İlk vegan kek denememden bugüne çok şey değişti. İçi pişmeyen, ne yapsam ne koysam bir türlü kabarmayan o kek, ben öğrendikçe coşkuyla kabardı ve denedikçe çeşitlendi. Şu an o günkü halime, ‘”Mümkün’” demek istiyorum, “Her şey gibi, bu da mümkün. Mutfak sana sabretmeyi, beklemeyi ve denemekten korkmamayı öğretecek.”

Vegan Kek
Vegan Kek | Fotoğraf: Unsplash / Klara Avsenik

Rafine şekeri mutfağımdan çıkarmayı denediğim bir dönemde MSA’da şekersiz tatlılar workshop’una katılmıştım. Orada yaptığımız bir “Muzlu Keçiboynuzlu Kek” tarifi vardı ki tadıyla, dokusuyla beni benden almıştı. Bu keke aşık olmamın üzerinden çok geçmemişti ki ben vegan beslenmeye karar verdim. Haliyle sevdiğim kek ile ilişkimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekti…

Kekin orijinal tarifinde yumurta ve bal kullanılıyordu. Bal işini pekmez veya hurma özü ile çözerdik de, yumurtasız kek mi olur? Bu soru ile yola çıkıp sıvadım kollarımı ve öğrendim ki formül basitmiş: 1 yumurta = 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu + 6 yemek kaşığı sıcak su.

Vegan Kek Tarifi | Fotoğraf: Arzu Koyutürk

Bu görmüş olduğunuz formül, sevgili arkadaşlarım, hamuru bağlamak amacıyla yumurta kullandığınız hemen hemen her tarifte çok iyi sonuç veriyor. Bundan sonrası, tariflerdeki yumurta sayısını basit bir içler dışlar çarpımı ile keten tohumu oranına çevirmek ve bu sayede elde ettiğimiz jel kıvamı ile bildiğiniz tüm yumurtalı kekler üzerinde birtakım deneyler yapmak.

Artık, “3 yumurtayı kırmadan önce” formülümüze bakıyoruz. ‘”Aa, tamam.” diyoruz; 3 yumurta dediğine göre ben bunu 6 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu ile yapabilirim. Hmm ve yaklaşık 18 yemek kaşığı sıcak su…

Heyecanlandınız değil mi? Denemek için yanıp tutuştuğunuzu biliyorum. Madem öyle, elinizi alıştırmanız için işte size bahsettiğim, sonradan veganlaşan kek tarifine geçelim!

Muzlu Keçiboynuzlu Kek

Vegan Kek Tarifi
Vegan Kek Tarifi | Fotoğraf: Unsplash / The Creative Exchange

Sıvı Malzemeler

6 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu + 1 su bardağı sıcak su, 1/2 cup (125 gram) hurma özü veya dilediğiniz başka bir sıvı tatlandırıcı, 1/3 cup (85gram) zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 orta boy muz püresi. (çatalla ezerek elde edebilirsiniz)

Kuru Malzemeler

200 gram tam buğday unu, 1/4 cup keçiboynuzu unu, 1 paket kabartma tozu, 1 fiske tuz.

Yapılışı

  • Tariflerinize her zaman öğütülmüş keten tohumu ve su ikilisini buluşturarak başlayın. Siz diğer malzemeleri hazırlarken, kenarda bekledikçe jelleşen bir yumurta ikameniz olacak. 🙂
  • Sıvı malzemeleri ve kuru malzemeleri önce ayrı kaplarda buluşturup karıştırın. 
  • Kuruları, sıvıların üzerine dökün ve spatula ile iki karışımı iyice birbirine yedirin.
  • Yağlı kağıt serdiğiniz bir baton kalıba veya silikon kek kalıbına aldığınız kekin üzerini muz dilimleri ile süsleyerek onu tam bir potasyum bombasına çevirin.
  • Önceden ısıtılmış 170 derece turbo fırında 40 dakika pişirin. 
  • Kürdan testinden kuru çıkan kekiniz soğuduktan sonra mideleri şenlendirmeye hazır!
  •  Muffin kalıplarında yapmak isterseniz, 170 derecede 20-25 dakika pişirebilirsiniz. Ve işte bu kadar! Nasıl ama?

Değişiklik yapmaktan çekinmeyin. Değiştirin ve deneyin. Şimdi size başka bir formül vereyim: ‘Tariflerde alışılmışın dışına çıkmak, bir malzemeyi çıkarıp başka bir malzemeyle o tarifi yeniden yapmak = Sihir yapmak! Tecrübeyle sabit bir öneridir. Çünkü, “mümkün”. Sevgi ve afiyetle!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Jeff Siepman

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’dan Vegan Pastacılık