Cilt bakımına olan ilgi ve bu konuda üretilen içerikler son üç yılda ciddi bir artış gösterdi. Bunda şüphesiz pandemi sürecinde öz bakım farkındalığının ve evden çalışma ile insanların kendine ayırabildikleri vaktin artmasının etkisi büyük. Çift aşamalı temizleme, nemlendirme, serumlar, vitaminler, güneş kremleri gibi çok basamaklı rutinler gündelik yaşamın bir parçası halini aldı. Şimdiyse sırada vücut bakımı var.

Vücut Bakımı
Vücut Bakımı | Fotoğraf: Pexels/@ekaterina-bolovtsova

Mintel’in araştırmasına göre Amerikalı yetişkinlerin %33’ü, cilt ve el bakım ürünleri kullanımının bir önceki yıla göre artış gösterdiğini belirtirken, %40’ı da vücut bakımının en az cilt bakımı kadar önemli olduğunu düşündüğünü söylüyor. Bu da artık yüz için kullanılan cilt bakım ürünlerinin yanı sıra vücut yağları, ‘peeling’ler ve losyonlar gibi ürünlerin de rutinlerimiz arasına gireceğini ifade ediyor. Drunk Elephant’tan Hero Cosmetics’e pek çok makyaj ve cilt bakımı markasının vücut bakımına özel ürünler üretmeye başlaması yükselen trendin en önemli göstergelerinden biri.

Vücut Bakımı | Fotoğraf: Pexels/@cottonbro

Güzellik ve bakım uzmanı Olivia Guinaugh Refinery29’a yaptığı açıklamada, cilt ve vücut bakımına artan ilgiyi: “Stresin yükseldiği, güvenlik endişelerinin arttığı ve sosyal etkileşimlerin sınırlandığı bir dönemi takiben bazı yetişkinler fiziksel ve ruhsal sağlıklarının kontrolleri altında olduğunu hissedebilmek için kişisel bakım rutini gibi basit görevlere odaklandılar.” şeklinde açıklıyor. Öte yandan dönemsel trendlerin tüketim çılgınlığına olan etkisinin farkındayız. Vücut bakımına olan ilgi artmaya başladığından beri, daha önce aklımıza gelmedik ürünlerle tanışmaya başladık; göğüs kremleri, yalnızca bir bölgeye (örneğin; kalça, el, ayak) özel maskeler, spreyler ve serumlarla tanışmaya başladık. Yani bakım ve güzellik endüstrisindeki çeşitli markalar ilgiyi kara çevirmek üzere hareket geçmiş durumdalar.

Vücut Bakımı | Fotoğraf: Pexels/@karolina-grabowska

Bu eğilimleri farkına varılmasıyla ise, onlarca basamaktan oluşan ve sürekli yeni ürünleri alışveriş sepetlerimize eklemeyi hedefleyen karmaşık cilt bakım rutinleri karşısında, cilt bakımında sadeleşme anlamına gelen ‘skinimalizm’ gibi akımlar ön plana çıkmaya başladı. Ek olarak dermatologlar, kişinin ihtiyaçlarına uygun olarak seçilmiş, az sayıda ürünün düzenli aralıklarla kullanımının cilt bariyerini korumak bakımından önemli olduğunu vurguluyor. Zira fazla yıkama, fazla temizleme ve fazla ürün kullanımı gibi alışkanlıklar, başlangıçta hedeflenenin tam aksine cildi iyileştirmek yerine tahrişe ve akne gibi problemlere neden oluyor.

Sonuç olarak vücut bakımında da cilt bakımında olduğu gibi, bazı temel adımları izlemek gerekiyor. Bu adımlarıysa; cilt tipini tanımak, ihtiyaçları belirlemek, bu ihtiyaçlara uygun şekilde az sayıda ve birden çok fonksiyonu olan ürünlerle bir rutin oluşturmak ve bu rutini düzenli olarak (ancak aşırıya kaçmadan) tekrarlamak şeklinde özetlemek mümkün.

Kapak Fotoğrafı: Pexels.com/@sarah-chai

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Güzelliğin Geleceği