27 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen, Cannes Film Festivali ve Berlin Film Festivali ile birlikte Avrupa’nın en önemli sinema olaylarından sayılan Venedik Film Festivali’nde gösterimler tamamlandı, ödül kazananlar açıklandı. Yeni sezonda izleyeceğimiz filmler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak bu listeyle festivalin öne çıkanlarını görebilirsiniz.

Aralarında Kaan Müjdeci’nin ilk filmi Sivas’ın da yer aldığı, Venedik Film Festivali’nde ödül alan filmlerle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki galeriye göz atabilirsiniz:

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” ile Altın Palmiye’yi kucakladığı, Nisan ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde öne çıkan filmleri hatırlamak isterseniz 67. Cannes Film Festivali’nde Öne Çıkan 10 Film yazısını okuyabilirsiniz…

***

Venedik Film Festivali 2014 Filmleri

En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence | Roy Andersson (İsveç, Almanya, Norveç, Fransa)

Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan’ın bu yılki sahibi, 2007′de “Du levande” filmi ile beğeni toplayan İsveçli yönetmen Roy Andersson oldu. Andersson’un yeni filmi, oldukça şairane adını bir Bruegel tablosundan alıyor. Yönetmenin “Yaşam Üçlemesi”nin son filmi de diğerleri gibi insan yaşamından kesitler sunan, drama ve komediyi birleştiren bir film.

 

Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna / The Postman’s White Nights | AAndrei Konchalovsky
(Rusya)

Gümüş Aslan ile ödüllendirileen Konchalovsky’nin filmi, anakaraya ulaşmak için bir gölü geçmenin zorunlu olduğu, dış dünya ile tek bağlantısı bir postacı olan bir Rus kasabasını konu alıyor. Postacının Beyaz Geceleri, Rusya’daki gerçek bir kasabada, kasabanın gerçek sakinleriyle çekilmiş.

The Look of Silence | Joshua Oppenheimer (Danimarka, Finlandiya, Endonezya, Norveç, İngiltere)

Geçtiğimiz yılın en çarpıcı ve en çok takdir edilen The Act of Killing’in yönetmeni Joshua Oppenheimer, benzer bir konuyu işleyen yeni belgeseli ile bu yıl da gündemden düşmeyeceğe benziyor. The Look of Silence’ta, Endonezya’daki (The Act of Killing’in de konusu olan) soykırımın kurbanlarından birinin ailesi, kardeşlerinin katili ile yüzleşiyor.

 

Hungry Hearts | Saverio Costanzo (İtalya)

Başrol oyuncuları En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülen İtalyan yapımı Hungry Hearts, New York City’de tesadüfen tanışan bir çifin yaşamına odaklanıyor. Jude ve Mina çiftini son yıllarda yıldızı parlayan ABD’li ve İtalyan oyuncular Adam Driver ile Alba Rohewacher canlandırıyor. Yönetmen Costanzo’yu, 2010 yapımı “La solitudine dei numeri primi”den hatırlayabilirsiniz.

Le dernier coup de marteau | Alix Delaporte (Fransa)

Festivalin Marcello Mastroianni adıyla verilen En İyi Genç Oyuncu ödülünün sahibi olan Romain Paul, Le dernier coup de marteau’da Montpellier Opera Binası’nda müzikle tanışma ve bir orkestra şefi olan babasını daha yakından tanıma imkanı bulan bir çocuğu canlandırıyor. Yönetmen Alix Delaporte, filmlerinde sessizliğin başrolde olduğunu söylüyor.

Ghesseha / Tales | Rakhshan Banietemad (İran)

İranlı kadın yönetmen Rakhshan Banietemad ve seanryoyu birlikte yazdığı Farid Mostafavi’ye En İyi Senaryo ödülünü getiren Ghesseha, toplumu farklı kesimlerinden kadın karakterlere odaklanıyor.

 

Sivas | Kaan Müjdeci (Türkiye)

İlk filmi ile festivalin ana yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olma başarısının gösteren Türk yönetmen Kaan Müjdeci, filminin merkezine Sivas adlı bir Sivas Kangal cinsi köpeği alıyor. Sivas’ın başrollerinde Okan Avcı, Ozan Çelik ve köpek Çakır rol alıyor.

Court | Chaitanya Tamhane (Hindistan)

Daha önce Türkiye’den Çoğunluk ve Küf filmlerinin kazandığı Geleceğin Aslanı ödülünün bu yılki sahibi, Hindistan yapımı Court oldu. Jürisi arasında SİYAD başkanı Alin Taşçıyan’ın da bulunduğu Yeni Ufuklar bölümünün en iyisi seçilen filmde, Bombay’da bulunan bir cesetin ardından bir folk şarkıcısının intihara yardım etme suçundan yargılanması konu alınıyor.

 

Theeb | Naji Abu Nowar (Ürdün, B.A.E., Katar, İngiltere)

Theeb, I. Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı Devleti’nin Hicaz bölgesinde bir İngiliz subayına çölü geçmesi için rehberlik eden bedevi bir erkek çocuğunun büyüme hikayesini anlatıyor.

 

Takva su pravila (These Are the Rules) | Ognjen Svilicic (Hırvatistan, Fransa, Sırbistan, Makedonya)

Hırvat filmi Takva su pravila, oğulları sokakta dövülen bir ailenin haklarını arama, dünyayı ve düzeni sorgulama ve inançlarını sınama sürecini ele alıyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN