Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da uluslararası güncel sanat dünyasında sanatseverlerin ilgisini çeken bir sanat galerisi açıldı. Mandarin Oriental Bodrum’da Villa del Arte Galleries’in açılması sanatseverleri heyecanlandırmış olmalı.

Yıllar önce Contemporary Istanbul Sanat Fuarı sayesinde keşfettiğim sanat galerilerden biri Villa del Arte Galleries. İspanya ve Hollanda’da sanat faaliyetlerini gösteren galeri şimdi de Bodrum’da ilgi çekici sanat eserlerini ziyaretçileriyle paylaşacakmış. Galerinin web sayfasını incelediğimde, farklı ülkelerden ilgi çekici sanatçıların çeşitli sanat eserlerine denk geldim. Güncel sanat fuarları, sanatçılar, galeriler ve uluslararası sanat piyasası hakkında fikir sahibi olmak için fikrimce zaten hep ilgi çekici bir sanat aktivitesidir. Gittiğim sanat fuarları sayesinde, mutlaka yeni bir sanat galerisi, farklı sanatçılar ve sanat eserleri keşfetme şansı yakaladım. Villa del Arte Galleries de bu sanat galerilerinden biriydi. Mandarin Oriental Bodrum Oteli, gerçekleştirdiği sanat etkinlikleriyle dikkat çeken bir otel.

Bodrum’da bulunan Mandarin Oriental Oteli, 2022 yılında heykel sanatçısı Asmer Sultanova Topçu’nun eserlerinden bir seçkiyi “Bunny and…” sergisi ile sanatseverler ile buluşturmuştu. Ayrıca Bodrum’da bulunan Mandarin Oriental Oteli denildiğinde akıllara Alem Art Weeknd gibi çeşitli sanat etkinlikleri geliyor. 2023 yılında da Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleşen Encounter/Karşılaşma adlı sergi sanatseverlerin oldukça ilgisini çekmişti. Ergin İnan ve Eelco Hilgersom bu sergide sanat eserleri dahil olan birçok ünlü sanatçılardandı. Sergiye dahil olan tüm sanatçıların eserleri benim ilgimi oldukça çekmişti. O yüzden bu yeni sanat galerisinin sergilerini merakla bekliyorum.

Villa del Arte Galleries | Fotoğraf: TripAdvisor

Otellerde gerçekleşen sanat sergileri bir bakımdan sanata, izleyiciye ve sanatın sergilenme şekline yenilikçi bir bakış getiriyor diye düşünülebilir. Sanat tarihinde eserin sergilenme biçiminin, eserin sergilendiği konumun önemi ya da başka bir deyişle bir önemi olup olmadığı ya da varsa nasıl bir önemi olduğu gibi sorular akademik anlamda oldukça fazla sayıda üzerinde araştırma yürütülen konulardan. Bu yüzden farklı konumlarda yeni sergiler ve galeriler görmek ilgi çekici olabilmekte. Bodrum, özellikle yaz aylarında oldukça ilgi gören bir şehir, ben önümüzdeki yıllarda uluslararası sanat piyasasında ilgi gören ünlü sanat galerilerinden bazılarını da şehirde göreceğimizi düşünüyorum.

Villa del Arte Galleries’in web sayfasından öğrendiğime göre, Bodrum’da bulunan Mandarin Oriental Oteli’nde bu yıl Haziran- Ekim aylarında sergiler, sanatçı konuşmaları ve farklı sanat etkinlikleri gerçekleşecek.3 Haziran tarihinden itibaren açık olan galeride birçok sanatçının farklı eserlerini görebilmek mümkün olacak. Villa del Arte Galleries sayesinde keşfettiğim sanatçılar arasında Christiaan Lieverse, Albert Espona, Frençoise Nielly gibi birçok sanatçı bulunmakta. Detaylı bilgi için sanat galerisinin web sayfası ziyaret edilebilir. Bu gerçekleşen yeni sanat haberinin ardından Bodrum’da sanatseverlerin ilgisini çeken yeni sergi ve galeri açılışlarını heyecanla bekliyor olacağım.

Kapak Fotoğrafı: TripAdvisor

,İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Bodrum’un Yeni Mekânları