Siz de benim gibi dört mevsim viski tüketmekten zevk alan biriyseniz, sık sık şu tepkiyle karşılaşıyorsunuzdur: Yazın viski mi içilir! Sıcaklarla ve nemle boğuştuğumuz yaz aylarında genellikle öncelik ferahlatıcı, serinletici içkiler içmek oluyor ve bunun için cin, vodka ya da roze şaraplar gibi daha hafif içkiler tercih edilmesi gerektiği gibi bir kanıya varılıyor. Ama viski sadece kış ve sonbahar aylarında içilen bir iç mekan içkisi değil. Viskinizi daha serin ve daha soğuk hale getirmek için izleyebileceğiniz bazı yöntemler olduğu gibi, hazırlaması oldukça kolay, yaza özel viski kokteylleri de var! 

Yazın Viski İçilir mi?

Kısa cevap; evet. Ama isterseniz bu konuyu biraz açayım, yaz sıcağında viskinizi en az kışın olduğu kadar keyifle tüketmenizi sağlayacak birkaç ipucundan ve püf noktasından bahsedeyim:

viski kokteylleri – adam jaime -unsplash
The Irish Spirit Ferahlığı: Yaz ve Viski

Öncelikle buz meselesi… Evet, viskiye buz koymayı ben de tercih etmiyorum. Ama bu viskiyi oda sıcaklığında içtiğim anlamına da gelmiyor tabii ki. Viski bardağını buzlukta bekletmek belki de en kolay ve en çok tercih edilen çözüm. Ben özellikle yaz aylarında bir çift viski bardağını sürekli olarak buzluğumda tutuyorum. Ama buzluğunuzda yeterince yer yoksa, içmeden bir süre önce boş viski bardağını ağzına kadar buzla doldurmak da (viskiyi eklemeden önce boşaltmak üzere) yeterince etkili bir çözüm olabiliyor. Buzlukta bekletilen ve tıpkı buz gibi viski servis edilirken içine atılan viski taşları da güzel bir alternatif. Diğer yandan viski tadımı yapmak gibi bir niyetiniz yoksa ve amacınız sadece güzel bir içkiyle serinlemekse, tek bir küp buz atmak da yaz ayları için affedilebilir diye düşünüyorum.

Viski keyfini yaza uyarlamanın püf noktalarından biri, genç viskiler tercih etmek. Bildiğiniz gibi viski olgunlaştıkça, hem bekletildiği fıçıdan aldığı farklı tatların yoğunluğu artıyor ve rengi koyulaşıyor hem de buharlaşmanın etkisiyle alkol oranı ve sertliği artıyor. (bkz. “meleklerin payı”) Bu yüzden daha genç viskileri tercih ederseniz hem alkol oranı daha düşük hem de tat ve kokusu daha hafif bir içki tüketmiş oluyorsunuz. Büyük viski markalarının, yıllanmış özel seri viskilerini piyasaya sürmek için sonbahar ve kış aylarını beklemesinin bir nedeni vardır, değil mi?

viski kokteylleri – kim daniels -unsplash
The Irish Spirit Ferahlığı: Yaz ve Viski

Son olarak, viskiyi sek içmek yerine viski kokteylleri hazırlamak, yaz ayları için muhteşem bir çözüm! Özellikle eriksi diye sınıflandırılan yaz meyveleri (şeftali, nektarin, kayısı, mango, erik ve kiraz) viskiyle çok güzel eşleşiyorlar. Bu meyvelerin suyu ya da püresiyle hazırlanmış viski kokteylleri kadar, viskili karışımların içine birkaç dilim/parça meyve eklemek de çok lezzetli sonuçlar ortaya çıkarıyor. Meyveli koktyeller size göre değilse, buzlu çay ya da zencefil gazozuyla hazırlanan viski koktyelleri de tercih edebilirsiniz.

Evde sizin de kolayca hazırlayabileceğiniz iki kokteyl tarifini de paylaşayım:

Yaza Özel Viski Kokteylleri

image002
The Irish Spirit Ferahlığı: Yaz ve Viski

Narcist, daha ilk yudumda insanın içini ferahlatan, tam bir yaz içkisi!

Malzemeler: 1 ölçü İrlanda viskisi, 2 ölçü taze nar suyu, 2-3 yaprak taze nane, 1 dilim lime

Hazırlanışı: 1. Buz dolu bir bardağa taze nane yapraklarını atın. 2. Önce İrlanda viskisini, ardından taze nar suyunu ekleyin. 3. Bir kaşık yardımıyla hafifçe karıştırın. 4. 1 dilim lime’ı içine atın. Sláinte!

İrlanda Viskisi, Ginger & Lime

jgl 4
The Irish Spirit Ferahlığı: Yaz ve Viski

İrlanda viskisi, Ginger & Lime, bir İrlanda klasiği… Yurt dışında ginger ale olarak bilinen zencefil gazozunun Türkiye’de bulunması zor olduğunu da hiç düşünmeyin. Evet, üzerinde “ginger ale” yazanlarını her yerde bulmak kolay olmayabiliyor ama Beyoğlu Gazozu gibi birçok lokal ve nostaljik gazoz da aslında zencefil içeren ve ginger ale yerine geçebilecek gazozlar.

Malzemeler: bol buz, 1 ölçü İrlanda viskisi, 2 ölçü zencefil gazozu (ginger ale), 1/4 misket limonu (lime)

Hazırlanışı: 1. Bardağı buzla doldurun. 2. Önce viskiyi, ardından zencefil gazozunu ekleyin. 3. Misket limonunu hafifçe sıkıp kabuğuyla beraber bardağa atın. 4. Hafifçe karıştırın.

Buzlu Çay ve Şeftalili Viski Kokteyli

The Jameson Trail
The Irish Spirit Ferahlığı: Yaz ve Viski

Viskinin hem yaz meyveleriyle hem de buzlu çayla yakıştığını söylemiştim, buzlu çay ve şeftalili bu kokteylde her ikisi de var!

Malzemeler: Kokteyl için: 1½ ölçek İrlanda viskisi, ¾ ölçek limon suyu, ½ ölçek Aperol, ½ ölçek şeftali püresi, 1 ölçek buzlu çay Süslemek için: Fesleğen ya da kekik, şeftali ya da elma dilimleri

Hazırlanışı: 1. Tüm malzemeleri bir kokteyl shaker’ında buzla çalkalayın. 2. Karışımı buz dolu bir bardağa boşaltın. 3. Fesleğen yaprağı ya da taze kekik ile şeftali veya elma dilimleriyle süsleyin.