Bir “franche pop” girdabına kapıldım ki sormayın. Son 1 haftada kaç kere aynı şarkıyı dinledin diye sorarsanız cevabım 6687464516’ya benzer bir şey olabilir. Beni bu girdaba sürükleyen grubu sizinle de paylaşmak istiyorum. Şarkıları şu an için bir elin parmağını geçmese de YouTube görüntülenmeleri 77 milyon civarında olan VIDEOCLUB. Peki, 2018’de Adèle Castillon ve Matthieu Reynaud tarafından kurulan VIDEOCLUB kimdir ve bu ikilinin başarısı nasıl açıklanabilir ?

VIDEOCLUB
VIDEOCLUB | Fotoğraf: compi.la

VIDEOCLUB ortak bir tutkunun etrafında birleşmiş iki yetenekli genç tarafından oluşturulan bir elektro-pop grubu. Aynı zamanda gençlerimiz çok tatlı bir çift. Her şeyden önce tutkularını azimleriyle ve yetenekleriyle harmanlayıp bunu birbirlerini destekleyerek yapmaları bende hayranlık uyandırdı. Kahramanlarımız kendileri besteleyip söyledikleri şarkıları yine kendilerinin muazzam bi atmosfer oluşturarak çektikleri kliplerle aracı bir prodüksiyon şirketi olmadan YouTube’da paylaşıyor. Gençler, milyonlarca internet kullanıcısını fethediyor ve bunu hiçbir reklam olmadan tamamen “kulaktan kulağa”  organik bir şekilde yapıyor.

Kızımız Adele Castillon 19 yaşında, Fransa doğumlu. Severek dinlediğimiz şarkıları bu yetenekli kız söylüyor. Adele, 13 yaşından beri YouTube’da kısa komik videolar paylaşıyor ve 2017 yılında “Club Agence Artistique”in yaratıcısı Daphné Thavaud tarafından fark ediliyor. Daphne kendisine filmde oynaması için bir teklifte bulunuyor ve Adele bu teklifle oyunculuğa adım atıyor. Adele müzikal kariyerinin yanında şu ana kadar 2 uzun metrajlı filmde yer almış.

Matthieu Reynaud ise şarkıları besteleyen diğer kahramanımız. O da 19 yaşında ve Fransa doğumlu. Matthieu, ergenliğini müziğe adamış ve bas gitar,synthesizer ve davul gibi çeşitli enstrümanlar çalmayı öğrenmiş.

İkilinin müziğini de besleyen tutkuları ise 80’ler. VIDEOCLUB adından müzikal tarzlarına kliplerindeki vintage havasına kadar her şey seksenlerle ilgili.  Adele bunu şöyle açıklıyor : “80’leri bilmek isterdikBu dönemin estetiği ve atmosferi bizi cezbediyor. Başlangıçta 80’ler modasına girmeye başlıyor, filmleri izledikten sonra müziği dinliyorsunuz ve sonunda 80’ler oluyorsunuz .” 

VIDEOCLUB 2018 yılında “Amour Plastique” şarkısıyla müzik dünyasına adım atıyor. Benim de onları tanıdığım parça olur kendileri. İlk iki haftada 16 milyon izlenerek büyük bir başarı elde ediyorlar ve şu an toplam görüntülenmesi 46 milyon civarlarında. Keşke sizlere derin müzik bilgimle bu şarkıyı yorumlayabilseydim ama sadece hissettiklerimi aktarabilirim. Kulaklığımı takıp şarkıyı açtıktan sonra saatlerce kendi etrafımda salınasım geliyor belki minik birkaç dans hareketi. Dinleyin siz de benim gibi hissedeceksiniz.

Amour Plastique
“Amour Plastique”| Fotoğraf : YouTube

Klip de şarkı kadar güzel ve özenilmiş. ”Amour Plastique” ikilinin sinema tutkusunu ve kliplerinde görmek istedikleri film estetiği kaygısını gayet iyi yansıttıkları bir klip. Klipte ikilinin tutkuları olan 80’ler esintisi eşliğinde genç bir çifti aşkını izliyoruz. Ve tabii ki bu genç çifti kendileri canlandırıyorlar.

“Amour Plastique”nin ardından yayınladıkları şarkı ise “Roi”. Bu sefer Adele’e nakaratta Matthieu da eşlik ediyor. Daha dinamik bi parça diyebilirim “Roi” için. Daha sonra ise “En Nuit” yayınlanıyor. “Amour Plastique”da nasıl 80’ler esintisi hissediyorsak “En Nuit”de de VHS kasetleri ve sabit telefonlar ile 90’ları selamlıyoruz. Arkasından aileye “Mai” ve en son olarak da “Enfance 80” katılıyor.

Bu gençlerin tutkularını hiç kaybetmemeleri ve bizi müziklerinden mahrum etmemeleri dileğiyle. Sizi ilk şarkıları “Amour Plastique” ile başbaşa bırakıyorum.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: YouTube

İlginizi çekebilir: Tuana Tuncer’den Tamino Amir