28 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen, Cannes Film Festivali ve Berlin Film Festivali ile birlikte Avrupa’nın en önemli sinema olayı sayılan Venedik Film Festivali’nde gösterimler tamamlandı, ödül kazananlar açıklandı. Yeni sezonda izleyeceğimiz filmler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak bu listeyle festivalin öne çıkanlarını görebilirsiniz.

Venedik Film Festivali filmleriyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki galeriye göz atabilirsiniz:

Nisan ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde öne çıkan filmleri hatırlamak isterseniz sizi 66. Cannes Film Festivali’nde İz Bırakan 10 Film yazısını okuyabilirsiniz…

GRAVITY (ABD, Yön: Alfonso Cuarón): Ödül alanlar bir yana, Venedik Film Festivali’nin en çok konuşulan filmi kuşkusuz onların önüne geçen Açılış Filmi oldu. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón’un George Clooney ve Sandra Bullock ile 3 boyutlu olarak çektiği bilimkurgu “Gravity”, yılın görsel efektler konusunda en fazla heyecanı uyandıran yapımı olacağa benziyor. İki astronotun uzayda geçirdikleri bir kaza sonucu sonsuz boşlukta asılı kalması filmin yarattığı gerilimin nedeni…

SACRO GRA (İtalya & Fransa, Yön: Gianfranco Rosi) Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü olan Altın Aslan’ın sahibi kurmaca bir yapım değil, bir belgesel oldu! Festivalin tarihinde bir ilki gerçekleştiren İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin belgeseli, yolu Roma’yı çevreleyen “Grande Raccordo Anulare” (Büyük Halka Kavşağı) adındaki otoyoldan insanların yaşamlarına odaklanıyor.

MISS VIOLENCE (Yunanistan, Yön: Alexandros Avranas) Festivalde yarışan filmlerin yönetmenleri arasından en iyi olduğu düşünülen yönetmene verilen Gümüş Aslan ödülünün yanı sıra oyuncularından Themis Panou’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getiren film, 11 yaşındaki Angeliki’nin, doğum günü partisi sırasında balkondan aşağı düşerek hayatını kaybetmesinden sonra yaşananları anlatıyor. Yüzündeki gülümsemeyle ölüme giden çocuğun ailesi ve polisler olayın bir intihar mı yoksa kaza mı olduğunu araştırıyorlar.

VIA CASTELLANA BANDIERA (İtalya & İsviçre & Fransa, Yön: Emma Dante) İtalyan yazar, oyuncu ve tiyatro yönetmeni Emma Dante’nin kendi romanından uyarladığı ve başrollerinden birinde rol aldığı filmi “Via Castellana bandiera”nın oyuncularından Elena Cotta, festivalin En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Sicilya, Palermo’da bir trafik kazası sonucu karşı karşıya gelen iki kadının çıkar çatışmasını konu alıyor.

PHILOMENA (İngiltere, Yön: Stephen Frears): Martin Sixsmith’in “The Lost Child of Philomena Lee” adlı romanından sinemaya uyarlanan “Philomena”da ünlü İngiliz oyuncular Judi Dench ve Steve Coogan rol alıyor. “High Fidelity”, “Dirty Pretty Things” ve “The Queen” gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Stephen Frears’ın filmi, festivalde En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. Film, bir gazeteci ve yıllar önce zorla kendisinden koparılan oğlunu arayan bir anneyi merkezine alıyor.

JOE (ABD, Yön: David Gordon Green): Bu yıl Berlin Film Festivali’nde “Prince Avalanche” filmi ile En İyi Yönetmen seçilen David Gordon Green üretken bir yıl geçiriyor: Yönetmenin yeni filmi “Joe” da oyuncularından Tye Sheridan’a Venedik Film Festivali’nde En İyi Genç Oyuncu ödülünü getirdi. Sheridan’a Nicolas Cage’in eşlik ettiği film, eski bir suçlunun 15 yaşındaki bir çocukla olan garip ilişkisini konu alıyor.

JIAO YOU (Tayvan, Yön: Tsai Ming-liang) Festivalin ikinci büyük ödülü olan Jüri Büyük Ödülü, Tayvan’a gitti.

DIE FRAU DES POLIZISTEN (Almanya, Yön: Philip Gröning) En son 2005 yılında yönettiği bir belgeselle izleyici karşısına çıkan Alman yönetmen Philip Gröning’in “Die Frau des Polizisten” (Polis Memurunun Karısı) filmi, festivalin Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Bu 2.5 saatlik drama, mesleğine olan aşkı nedeniyle kızını ve karısını ihmal eden bir polis memurunun ailevi sorunları üzerine.

WHITE SHADOW (İtalya & Almanya & Tanzanya, Yön: Noaz Deshe): Tanzanya’da geçen ve Swahili dilinde çekilen film, ilk filmlere verilen ve birkaç yıl önce Seren Yüce’nin “Çoğunluk” filmi ile sahip olduğu Geleceğin Aslanı ödülüne layık görüldü. Film, kendisini öldürüp vücut parçalarını ilaçlarında kullanmak üzere öldürmeye çalışan yerli büyücü-doktorlardan kaçmaya çalışan bir Afro-albinonun kaçışını anlatıyor.

PARKLAND (ABD, Yön: Peter Landesman) Festivalin yarışma dışı gösterilen filmlerinden “Parkland” ile gazteci kökenli yönetmen Peter Landesman’ın John F. Kennedy suikastının gerçekleştiği güne geri götürüyor izleyenleri. Dallas’taki Parkland Hastanesi’ndeki kaotik atmosferin canlandığı filmde Zac Efron, Tom Welling, Paul Giamatti, Marcia Gay Harden, Billy Bob Thornton ve Jackie Earle Haley gibi yıldız oyuncular rol alıyor. Filmin yakın dönemli bir başka Kennedy suikastı filmi “Bobby” kadar iyi olmadığı, fakat oyuncu performansları ve görüntü yönetmenliği ile öne çıktığı söylenenler arasında.

Venedik film festivali 2013 filmleri

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?