Yönetmen ve yazar olarak her yıl bir filmini izleme fırsatı bulduğumuz, sinemanın en üretken isimlerinden Woody Allen, bugün vizyona giren John Turturro imzalı “Fading Gigolo”da oyuncu kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Bunu fırsat bilerek, sinemanın büyük ustalarından Woody Allen’ın oyuncu olarak yer aldığı filmler arasından 10 film seçtik.

fading gigolo -slider

Bugün vizyona giren “Fading Gigolo” ile roller değişiyor: Ünlü oyuncu John Turturro’nun yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmde ona ünlü yönetmen ve senarist Woody Allen eşlik ediyor. İlk gösterimi geçtiğimiz Eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yapılan “Fading Gigolo”, yaşlı dostu Murray’in para sıkıntısını çözmek için jigololuk yapan Fioravante’nin hikayesini anlatıyor. İki ünlü isim dışında filmde Liev Schreiber, Sofía Vergara ve Sharon Stone gibi oyuncular da rol alıyor.

fading gigolo

Son yıllarda kendi yazıp yönettiği filmlerde kamera önünde daha az gözükmeye başlamış olan Woody Allen’ın iyi bir yönetmen ve senarist olduğu kadar iyi bir oyuncu olduğunu düşünenlerdenseniz “Fading Gigolo” kaçırmamanız gereken bir film. Woody Allen’ın oyuncu olarak yer aldığı, kariyerinin farklı dönemlerine ait filmleri birlikte hatırlayalım:

Bu hafta “Fading Gigolo” dışında Onur Ünlü’nün 33. İstanbul Film Festivali porgramında da bulunan son filmi “İtirazım Var”, Ice Cube’un rol aldığı “Ride Along”, Veronica Roth’un roman serisinden uyarlanan “Divergent”, animasyon “Das Kleine Gespenst | The Little Ghost” ve yerli komedi “Gülcemal” vizyona giriyor.

Woody Allen hakkında daha fazlasını okumak için Fırat Özerpalet’in “Ender Bulunan Bir Dahi: Woody Allen” yazısına göz atabilirsiniz.

***

Woody Allen’ın Oynadığı Filmler

 

To Rome with Love, 2012

Geçtiğimiz sezonun en beğenilen filmlerinden “Blue Jasmine”den hemen önce, Woody Allen’ın birkaç farklı hikaye üzerinden Roma’ya yaptığı güzelleme “To Rome with Love”ı izlemiştik. Bu hikayelerden birinde Woody Allen, kızının aşık olduğu İtalyan gencin ailesiyle tanışmak için Roma’ya gelen bir baba olan Jerry’i canlandırıyordu. Müstakbel damadının babasının sesini duyar duymaz onu pazarlamayı kafasına koyan emekli müzik yapımcısı Jerry, Woody Allen’ın yüksek egosunu beyazperdede temsil eden onlarca karakterden biriydi.

 

Scoop, 2006

Scarlett Johansson ve Hugh Jackman’ı Londra’da buluşturan “Scoop”, polisiye bir komediydi. Woody Allen, filmde Sidney Waterman adlı bir sihirbazı canlandırıyordu. Sidney, bir gösterisi sırasında kendisine yardımcı olan genç ve güzel Sondra Pransky’nin bir cinayeti çözmeye çalışması sonucu kendisini polisiye olayların içerisinde bulunuyor, Sondra’nın katile aşık olması işleri karıştırıyordu.

Anything Else, 2003

“Anything Else”, New York’ta geçen bir romantik komedi… Filmde genç komedi yazarı Jerry (Jason Biggs) ve yaşlı komedi yazarı David’in (Woody Allen); Jerry’nin ilişkisini kurtarmak için kurdukları dostluk ve yaptıkları işbirliğini izlemiştik.

 

Hollywood Ending, 2002

Woody Allen’ı bir yönetmen rolünde izlediğimiz film “Hollywood Ending”…. Filmini finanse eden stüdyonun patronu için kendisini terk eden karısı ile birlikte çalışmak zorunda kalan yönetmen Val’in trajikomik hikayesi; filmin çekimlerinin başlamasıyla iyice sarpa sarıyordu. Zira psikosomatik körlük nedeniyle gözleri görmeden film çekmek zorunda kalan Val’in tek dayanağı bir türlü anlaşamadığı Çinli tercümanıydı. Mizahi yönü oldukça kuvvetli filmin, başta Cannes Film Festivali olmak üzere film festivallerini tiye aldığı finali de unutulmamalı.

 

The Curse of the Jade Scorpion, 2001

Woody Allen, 21. yüzyıldaki ilk filmi “The Curse of the Jade Scorpion”da başrolü de kendisi üstlenmişti. Allen’ın canlandırdığı CW Briggs adlı sigorta müfettişi, düzenbaz bir sihirbazın hipnoz seansının ardından hatırlamadığı soygunlar yapmaya başlıyor, üstelik bu soygunları soruşturmak üzere görevlendiriliyordu!

 

Mighty Aphrodite, 1995

Woody Allen bu filmini Yunan mitolojisinden Oedipus’un hikayesine bağlamakla kalmıyor, filminde kendisine Yunan tragedyalarındaki gibi bir Yunan korosu eşlik ediyordu. Woody Allen filminde, New Yorklu bir spor yazarını, Lenny’i canlandırıyordu. Evlatlık oğlunun dahi olduğunu öğrenince onun gerçek annesinin izini sürmeye başlayan Lenny’i bekleyen sürpriz, aradığı annenin bir fahişe ve porno yıldızı olmasıydı.

 

Husbands and Wives, 1992

En yakın arkadaşları Jack ve Sally ayrılmaya karar verdiğini söyleyince kendi evliliklerini sorgulamaya başlayan Gabe ve Judy’nin hikayesini anlatan “Husbands and Wives”, evlilik üzerine 90′lı yılların en iyi filmlerinden biri olarak anılıyor. Woody Allen Gabe Roth’u canlandırırken, kendisine Judy Davis, Sydney Pollack ve Mia Farrow eşlik ediyordu.

 

Hannah and Her Sisters, 1986

Woody Allen sineması dendiğinde akla gelen ilk kadın oyunculardan olan Mia Farrow’un canlandırdığı Hannah ve kardeşlerinin hikayesi… Bir yıl içinde kocası kız kardeşlerinden Lee’ye, eski kocası ise kız kardeşlerinden Holly’e aşık olan Hannah’nın trajikomik hikayesini konu alan filmde Woody Allen da Hannah’nın eski kocası Mickey rolündeydi. Filmde Barbara Hershey’den Carrie Fisher’a, Michael Caine’den Dianne Wiest’e birçok ünlü oyuncu rol alıyordu. Başarılı performanslar ve iyi bir senaryo, filmi 80′lerin en iyileri arasına sokmaya yetmişti.

 

Manhattan, 1979

Woody Allen’ın başrolünü kendisi üstlendiği bir başka filmi, yönetmen/senarist/oyuncunun aşık olduğu New York’un Manhattan’ının adını taşıyordu. Filmde televizyon senaristi olan Isaac’i canlandıran Allen’ın karakteri, eski karısı, genç kız arkadaşı ve ansızın aşık olduğu, en iyi arkadaşının metresi arasında kalıyordu.

 

Annie Hall , 1977

Woody Allen’ın hem yönetmen, hem senarist, hem de oyuncu olarak en büyük eserlerinden, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen “Annie Hall”, adını New Yorklu komedyen Alvy Singer’ın aşık olduğu kadından alıyordu. Allen’ın canlandırdığı, nevrotik bir adam olan Alvy Singer’ın, yönetmenin sinemasında sık sık karşılaştığımız, kişiliğini de oldukça yansıtan karakterlerin en önemlisi olduğu söylenebilir.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN