Tekdüzelikten sıkılmış, farklılık arayan ya da bir mekan açıldığında sadece orada lezzet arayan değil o alanın nasıl tasarlandığını hayranlıkla merak eden, izlemekten zevk duyan kaç kişiyiz? İnsanların bir araya gelip düşünmesi, hayal etmesi ve tasarı süreçleri beni aşırı heyecanlanıyor. Bu aşamaların sonunda ortaya çıkan projenin bizlerle buluşması da ayrıca keyifli oluyor. Yurt dışına baktığımızda hayal eden insanların, mimar, tasarımcı ve mühendislerle bir araya gelip her bir bireyi düşünerek alanlar tasarladığını okuyoruz ve gezdiğimizde de görebiliyoruz. Böyle düşünülmüş ve heyecan verici mekanların Türkiye’de de olması beni çok mutlu ediyor. İşte bugün sizlerle yeşilin ve lezzetin buluştuğu farklı bir ambiyansa yolculuk etmek üzere Cadde Boyner’in arka bahçesinde Vertical’da buluşuyoruz. 
 

Vertical, Soslu Tavuk ve Risotto
Vertical, Soslu Tavuk ve Risotto | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Cadde’de bulunan Boyner’in sağ tarafında yer alan Vertical, oldukça şık tasarlanmış bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Alanda her bir ayrıntı incelikle düşünülmüş. Fayans bir bar, ışıklarla aydınlatılmış dolaplar, dolapların içinde ve barın üzerinde bir kimya laboratuvarını andıran malzemeler var. Orta kısımda yer alan masalar dikdörtgen, kare ve yuvarlak olacak şekilde farklı malzemeler kullanılarak tasarlanmış. Masaların üzerinde taze çiçekler ve çevresinde yeşil bitkiler yer alıyor.

theMagger Banner
Advertisement

Menüsüne gelecek olursak başlangıç, ana yemek ve tatlı olarak ayırabiliriz. Öncelikle her masaya ikram olarak harika bir sos ve ekmek geliyor. Ben menüden Mantarlı Risotto ve sosu efsane tavuk yanında da bebek patatesler olan bir tabağı tercih ettim. İkisinden de oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Mantarlı Risotto’nun üzerinde bulunan mantarların kıtırlığı ve tadı çok iyiydi. Tavuğun turuncu renkteki sosu da tek kelimeyle efsaneydi. Yemenizi öneririm. Hesap ödemek için fişin içinde olduğu bir kağıt geliyor, dikkatimi çektiği için sorduğumda geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretildiğini öğreniyoruz.
 

Vertical Arka Bahçe
Vertical Arka Bahçe | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Hazırsanız hep birlikte arka bahçeye doğru ilerleyelim. Yeşilin ahşapla uyumu ve lezzetlerin buluştuğu o alan! Bu alanda farklı markaların yer aldığını göreceksiniz. Benim gittiğimde Nappo, Ken ve Markus vardı. Kahve tercihiniz olursa Kronotrop da marka olarak yer almış durumda. Sağ taraftan girdiğinizde karşınızda ahşaptan sandalyeleri, duvarında fayans ve ayna detayları olan uzun bir bar göreceksiniz. Hemen sol tarafınızda bahsettiğim markaları göreceksiniz. Orta alana baktığınızda büyüklü küçüklü masa ve sandalyeler yer alıyor. Yukarı baktığınızda gökyüzünü görebiliyorsunuz. Alanın her bir köşesinde bitkiler yer alıyor. Kamkat ağacı ve zeytin ağacı hepimizi mutlu eden detaylar olarak göze çarpıyor. O kadar güzel bir ortam ki hem sabah hem de akşam oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 
 

theMagger Banner
Advertisement

Gelelim en dikkat çekici, beni en çok mutlu eden şeye: Dönüşümün ve sürdürülebilirliğin bu alana entegre edilişine… Bu güzel alanda cam bir mekan, içerisinde dikey tarım uygulamasının yapıldığı dikey yığılı katmanlar göreceksiniz. Ayrıca “The Vercital Project” adıyla Opsis Çevre Teknolojileri ile bir proje yapılmış. Bu proje kapsamında alana bir kompost makine yerleştirilmiş. Gıda atıklarının bir bölümü kompost, bir bölümü de hayvan mamasına dönüştürülerek barınaklara veriliyor.

Böyle bir alan kazandırıldığı için süreçte emeği geçen herkese kendi adıma teşekkür ederim. Ben bu alanı farklı bir ambiyans, farkındalık ve kazanılacak yeni bilgiler olarak özetleyebilirim. Hem karnınızı hem de ruhunuzu doyurduğunuz keyifli zamanlar diliyorum 🙂 

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Pelin Zorlu İnceoğlu’dan Palegg Kadıköy

theMagger Banner
Advertisement