Her şey, Karl Edward Lundström’ün 1919 yılında İsveç’in ufak bir kasabasında küçük bir fırın açmasıyla başladı. Bizimle birlikte geçmişe doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkarak Wasa’nın hikayesi hakkında daha fazla bilgi edinin!

1919 | Skellefteå’yı duymuş muydunuz? Sanmıyoruz. Burası, İsveç’te adını sayabileceğiniz herhangi bir kente değil de Kuzey Kutup Dairesi’ne daha yakın olan, yaklaşık 36 bin kişinin yaşadığı bir yer. Karl Edvard Lundström, Skellefteå Spisbröd Fabrikası’nı burada kurmuş. Yani bu küçük kuzey kenti, bugün dünyanın en büyük gevrek ekmek üreticisinin doğduğu yer.

1931 | Sırada Filipstad var. Burası Skellefteå’ya göre çok daha güneyde kalan, İsveç’in Stockholm ve Göteborg ile Norveç’in Oslo kentlerinin tam ortasında yer alan bir diğer kent. Karl Edward Lundström, Filipstad Bageri AB adlı bir başka şirketi satın aldıktan sonra fabrikasını buraya taşımaya karar vermiş. Halen Wasa’nın tüm üretiminin gerçekleştiği iki fırınından biri Filipstad’da bulunuyor.

1948New York, yüzlerce farklı ülkeden gelen insanların bir arada yaşadığı, İsveç kökenlilerin de hatırı sayılır miktarda bulunduğu bir metropol. Bunlardan biri de İskandinav kültüründen ilham almış bir dükkan işleten ve burada her çeşit somon ve salamura balığı satan Adolf Olsson’muş. Manhattan’da birçok İsveç kökenli ailenin kişisel kullanımları için İsveç’ten gevrek ekmek getirttiğini fark eden Olsson, ürünün ABD’ye ihraç edilmesini sağlamış. Bugün Wasa ürünlerini seyahat ettiğiniz birçok ülkede görebiliyorsanız, biraz da 1948’de olanlar sayesinde.

1950 | Wasa logosunun üzerinde bulunan kraliyet tacının öylesine bir sembol olduğunu düşünmeyin, çünkü önemi bir hayli büyük! Wasa, 1950’lerde sahip olduğu Kraliyet Ruhsatı sayesinde kraliyet tacını logosuna taşıyabilmiş.

1956 | En sevdiğiniz Wasa ürünü hangisi diye sorsak, birçoğunuzun dolaylı yoldan da olsa “Rågi” cevabını vereceğini tahmin ediyoruz. Çavdar kullanılarak fırınlanan, daha hafif ve çıtır çıtır bir gevrek ekmek olan Rågi ya da bugün daha çok bildiğiniz adıyla Original, ilk kez 1956’da pişirilmiş.

1959 | Her şey, Karl Edward Lundström’ün 1919 yılında açtığı fırınla başladı demiştik. 40 yıl sonra, onun da emeklilik zamanı gelmişti. Gevrek ekmeğe adanmış uzun bir yaşamdan sonra emekliliğe ayrılan Karl Edward Lundström’ün ardından, şirketi oğlu Ulf Lundström devraldı.

1960 | 60’lar nostaljisini seviyor musunuz? Wasa’nın lezzetli gevrek ekmeklerini dükkanlara 60’lı yıllarda sapsarı otobüsler teslim ediyor, sürücülerin bile özel Wasa üniformaları bulunuyormuş. En az gevrek ekmek çeşitleri kadar sevilen Wasa sandviç çeşitlerinin temelleri de aynı yıllarda atılmış.

1967 | Yeni bir şehir, bu kez Almanya’dan… Wasa, İsveç dışındaki ilk fırınını 1967 yılında, Hanover yakınlarında bulunan Celle’de açmış.

1969 | Sağlıklı beslenmek, sağlıklı atıştırmalıklar üretmek partilemeye engel değil! Bunun en büyük kanıtlarından biri, Filipstad’taki Wasa fırınında, markanın 50. yıl kutlamaları nedeniyle düzenlenen ve 2 gün boyunca süren parti!

1980 | Tenisle ilgilenen – ilgilenmeyen herkesin bildiği sporcu isimlerinden biri olan Björn Borg, kendisi gibi İsveçli olan Wasa Sport’un ambalajlarına taşınmıştı.

1983 | Wasa’nın sporla ilgisi ambalajlardaki Björn Borg fotoğraflarıyla sınırlı değil tabii… İlk kez 1983 yılında gerçekleşen Wasa Celle Maratonu, popülerliği sayesinde halen her mart ayında düzenleniyor ve her yaştan, Almanya’nın her köşesinden katılımcıları çekiyor.

1991 | İnanmayacaksınız ama 1991 yılında bir yarışmada tüketicilere gevrek ekmeklerin hangi tarafına yağ sürdükleri sorulmuş. Toplam 5229 oyun 3427’sini “yumuşak olan arka taraf” cevabı almış. Peki sizin cevabınız ne olurdu?

2005 | Wasa’nın İsveç’te başlayan “Switch Bread” reklam kampanyası, tüm dünyada oldukça popüler olmuştu. Bu eğlenceli reklam videosuna daha önce denk gelmiş miydiniz?

2007 | Bugün bir markanın başına gelebilecek en güzel şeylerden biri, 2007 yılında Wasa’nın başına gelmişti: Oprah Winfrey, şovunda “Bu güzel, minik İsveç atıştırmalıklarına gerçekten bayılıyorum.” demişti. Bunun hemen ardından ABD’deki Wasa satışlarının çılgınca arttığını söylememize gerek yok herhalde…

2010 | Eğer Wasa’yla Türkiye’de tanıştıysanız, sizin miladınız 2010. Bugün severek tükettiğiniz sağlıklı gevrek ekmek, sandviç ve bar çeşitleriyle Wasa, Türkiye’deki satışlarına 2010 yılında başladı! İşte İsveçli Karl’ın ekmek fırınından çıkan sağlıklı ürünler, İstanbul’daki market raflarına böyle ulaştı.

theMagger’daki içeriklerimize başlamadan önce, hikayemizi kısa bir şekilde sizinle paylaşmak istedik. Tarihimizi de öğrendiğinize göre HAYATI TAMAMLA kategorimizi inceleyemeye başlayabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN