İstanbul’da ilk kez denediği malta eriğinin tadına aşık olup da bununla ne yapabilirim diye düşünerek menüsüne “malta eriği püreli trileçe” ekleyen bir şef var bugün karşınızda: Daniel Richardson.

wj_trilece_sut

“Okullu değilim, ama Michelin yıldızlı 3 farklı şefle çalıştım.” diyen Daniel, ortağı mimar Arman Şen ile beraber Brooklyn’de açtıkları Waffle&Wolf’tan sonra İstanbul’a gelerek Wolf Junior ile birlikte bizi alışık olmadığımız lezzetlerle tanıştırıyor. Malta eriği püreli trileçe (orjinali İspanyolca’da 3 süt anlamındaki tres leches olan bir  Latin Amerika tatlısı) yapmaya karar verdikten sonra Türkiye’de trileçe’yi oluşturan 3 farklı süt çeşidinin bulunmadığını fark ediyor. Malta eriği püresi ve trileçeyi buluşturmayı kafasına koyan Daniel, 3 farklı çeşit sütün yoğunluğunu vs. değiştirmek için kendi geliştirdiği ve yaklaşık 3 saat süren bir teknik ile bu zorluğun üstesinden geliyor.  Yaptığı trileçeye ne ekleyeceğini değil, beğendiği malta eriği ile ne yapabileceğini düşünen bir şef olunca karşımızdaki, yarattığı tatlardan da beklentimiz ve merakımız bir hayli artıyor haliyle.

wolfjunior

Şimdi gelelim Şişhane’de geçtiğimiz aylarda açılmış olan Wolf Junior’a. İçeriye girer girmez (hatta daha girmeden), mekanın, ortaklarından birinin mimar olmasından sonuna kadar yararlanmış olduğunu anlamak mümkün. Menüsündeki yemeklerden, “füzyon” yaklaşımından, hikayesinden sahip olduğu renklere kadar her şey çok uyumlu. Yani bu menüyü çıkarıp başka bir mekana koysanız olmaz, bu mekana farklı bir menü getirseniz o da olmaz. Menüde fark yaratan kendisi ufak etkisi büyük dokunuşlar tasarımda da kendini gösteriyor.

wolfjunior_icmekan

Bizim Wolf Junior’da olma sebebimiz Pazar günü menüsüne girecek çeşit çeşit bagellarını ve Cold Brew Kahvesini tatmak.

wolfjunior_coldbrewcoffee

Sıcak su ve kahve çekirdeklerinin temas haline geçtiğinde çekirdeklerin asidik yağlarını kahve içinde bırakmasından kaynaklanan o acı tat bu kahvede yok! İçimi yumuşacık ve çok kolay. Bunun sebebini Daniel, demleme kahvede asit  ve yağların aynı hızda çıkmamasına bağlıyor. Cold brew coffee’nin hazırlanması 12 saat sürüyor ama geleneksel kahveden %67 daha az asit içeriyor. Bu detayları bir kenara bırakalım da, özetle: Bu Kahve Bir Harika Dostum!

Karşımızda Balkabağı, nar, cacık ve rokalı waffle yapmış, Türk damak tadı ve kendi yemek tutkusunu harmanlayıp çeşit çeşit füzyon yemekler yaratmış bir şef var. Kahvesini demleyip size sunacak hali yok, bir farklılık katacak pek tabii! Şu ana kadar Portakallı Kakuleli, Tarçın &Kakaolu ve Vanilya&Muskatlı kahveler yapmış olan Daniel, menüsünü sürekli güncellemeye devam ediyor. Denediğim bu çeşitler arasında benim favorim açık ara farkla Portakal & Kakuleli oluyor!

bagelcoffe_wj

Şimdi gelelim Bagel’lara…

NewYork’ta kaldığım her günün sabahında kahvaltımı otelimizin yanındaki ufak dükkandan aldığım bagellar ile yapardım. Türkiye’de de bir kaç yerde gayet güzel bagellar sunan mekanlar yok değil ama Wolf Junior yine burada da ufak dokunuşlar ve değişikliklerle fark yaratmayı başarmış.

wolfjunior_bagel

Menüsüne eklediği bagellarda New York ve İstanbul’u bir araya getirmeyi başarmış. Değişiklik isteyene bacon&egg ama alışık olduğum tattan vazgeçmem diyene beyaz peynir domates rokalı bagel! Kahvaltımı da füzyon isterim diyorsanız somon füme, domates, limon, dereotu ve kaparili krem peynir bagel! Güne tatlı başlamayı sevenlere ise tarçınlı ve çilekli iki farklı seçenek de mevcut…

wolfjunior_eggbacon-bagel

Kahve ve bagelları, yaratıcı ve cesur yaklaşımı, füzyon menüsü, alışılagelmişin dışına çıkabilmesi, mekanın sağladığı keyifli ve rahat ortam bir araya gelince Wolf Junior bir daha bir daha gidilesi, menüdeki yemeklerin hepsi ayrı ayrı denenesi bir mekan olmuş.

tatli_bagel

Bu yaz soğuk kahvelerimizi içmek için buluşma mekanımız belli oldu! Yazın ruhuna, hareketliliğine, dinamizmine, enerjisine ve neşesine pek uygun bir keşif sanki. Ne dersiniz?

Wolf Jr. Şişhane Adres: Meşrutiyet Cad. No:64/A Şişhane/İstanbul

http://deliheights.wordpress.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?