Şehirde kültür sanat rüzgarı esmeye, birbirinden keyifli sergiler art arda kapılarını açmaya devam ediyor. Hepsi de bu sonbaharın dolu dolu geçeceğinin adeta habercisi! O halde ajandalarınızı hazırlayın, Kasım ayının dikkat çeken etkinliklerini X ile beraber keşfediyoruz. Geçtiğimiz yıl Nisan ayından bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ, bir yılı aşkındır devam ettiği keşif dolu yolculuğuna sizleri de davet ediyor.

X’İN KEŞFETTİKLERİ

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı – heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrim içi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

BMW iX3 ÖNERİYOR

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. 15. Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilirlik Konferansı, enerji ve mühendislik alanlarında disiplinler arası bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor ve 11-12 ile 18-19 Kasım’da Tokyo’da gerçekleşiyor. Enerji yönetimi, dağıtımı, depolaması, kaynakları ve politikaları alanlarında farklı alanlardan ve coğrafyalardan biliminsanları ve akademisyenlerin sunumlarıyla zenginleşecek konferans, daha iyi bir gelecek için yapılan araştırmaların tartışıldığı bir platform yaratıyor. Hibrit olarak, Zorlu PSM ve sanal platformda eşzamanlı olarak gerçekleşecek Sustainability Talks Istanbul konferansında, alanlarında önde gelen uluslararası markalardan uzmanlar konuşmacı olarak etkinliğe katılıyor. Sürdürülebilir bir geleceğe odaklanan ve 25 Kasım’da gerçekleşecek olan bu etkinlik BMW iX3‘ün önerileri arasında yer alıyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Seyahat

Kasım ayında da seyahat turlarına, X’in KEŞFETTİKLERİ ile devam ediyoruz. Macy’s mağazasının 95 yıldır geleneksel olarak düzenlediği New York Şükran Günü Geçit Töreni, dünyanın en büyük geçit töreni olarak anılıyor. Yıllara göre değişebilen bir rota izleyerek 3 saat boyunca Manhattan sokaklarında gösterişli şovların yapıldığı ve farklı şekillerdeki dev balonların dolaştığı geçit töreni, 25 Kasım’da gerçekleşiyor Harold Meydanı’ndaki Macy’s mağazası önünde son buluyor. Roma‘nın sokaklarını evinizden ziyaret etmeye, tarih tanıklık etmiş bu kentin efsanelerini sokaklarında keşfetmeye ne dersiniz? Roma’nın meydanlarını, köprülerini ve sokaklarını profesyonel ve lokal rehberiniz eşliğinde dolaşabileceğiniz, tarihe ve mimariye tanıklık edebileceğiniz bu bir buçuk saatlik sanal tur, dört kişiye kadar gruplarla gerçekleştirilebiliyor ve katılımcıların dileklerine göre kişiselleştirilebiliyor. 

X’in KEŞFETTİKLERİ | Sinema / TV

Sinemanın fiziksel ve çevrim içi olarak devam ettiği bu günlerde yeni ve eski onlarca platform arasında nelere öncelik vereceğimizi seçmekte zorlandığımızda X’in KEŞFETTİKLERİ yine yardıma koşuyor. 1997’deki ilk edisyonunun ardından kısa sürede Avrupa’nın öncü film festivallerinden birine dönüşen, Estonya’da gerçekleşen Tallinn Black Nights Film Festivali, her yıl 80 bini aşkın izleyici ağırlıyor ve yılda ortalama 250 uzun, 300 kısa metrajlı filmin gösterimini yapıyor. 12-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek bu yılki festivalin ana yarışma bölümünde Beni Sevenler Listesi, ilk film yarışmasında ise Zuhal filmleri, Türkiye’yi temsil ediyor. Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Açık Kartlar” serisinin her etkinliği, bir film gösterimi ve ardından sinema endüstrisi hakkında bir sohbetten oluşuyor. Söyleşiler aracılığıyla sinemayla ilgili bütün meslekleri öne çıkarmak ve Fransız ile Türk bakış açılarını ortaya koymak amaçlanıyor. Serinin 17 Kasım’daki etkinliğinde Fransız animasyonu “Bedenimi Kaybettim” gösteriliyor ve ardından sinema YouTuber’ı Filme Gitmeden Önce ile yönetmen Jérémy Clapin söyleşiyor.

Gerek fiziksel gerekse ekranlarımızdan katıldığımız konser, festival ve müzik dinletilerini çok seviyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu, tüm sezona yayılan programıyla, farklı müzik türlerinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçılarını konuk ediyor. Kasım ve Aralık programında, Latin caz sanatçısı Melissa Aldana, flamenko gösterisiyle Rafael Amargo, Avrupa’nın önde gelen orkestralarından Kremerata Baltica, davul ustası Dave Weckl, viyola virtüözü Gidon Kremer ve şarkıcı Anthony Strong dikkat çekiyor. Güne cazla başlamaya ne dersiniz? Fulya’daki Fairmont Quasar Istanbul oteli, her pazar restoranı Stations’ı caz müziğe açıyor ve Jazz Brunch ile müzik dolu bir Pazar sabahı servis ediyor. Black Band ile Suami Ramirez Orkestrası’nın dönüşümlü olarak sahne aldığı Jazz Brunch‘lar muhteşem lezzetlerle renkleniyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Modern Sanat

Kasım ayında İstanbul’da heyecan verici sergiler ve çevrim içi etkinliklerle ekranlarımızdan bizlere ulaşmaya devam ediyor. Yeni nesil sanat platformu olan Disyon.com’un ilk edisyon seçkisi 5 Ocak’a kadar “Kutlama” sergisi ile DasDas’ta izlenebiliyor. 17 sanatçının çalışmalarını gün yüzüne çıkartarak onları çoğaltmayı ve kutlamayı hedefleyen “Kutlama” sergisiyle beraber NFT, blockchain ile sanat ilişkisi konulu konuşma ve panelleri de Kasım ayı boyunca DasDas’ta ziyaretçilerle buluşuyor. Pera Müzesi‘nde 6 Mart’a kadar devam edecek “Yarına Notlar” sergisi, Covid-19 pandemisiyle başlayan yeni küresel gerçekliği yansıtan sanat çalışmalarını sunuyor. Independent Curators International’ın (ICI) mevcut kriz ortamında, çağdaş kültürdeki değerleri ve ilişkileri sorgulamak, yeniden değerlendirmek ve bugün görülmesinin son derece önemli olduğuna inandıkları sanat eserlerini paylaşmak için 25 ülkeden 30 küratörü bir araya getirmesiyle oluşan sergideki çalışmaların bazıları belirli bir mitolojiyle ilgilenirken, diğerleri hala var olan ya da olmayan siyasi yapıları ortaya koyuyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Wellness

X’İN KEŞFETTİKLERİ sanat ya da konser etkinliklerinin yanı sıra bizlere iyi gelecek her türlü etkinliği paylaşmaya devam ediyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıklarıyla, evlerde geçirdiğimiz günlerimizi yaşamın güzellikleriyle buluşturuyor. Bitkisel deva sanatı olarak da anılan Aromaterapi, bitkilerin yaprağı, çiçeği, kökü, tohumu gibi çeşitli bölümlerinden elde edilen uçucu yağlar ile fiziksel, duygusal ve zihinsel iyileşmeyi sağlayan tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak ifadelendiriliyor. Eğer sizler de aromaterapi ile ilgileniyorsanız 7 Kasım’da gerçekleşecek “Pınar Okay ile Aromaterapiye Giriş” eğitimine katılabilirsiniz. MindLight Okulu ve eğitmen Ece Turkmut Dere tarafından 24 Kasım‘da online olarak gerçekleştirilecek “Meditasyon Pratiğinde Travma Bilgili Yaklaşım“ eğitimi, travma yaşamış kişilerin meditasyon pratiklerinde nelere dikkat etmesi gerektiğine odaklanıyor.

Bu Kasım’da da birbirinden güzel etkinliklere katılarak ufkumuzu daha da genişletebilir, güzel anılarımıza yenilerini katabiliriz. Yaşadığımız koşullar ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye hep beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.