Cape Town’a gitmeden önce beni Güney Afrika ile ilgili en çok heyecanlandıran şeylerden biri sokak sanatıydı. Juma Mkwela ile tüm bu sokak sanatını araştırırken tanıştım ve gitmeden özel bir tur için randevulaştık. 

Woodstock bölgesi Cape Town’un özellikle sanat ve tasarım alanında gelişen bir bölgesi. 2011 yılı öncesine kadar uyuşturucu ve suçun merkezi olan bölge Freddy Sam isimli bir sanatçının çalışmaları ile dev bir tuvale ve eski yapılar, fabrikalar yavaş yavaş büyük tasarım ofislerine dönüşüyor. Ancak bu gelişmeler şimdilik sadece ana caddelerde. İç sokaklara elinizi kolunuzu sallaya sallaya girmeniz pek önerilmiyor. Bu yüzden Juma ve arkadaşları bu bölgelerde sokak sanatını geliştirerek burayı daha güvenilir ve yürünebilir bir hale getirmeye çalışıyorlar. Faith47 ve Dal East çifti bunlardan en popüler olanları ve bir çok uluslararası sanatçının çalışmaları duvarları süslüyor.

cape town 1
Woodstock’un Tehlikeli Sokaklarında: Cape Town Sokak Sanatı Turu

Gezi saat 9’da henüz o sokaklarda yaşayan, su yerine alkol tüketen insanlar ayılmamışken başlıyor, sokak sokak Woodstock bölgesinin duvar resimlerini Juma’nın rehberliğinde hikayeleri ile dinliyorsunuz. Aslında Juma sizi bu gezinin ardından şehre 40 dakika uzaklıkta, barakalardan oluşan bir bölge olan Khayelitsha kasabasına da götürüyor ve oradaki sanat projelerini gösteriyor. Kısıtlı zamanım ve bir başka kasaba ziyaretim olduğu için bu turuna katılamadım.

Tur sırasında ziyaret edeceğiniz yerlerden biri olan Side Street Studios içerisinde birçok yerleştirme, sokak sanatı örneklerinin yer aldığı bir sanat merkezi. Turun kahve içecebileceğiniz bir durak noktası. Augustine Kofie, Urbanski ve Elad’ın bir çok çalışmasını görebilirsiniz.

cape town 2
Woodstock’un Tehlikeli Sokaklarında: Cape Town Sokak Sanatı Turu

Bu tur dışında Cape Town’un birçok bölgesinde rengarenk duvar resimleri görmeniz mümkün. Aynı zamanda sokaklarda birçok heykel ve yerleştirmeler de mevcut.

cape town 3
Woodstock’un Tehlikeli Sokaklarında: Cape Town Sokak Sanatı Turu

Şehirde bir zamanlar ayrımcılığın tavan yaptığı dönemlere gönderme olan yerleştirmelere rastlayabilirsiniz.

cape town 4
Woodstock’un Tehlikeli Sokaklarında: Cape Town Sokak Sanatı Turu

Bo Kaap denilen bölge daha çok müslümanların yaşadığı, bolca minare ve renkli evler göreceğiniz rengarenk bir kısım ve sokak sanatının çok güzel örnekleri ile dolu.

Tur ortalama 90 dakika sürüyor. Juma’ya buradan ulaşabilirsiniz. Eğer yolunuz düşerse turistik geziler dışında şehrin arka sokak hayatlarına şahit olmak için mutlaka ama mutlaka katılmanızı öneririm. Şehrin sadece milyon dolarlık sahil evlerinden oluşmadığını çok daha net görüyor ve hayatı trajedilerle dolu insanların yeni neslin eğitimi, sosyal sorumluluk projelerine katkıları ve sokak sanatını geliştirmeleri için harcadıkları çabaya şahit oluyorsunuz.