi, kırmızının doğru kullanılışını güzel anlatmış zannımca. Fotoğrafçılık anlayışına taptığım Bruce Weber  ve kırmızıyı doğru yorumlayan stylist Christiane Arp de iyi iş çıkarmışlar. Büyük puntoyla yazılı “Sex&Sensibility” kapak spot’u da bizi nefis bir sayının beklediğine delalet.

VOGUE RUSYA: 

*Vogue Rusya, yeni yılın ilk kapağını Lara Stone ile taçlandırıyor. Bu kapağa ve daha doğrusu Lara’ya baktıkça “Nasıl güzel bir kadın?” diye kendi kendime defalarca sordum ve hatta derin bir iç geçirdiğimi de itiraf edeyim. Çekim künyesine geri dönmek gerekirse; Lara’yı Heidi Slimane objektifinden; Saint Laurent, Kiki de Montparnasse  ve Givenchy gibi markaların en elegan tasarımlarıyla görmekteyiz bu çekim boyunca.

WALLPAPER*:

*Wallpaper* ile geleceğe umutlu bakış… Şaka bir yana, ayın en çarpıcı kapaklarından birine Wallpaper* imza atmış. Fotoğrafçı Pawel Pysz ve Moda Editörü Mathew Stevenson-Wright, Wallpaper*’da çalışmanın hakkını veren bir iş ortaya koymuşlar.  Bu arada Genel Yayın Yönetmeni Tony Chambers; tasarım, moda, mimari, takı, ulaşım, fotoğrafçılık, görsel iletişim, seyahat gibi alanlardaki yetenekleri ilk burada gördüğümüze dair bir cümle kullanmış editör yazısında. Çok mütevazi bir tutum(?!), değil mi? Genel Yayın Yönetmeni egosu, işte!

HARPER’S BAZAAR İSPANYA:

*“Carmen Kass, nerelerdesin?” yakarışlarımı Harper’s Bazaar İspanya duymuş olacak ki, Carmen Kass’ı Victor& Rolf kürk ceketle kapağına konuk etmiş. Şimdiden pek çok online mecrada tartışılmaya başlanmış bu kapak. (Çıplak olmasına takmış durumdalar, “Hiç mi kadın görmediniz?” diye sormak istiyorum kendilerine.) Ben bu kapağı da, kapakta yazılan “Neden Olmasın?” spot’unu da çok sevdim. Carmen’e de, dergiye de laf söyletmem!

ELLE AMERİKA:

*Takip edenler bilir; ELLE Amerika hakkındaki görüşlerimi geçen ay detaylı olarak belirtmiştim, o yüzden bu ay sadece kapağa odaklanmak istiyorum hak verirsiniz ki. Bu ay kapakta Jessica Biel’i, Joe Zee styling’i ve Thomas Whiteside kadrajında görüyoruz. Ancak Jessica Biel’in yer aldığı “Fantastic Voyage” (“Fantastik Yolculuk”) adlı çekim, kapak çekiminden çok daha dikkat çekici. Neden derseniz; kendisine bu çekimde Nicola Formichetti, Jean Paul Gaultier, Azzedine Atelier, Isabel Marant, Christian Louboutin, Maria Grazia Chiuri & Pierpaolo Piccioli, Olivier Rousteing, Giambattista Valli gibi Parizyen tasarımcılar eşlik ediyor.  Amerikan zekasını seviyorum ben!

VOGUE PARİS:

*Vogue Paris, bu ay “Less is more.” motto’suyla hareket edenlerden. Aralık 2012/Ocak 2013 sayısına Mert& Marcus kadrajında, Carla Bruni gibi nefis bir kadını kapak yapan dergi; Bruni’yi sade bir jean gömlekle kapağına taşıma kararı vermiş. Kapak güzel; ancak Carine Roitfeld’ı hep arıyorum sanki. Dergide bir yerde, sanki bir işi çıkacakmış gibi geliyor karşıma. Ancak kendisi  geçtiğimiz aylarda isabetli bir karar verip, Harper’s Bazaar’ın Global Moda Direktörü olmuştu.

COSMOPOLITAN AMERİKA:

*Bu kadar “high fashion” çizgisindeki dergide yer verdikten sonra, neden Cosmopolitan Amerika’yı yazıyorsun diyebilirsiniz; ancak Cosmo’nun yeri bende her zaman için ayrıdır. Özellikle Amerika edisyonunun.  Kanadalı şarkıcı Carly Rae Jepsen’i, Marc Hom objektifinde hoş bir styling’le gördüğümüz bu sayıda, her zamanki gibi cesur ve ilgi çekici konular yer almakta. Uzun makalelerinin arasında kendinizi kaybetmenizi şiddetle öneririm!

ELLE SIRBİSTAN:

*ELLE Sırbistan, sessiz ve derinden ilerleyen dergilerden. Genellikle kapak için doğru isimleri tercih ediyorlar, internet sitelerini de inceledim ve dilini anlamamama rağmen, fikirleri ve içeriği açısından doğru ve ilham verici buldum. Ocak 2013 sayıları içinse androjen model Andrej Pejic’i tercih etmişler kapak yüzü olarak. İlginç bir styling ile gördüğümüz Andrej, gayet hoş görünmüyor mu?

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?