Her gün ve en çok yaptığımız hareket nedir? Nefes almak. Psikolog Lauren Fogel Mersy diyor ki: “Derin bir nefes almak, tüm sistemimizin oksijen ile aşk yaşamasıdır.” Dakikada ortalama 14-18 kez, günde ortalama 21-25 bin defa nefes alıp veriyoruz. Bizce tam şu an daha fazla önem verdiğimiz her şeyi durdurup nefesimize odaklanmamızın tam zamanı. Doğru, kaliteli ve temiz nefes almayı öğrendiğimizde vücudumuzda o kadar çok şey değişiyor ki! Akciğerimizin işleyişi iyileşiyor, kalp sağlığımız korunuyor, stres ve anksiyete uzaklaşıyor, daha iyi uyuyoruz, daha dinç hissediyoruz, daha hızlı yağ yakıyoruz, sindirim sistemimiz iyileşiyor, odaklanma sorunlarımıza iyi geliyor, sinüzit gibi sorunlar iyileşiyor, toksik gazlardan arınıyoruz, bağışıklığımız güçleniyor ve enflamasyon azalarak yaşlanma karşıtı etki elde ediyoruz. Evet saydıklarımızın hepsi, yalnızca iyi nefes alarak mümkün. Evimizin hava kalitesini iyileştirmeyi başardığımız anda oturduğumuz yerden kalkmadan, özel bir yere gitmeden, hatta uyurken bile doğru nefes alabiliriz. Türkiye’de bir ilk olarak PM 2.5 sensörüyle havadaki mikro partiküllerin yoğunluğunu ölçen ve ambiyans aydınlatması ile anlık hava kalitesini bize gösteren; çoklu filtre sistemiyle havamızı temizleyen; polenleri belli bir oranda filtreleyen; toz, polen, evcil hayvan tüyünden, uçucu organik bileşenlerden (VOC) arındıran; havanın nemini alarak ferahlatan ve kendi iç ünitesini kendi temizleyen; Vestel’in mühendislik ve teknoloji gösterisi yaptığı Vestel NEFES Klima’dan aldığımız ilhamla, nefesimize yatırım yapmanın yollarını sizin için araştırdık. Hazırsanız deriiiin bir nefes alıp başlayalım. Okumanız bittiğinde kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize söz veriyoruz!

Birlikte ilk basit nefes egzersizimizi yapalım.

Bugün birlikte bir değil iki tane nefes egzersizi yapacağız. İlki diyafram kaslarımızı güçlendirmek için. Uygulaması çok basit: Bir elimizi göğsümüze, diğer elimizi göğüs kemiğimizin üç parmak altına yani karnımıza doğru yerleştirelim. Nefes alırken karnımızın üzerindeki elimizin hareket etmesine. Göğsünüzdeki elimizin ise hareket etmemesine çalışıyoruz. Çok derin değil hafif bir nefes alıyoruz ve karnımızdaki elimizi, karnımızı şişirerek itmeye odaklanıyoruz. Nefesi bulundan alıp, dudaklarımızı hafifçe büzerek ve “sss” sesi çıkararak veriyoruz. Bitti! Bu pratiği günde 3-4 kez 15-20 defa yapmamız bile solunumumuzu güçlendirmek için çok etkili.

Şimdi sakinleşelim.

İkinci basit egzersizimiz ise nefes açmaya yönelik. Bu egzersiz favorimiz çünkü gerçekten sakinleştiriyor. Bu egzersiz de diyafram güçlendirme gibi başlıyor, yalnızca bu defa sayma işlemi de devreye giriyor. Yine bir elimizi göğsümüze, diğerini karnımıza yerleştiriyoruz. Karnımızı şişirerek nefes alırken 4’e kadar sayıyoruz. Nefesimizi tutarak 7’ye kadar sayıyoruz ve sayma bitmeden nefesimizi vermemeye çalışıyoruz. Şimdi nefesimizi yavaşça bırakırken 8’e kadar sayacağız. Burada önemli nokta nefesimizi son damlasına kadar ve yavaşça vermek. 2-3 defa tekrarladığınızda bile sakinleşmiş olacaksınız.

Aldığımız nefes temiz olsun.

Son ve en önemli adım ise, nefes aldığımız havayı temiz tutmak. Şehirde olmayı çok sevsek de havasının tertemiz olduğunu söyleyemeyiz. Neyse ki yepyeni teknolojiler evimizin havasını nefesimize layık hale getirebiliyor. Biz bu noktada Vestel NEFES Klima’yı gönül rahatlığıyla önerebiliyoruz çünkü:

Çoklu filtre sistemiyle havayı temizliyor.
PM 2.5 sensörüyle havadaki mikro partiküllerin yoğunluğunu ölçüyor ve ambiyans aydınlatması ile anlık hava kalitesini bize gösteriyor.  
Toz, polen, evcil hayvan tüyünden, uçucu organik bileşenlerden (VOC) büyük ölçüde arındırıyor.
Alerji sorunu yaşayanlar için polenleri belirli oranda filtreliyor.
Yüksek çözünürlüklü toz filtresine sahip.
Nem alma fonksiyonu ile fazla nemi alarak ferahlatıyor.
Kendi iç ünitesini otomatik olarak temizliyor.

Bonus: Yaz sıcaklarında klimasız yapamayanlar şimdi söyleyeceğimize bayılacak. Vestel Nefes Klima, ısıyı klimanın üstünden değil, kumandadan ölçüyor. Böylece sizin tam olarak bulunduğunuz noktanın sıcaklığına göre soğutma işlemi yapabiliyor.

Vestel Nefes Klima VOC’lere Karşı!

Kozmetik ürünlerden, tütün mamüllerine, boyalardan, deterjan ve mobilyalara kadar evimizdeki birçok ürün uçucu organik bileşikler (VOC) içeriyor. Nefes klimalarda bulunan Aktif Karbon Filtre havayı sigara dumanı, uçucu organik bileşikler (VOC’ler), kokular ve diğer gaz halindeki kirleticilerden belirli oranlarda arındırıyor. Soğuk Katalizör Filtre ise ortam havasındaki Formaldehit, Benzen, Aseton vb. sağlığa zarar verebilecek Uçucu Organik Bileşikleri (VOC) belirli oranlarda tutuyor ve ayrıştırıyor.

Türkiye’de Bir İlk!

Konu nefes olunca ambiyans da hava kalitesi kadar önemli değil mi? Vestel Nefes Klima’nın son ve çok beğendiğimiz özelliği, hava kalitesini gösteren ambiyans aydınlatması. Üstelik bu özellik Türkiye’de bir ilk. İster ışıkları kapatıp klimanızın ambiyans ışığıyla nefes egzersizi, meditasyon yapın. İster evin enerjisine enerji katın. Ambiyans aydınlatmasında her bir renk hava kalitesiyle ilgili bir mesaj veriyor. Örneğin orta hava kalitesi Magenta, olumsuz hava kalitesi kırmızı renkte gösteriliyor. Havanızın kalitesi iyi seviyedeyken ise rengi istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Turkuaz, mavi, yeşil mor… O gün nasıl bir moddaysanız, ona uygun rengi seçebilirsiniz! Bu teknoloji ile evimizin hava kalitesi hakkında ekstra bir araştırma yapmadan her an bilgi sahibi olabileceğiz.

90’ların ünlü hava durumu sloganıyla kapanışı yapalım. “Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun!” Yaz sıcakları bastırmadan Vestel Nefes Klima ile yepyeni bir nefes için tıklayın.