Bugün 2023 ve 2024 banyo trendleri ile karşınızdayız. Moda, mimari dünyasının öngörüleri, tasarımcıların tahminleri ve dünyaca ünlü VitrA Karo’nun yenilikçi koleksiyonlarından ilham alarak sizin için bir liste hazırladık. theMagger olarak trendler arasından radarımıza takılanları seçtik ve her birini banyonuzu dönüştürürken kolayca uygulayabilmeniz için VitrA Karolar ile eşleştirdik. Hazırsanız, başlayalım.

Marble Onyx

Banyonuzda Ağaç Dokusunu Keşfedin.

Banyolarda ham ağaç görüntüsüne yabancı değiliz ama bu sene ve önümüzdeki yıllarda banyolarda “mobilya” kullanımını bol bol göreceğiz. Salona mobilya seçerken gösterdiğimiz özeni banyomuza mobilya seçerken de göstermeye hazır olalım. Zemin, duvarlar, dolaplar, vitrinler, hepsinde ahşabın tüm hallerini kullanacağız. Mutfak ve banyo endüstrisine yön veren global ve kar amacı gütmeyen kuruluş National Kitchen & Bath Association da bu sene ilk defa ağaç kullanımını, ağaç dokusu ve desenlerini listesine ekleyerek bu trende yemyeşil bir ışık yaktı.

Uygulama önerisi: VitrA Karo Koleksiyonlarından Aspenwood tasarımları, Aspen’in kendine özgü ham dokusuyla seramiğin dayanıklı yapısını ıslak alanlara mükemmel bir şekilde entegre ediyor. Craft serisi ile de meşenin zaman içinde dönüşen karakterli yapısını banyolarınıza taşıyabilirsiniz. Dış mekana da kolaylıkla uyum sağlayan bu koleksiyona bakarken yazlığa bir dış mekan duşu inşa etme hayaline dalıverdik.  

Aspenwood

Banyoların Dönüşüm Zamanı

Evimizde vakit geçirmekten en çok keyif aldığımız yerlerden biri şüphesiz ki banyolarımız. Bazen hızlı bir duş, bazen uzun bakım ritüelleri. Her durumda banyoda geçirilen vakitler insanın kendiyle kaldığı kıymetli anlardır. Bu nedenle banyolar hem ruha hem de göze hitap etmeye başlıyor.

Uygulama önerisi: Banyolarımızı stil sahibi ve şık ortamlara dönüştürmek için VitrA Karo’nun iki koleksiyonundan faydalanabiliriz. Siyah renkli Saint Laurent Nero, beyaz renkli Calacatta, Carrara mermerleri ve krem ile bronzun bir araya geldiği Pulpis mermerlerinden ilhâm alan doğal görünümlü seramikleriyle ilk seçeneğimiz Marmori Koleksiyonu. Soğuk mermer dokusunun bronz renkteki parlak paslanmaz metal çubuklarla yarattığı zıtlığın başarılı bir örneğini ise Versus Koleksiyonu’nda bulabilirsiniz.

Marmori

Farklı Renklerin Uyumuyla Banyonuzu Oyun Alanına Çevirin.

Bu aralar sosyal medyada önünüze rengarenk banyolar, seramikler, karolar düşüyorsa algoritmanız kesinlikle doğru çalışıyor demektir. Güçlü ve patlayan renkler, renk geçişleri (sarıdan turuncuya giden bir duvar gibi düşünebilirsiniz) sık sık karşımıza çıkmaya devam edecek. Bir banyonuz SPA dinlendiriciliği sunarken, diğeri (tercihen misafir banyosu) şaşırtıcı ve eğlenceli olacak. Kısaca bu sene renk seçerken cesur ve yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

Uygulama önerisi: VitrA Karo’nun Retromix koleksiyonu bu trend için tasarlanmış gibi! Özellikle Lava, Zümrüt, Safir ve Amber renklerine buradan bakabilirsiniz. Pantone’nin 2024 trend raporundaki renklerde de bu tonlarla karşılaşmamız tesadüf değil. Pantone’ye göre önümüzdeki sene sıcacık amberler, kiremit tonları, sarılar bizi bekliyor. Banyonun diğer bir duvarını ise şaşırtıcı unsur olarak aynı koleksiyondan Çizgi Porselen Karo ile genç, enerjik ve benzersiz kılmak mümkün.  

Retromix

Beton Dokusuyla Banyonuzu Dinginleştirin.

Banyomuzu dinginleştirmek için betonunsakin renklerinden faydalanacağız. Betonun dokulu yapısı ve endüstriyel görünümü, önümüzdeki yıllarda şehir hayatına bir övgü gibi banyolarda da yerini alıyor olacak. Burada anahtar kelimeler “doğalve sakin”. Natural Domain Interiors mimarlarına göre betonu kullanırken malzemeleri karıştırmaktan çekinmemeliyiz: Beton, ağaç, mermer, metal malzemeleri mikslemek içinse VitrA Karo’nun iki farklı koleksiyonundan faydalanabiliriz.

Uygulama önerisi: Modern toprak renkleri kullanarak betonun geleneksel soğuk gri rengini kıran ve yeni renk paletiyle ona sofistike bir görünüm kazandıran Cementmix Koleksiyonu hem diğer koleksiyonlarla karışmaya çok uygun, hem de betonun sımsıcak görünebileceğinin kanıtı gibi. Set 6.0 Koleksiyonu ise yine beton kullanımı ustaca uygulamak için harika bir örnek oluşturuyor. Kitkat dizilimler, terrazzo karolar, taş ve betonu karıştırıp yaratıcılığımızı serbest bırakmaya çok uygun.

Set 6.0

VitrA Karo’nun tüm serilerine buradan göz atabilirsiniz.