20150131_170015

Birkaç ay önce “Mayfitlife” adında bir hesapla karşılaştım yine Instagram’da. Sahibi Mehmet Ali Yılmaz, un, şeker gibi belimize simit olan malzemeler kullanmadan tatlı yapıp sitesinde satan Türk bir şef. Tabii daha online alışverişe bile alışamamışken internetten eve tatlı söylemeye pek alışık değilim, sadece Türkiye’de bu trendin başlamasından mutlu olup ağzımın suyu akarak paylaştığı tatlı resimlerini likelamakla yetindim.

20150131_163217

Bağdat Caddesi’nde küçük sevimli bir cafe açılmış yorumlarıyla okuduğum Voi ile işbirliği yaptıklarını öğrenmem aynı sıralara denk geldi. Anadolu yakasında yaşayanlar bilir, burada Nişantaşı’nın, Karaköy’ün samimi, şık dekore edilmiş, küçük cafeleri gibi bir yer bulmak zordur, hele Bağdat Caddesi civarı zincirleşmiş, giderek kalitesini batıran ve sadece adlarıyla daha ne kadar müşteri çekmeye devam edebileceklerini düşündüğüm cafeler, restoranlarla doludur. Voi bana tam gitmeyi sevdiğim tarz cafeleri hatırlattı, fit menülerinin de olduğunu duyunca benim gibi yemeyi seven ama kilo almaktan nefret eden bir arkadaşımı kapıp bu yeni, tatlı mekanı denemeye gittim.

20150131_170115

El yazısıyla yazılmış ‘Voi’ tabelası, siyah çerçeveli cam vitrini ve kırmızı ağırlıklı dekorasyonu sade, minimal bir o kadar da sevimli bir imaj verdi bana. İçine girinceyse daha bir şehirli, genç butik kahveci havasına büründü. Lavabodaki kadife kaplama duvar aynası gibi özenle seçilmiş küçük detaylar, barın üzerinde tebeşirle yazılmış kimya formülleri ve fit yemek konseptiyle bu sıra fazlaca moda olan 3. dalga kahvecilerden kendini ayırıyor çok şükür.

20150131_165927

İçeri girip, kendimizi suçlu hissetmeden tatlılarımızı yedikten sonra söyleyebilirim ki, tatlılar şahane. İlk sefer cheesecake, ikinci sefer muzlu mozaiklerini tattım, ikisinde de damağınız un ve şeker kullanılmadığını algılıyor. Bunlar yerine yulaf, fıstık, fındık gibi malzemeler kullanılmış. Pastanelerde alışık olduğumuz halinden biraz daha farklılar haliyle ama kişisel yorumumla gayet lezzetliydi diyebilirim. ‘To-eat’ listeme shot bardağı üzerinde getirdikleri fit kurabiye ve waffle barlarını ekledim bile.

20150131_160443

Mekanda, yeni olmanın da verdiği enerji ve iyi niyetle dolu umutlu bir tablo var. Zaten çok kalabalık bir ekip yok, mekanın sahibi de, bu şahane tatlıların mucidi de çok kibar insanlar. Aynı samimiyetle yollarına devam etmelerini umuyoruz!

Voi Cadde Adres: Bağdat Cad. Mücahit Sok. No:5, Suadiye, Kadıköy / İstanbul