Türkiye’nin moda arama motoru, “modanın Google’ı” Vitringez.com’un kurucusu Natali Yeşilbahar ile girişimcilik, internet dünyası ve tabii ki moda üzerine konuştuk…

nataliyesilbaharNatali, seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Bugüne kadar tutku ve heyecanımdan hiç vazgeçmedim. Hep yeni projeler üretmeye ve pazara farklı ürünler sunmaya çalışan ekiplerle çalıştım; insanların hayatını kolaylaştıracak ürün ve hizmetlerin izinden gittim. Türkiye’de alışkanlıkları değiştiren ve ülkemize yeni gelen (Xing, Groupon, vb.) pek çok hizmet ve yeni teknoloji ürünlerin satış operasyonlarında bizzat görev yaptım. Bu süreçte sürprizlerle dolu bu ürünleri, beni de etkileyen en ilgi çekici özellikleriyle müşterilerime anlatmaktan hep ayrı bir keyif aldım.

Aynı zamanda dijital imaj stratejisti olarak birçok ünlü iş adamı ve liderle de çalışma fırsatını yakaladım. Beş yıldır mobil ve internet teknolojilerine odaklanan blogumla Altın Örümcek ödülüne layık görüldüm ve geçtiğimiz yıl Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak ülkemizi temsil ettim.

Son olarak da “Modanın Google’ı” olarak adlandırdığımız Moda Arama Motoru Vitringez.com’u kurdum.

vitringez_logo

Türkiye’nin moda arama motoru Vitringez’i kurdun. Vitringez’in hikayesinden bahsedebilir misin bize?

Online ticaret, kariyerimin her adımında içinde olduğum, son derece dinamik bir dünya. Vitringez.com ise eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim hayalim. İlk etapta internette bir arama kutusuna ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu kutuya yazdığım bir ürünün online satıldığı mağazaları bana sıralayacak bir arama kutusu canlandırdım gözümde. Yani online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir mekanizma yaratmak istiyordum.

vitringez.com anasayfa

Online alışveriş yapan insanların da benim gibi ihtiyaçları var mı diye düşündüm. Buradan hareketle araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik ve hem e-ticaret siteleri hem de online alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük. Bu noktada da ‘’Türkiye’nin Moda Arama Motoru’’ Vitringez.com doğdu. Kuruluş öykümüzün tamamını Vitringez Blog’da okuyabilirsiniz.

Kuruluş aşamasında güvenilir, profesyonel, moda ve yurt dışı deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile anlaştık. Önder’le araştırmalarımızı tamamladık, sektörün gereksinimlerini iyi analiz ettik ve onun teknik birikim ve deneyimleriyle güçlü bir altyapı oluşturduk. İşinin ehli ve heyecanımıza ortak olan harika bir ekiple çalışmalarımıza başladık.

www.vitringez.com erkek

Artık Vitringez.com ile kullanıcının ihtiyacı olan ürüne ve istediği markalara, istediği zaman, geniş filtreleme seçenekleriyle ve tek tıkla ulaşmasını sağlıyoruz. İndirim Alarmı ve Moda Alarmı sayesinde kullanıcının aradığı ürün ve marka beklediği fiyata kullanıcının ayağına gidiyor. En son trendleri, birbirinden ünlü bloggerları ve eşsiz moda tavsiyelerini, moda tutkunu internet kullanıcılarıyla buluşturduğumuz mecra ise Vitringez Blog. Bu sayede onlara hem ilham hem de haber kaynağı oluyoruz.

www.vitringez.com ev

İnternet kullanıcıları Vitringez’den ne yönlerde yararlanabiliyorlar?

Vitringez.com tam anlamıyla modanın Google’ı. İnternet kullanıcıları için alışverişi daha keyifli ve pratik hale getirmek, aranılan ürüne en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlamak için çalışıyor.

Vitringez.com’a giren kullanıcılar, hem arama kutucuğundan, hem de kategoriler üzerinden tarzları için aradıkları her şeye tek tıkla ulaşabiliyor, anında satın almaya yönlendiriliyor. Ayrıca marka, renk, model ve fiyat filtreleriyle en doğru ürüne kolayca ulaşabiliyor, beğendikleri ürünleri listeleyip favorilerine ekleyebiliyorlar. “Moda Alarmı” ve “İndirim Alarmı” sayesinde seçtikleri ürünlerin indirimlerini takip ederken, en sevdikleri markaların ve tasarımcıların yeni ürünlerinden herkesten önce haberdar olabiliyorlar.

Ayrıca Vitringez Blog ile yaşam, güzellik, kültür-sanat, evlilik ve daha birçok konuda son trendleri keşfedebilir ve bu trendlerden ve onlarca bloggerdan ilham alabilirler.

vitringez.com urun listeleme sayfasi

Vitringez’in ekibinden bahseder misin? Nasıl bir ekipsiniz, gün içinde neler yapıyorsunuz?

Vitringez.com’da alt yapıyı kuran ve her geçen gün geliştiren bir teknoloji ekibi ile tüketicilere sunduğumuz marka dünyasını geliştiren bir pazarlama ekibimiz var. Vitringez ekibi olarak öncelikle işimizi çok inanarak ve severek yapıyoruz. Bu sayede hedefe ulaşmak için daha büyük bir istekle çalışan, işine hakim, tutku dolu ve heyecanlı bir ekip ile harika projeler üretiyoruz.

Türkiye internetten alışverişte nasıl bir seviyede sence? Bunu biraz açabilir misin?

Türkiye’de e-ticaret her geçen gün büyüyen bir sektör haline geldi. Bugün 10 milyonun üzerinde online alışveriş yapan bir kitle var ve bu rakam her geçen gün artıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Bursa, Konya ve Adana gibi şehirlerde de online alışveriş oranı oldukça yüksek.

İnternetten ‘en çok’ alınan hizmet ve ürünlerde, özellikle kadınlar için giysi ve hazır giyim ilk sıradaki tercihler arasında yer alıyor. Her 5 kişiden 1′inin internetten alışveriş yaptığı Türk e-ticaret sektörünün girişimciler için büyük potansiyel taşıdığını söylemek mümkün.

www.vitringez.com kadin

Modayla ilgili misindir? Vitringez’i kurmak ve kuruluş süreci modaya ve alışverişe olan bakışını olumlu yönde etkiledi mi?

İyi giyinmek için kendi renklerimi bulup, kendime uygun olan kumaş ve desenleri tercih ediyorum. Renklerin gücüne ve enerjisine çok inanıyorum. Vitringez ile birlikte moda dünyasının daha da içinde olmaya başladım. Örneğin Vitringez Blog yazar ekibiyle birlikte lansmanlara katılarak markaların yeni koleksiyonlarını görüyor ve moda olan renkler ve modellerle herkesten önce tanışıyoruz.

Girişimci ruhunu nereden alıyorsun sence? Girişimci olmak için nelere sahip olmak ve ne yapmak gerekiyor?

Heyecanlı, tutkulu ve azimliyim. Farklı fikir ve projeler üretmek, henüz ortaya çıkmamış ihtiyaçlara çare olabilmek beni çok heyecanlandırıyor. Bu tutkuyla yola çıkınca disiplinli ve azimli bir şekilde çalışarak tamamen hedefe yöneliyorum.

Heyecan, tutku, azim, çalışma ve tabi tüm bunları birlikte gerçekleştirebileceğin iyi bir ekibe sahip olmak çok önemli.

Hayat felsefeni öğrenebilir miyiz?

Hayatım boyunca insanların hayatını kolaylaştırmaya ve onların sorunlarına en doğru ve kolay çözümleri sunmaya odaklandım. Bu felsefe özel hayatımın yanı sıra işhayatıma ve projelerime de yansıdı.

Seni pazar kahvaltısında nelerde görebiliriz? Bize sık gittiğin bir-iki mekan önerisinde bulunabilir misin?

Nereye gideceğime karar vermek için theMagger’ın tercihlerine güveniyorum. Mekan önerilerini mutlaka inceliyorum. Keyifli kahvaltılar için Nar sevdiğim bir mekan. Denizin üzerinde huzurlu bir kahvaltı için de önerim Yeniköy Kahvesi.

Seni nelerden takip edebiliriz?

Sosyal medyayı oldukça yararlı buluyorum ve diğer kullanıcılarla iletişimde olmayı seviyorum. Beni blogum, Vitringez Blog, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

www.vitringez.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Ülkemizde moda ve alışverişin arama motorunu kurduk :) Benle röportaj yaparak, heyecanımızı paylaştığınız için teşekkürler :)

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?