Mayıs ayına ve nihayet bahara içimizi umutla ısıtacak birbirinden keyifli etkinliklerle merhaba diyoruz. Ajandalarınızı hazırlayın, bu ayın dikkat çeken etkinliklerini X ile beraber keşfediyoruz. 2020 Nisan ayından bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ, iki yıldır devam ettiği keşif dolu yolculuğuna sizleri de davet ediyor.

X’İN KEŞFETTİKLERİ

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı, heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye hep birlikte devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrim içi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

BMW iX3 ÖNERİYOR

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. BMW Orijinal podcast serisi HYPNOPOLIS, macerasına ikinci sezonuyla devam ediyor. 2070 yılında dünyanın ekolojik dengesini kötü adamlardan korumaya çalışan Ajan Glyph ve Drone Oko’nun bilim-kurgu ve korku türündeki hikâyesi, yeni özellikleriyle dikkatleri çekiyor. HYPNOPOLIS 2‘de tasvir edilen vizyoner temalar ve fütüristik ulaşım seçenekleri, ilhamlarını BMW’nin hali hazırda uygulamaya koyduğu ve günümüz araçlarında kullandığı seçeneklerden alıyor ve dinleyenlere adeta işitsel bir sinema deneyimi yaşatıyor.

Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı ve Konferansı, yerli ve yabancı yüzlerce firmanın katılımı ve binlerce profesyonel yatırımcının ziyaretiyle İzmir’de sektör profesyonellerine kapılarını açıyor. Enerji sektörü profesyonelleri, denizcilik sektörü profesyonelleri, kamu kurumları, enerji yatırımcı firmaları, türbin firmaları, tersaneler, deniz taşımacılığı firmaları, ölçüm ve mühendislik şirketleri, üniversiteler, basın ve medya, dernek ve federasyonlarına açık fuarın katılımcıları özellikle çevre dostu ürün ve çözümlerle buluşma imkanı yakalayan bu etkinlik BMW iX3‘ün önerileri arasında yer alıyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Seyahat

Mayıs ayında da seyahat turlarına, X’in KEŞFETTİKLERİ ile devam ediyoruz. Roket Festivali olarak da bilinen Boun Bang Fan, 13-16 Mayıs tarihleri arasında Laos ve Tayland başta olmak üzere bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde kutlanıyor. Budizm öncesi ve yağmur duası niteliğindeki gelenekelere dayanan bu etkinlikte, bambudan yapılan ev yapımı roketlerin yağmuru tetiklemesi için fırlatıldığı yarışmalar yerli halk arasında tatlı rekabetlere neden olurken, geçit törenleri, yemek standları, konserler ve dans gösterileri büyük şehirlerden ücra kasabalara kadar birçok yerde karşınıza çıkabilir.

26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Antwerpen Proeft, Belçika’nın en büyük ve öncü yemek festivali olarak biliniyor. Giriş biletleriyle tüm standlardaki indirimlerden ve bir hoş geldin içkisinden faydalanabildiğiniz etkinlik, geleneksel Belçika mutfağından Akdeniz mutfağına farklı mutfakları sokaklardan açılan onlarca standda buluşturuyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Sinema / TV

Mayıs ayının öne çıkan Sinema / TV etkinliklerinden ilki; İKSV Galaları, merakla beklenen yapımları ön gösterimlerle izleyici karşısına çıkarmaya devam ediyor. Andrew Dominik’in yönettiği ve çekimleri Londra ile Brighton’da yürütülen THIS MUCH I KNOW TO BE TRUE, Nick Cave ile Warren Ellis’in son iki stüdyo albümleri “Ghosteen” ile “Carnage”dan parçaları ekrana taşırken, bir yandan da ikilinin yaratıcı birlikteliklerinin perde arkasını gözler önüne seriyor. Heyecan verici müzik belgeseli, tüm dünyayla aynı anda, 11 Mayıs‘ta gösteriliyor.

Dünyanın en prestijli sinema etkinliği sayılan Cannes Film Festivali, 17-28 Mayıs tarihleri arasında yetmiş beşinci yaşını kutluyor. Michel Hazanavicius’un “Z (Comme Z)” filmiyle açılacak festivalin ana yarışma bölümünde David Cronenberg, Dardenne Kardeşler, Claire Denis, Hirokazu Kore-eda, Cristian Mungiu, Park Chan-wook ve Kelly Reichardt gibi yönetmenlerin yeni filmleri gösterilirken, Türkiye’den Emin Alper’in “Kurak Günler” filmi de dünya prömiyerini festivalin Belirli Bir Bakış bölümünde yapıyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Müzik

Konser, festival ve müzik dinletilerini Nisan ayında da keşfetmeye devam ediyoruz. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın 12 Mayıs’ta gerçekleşen “Seste Saklı Güzellik” konserine yıldız sanatçılar eşlik ediyor. Her biri uluslararası sahnelerde ayakta alkışlanan soprano Ekaterina Siurina, mezzosoprano Elena Maximova, tenor Peter Sonn ve bariton Bogdan Baciu, Sascha Goetzel’in yönetimindeki orkestra eşliğinde sahne alıyor.

Babylon Soundgarden festivali, 28-29 Mayıs’ta bomontiada’nın dört tarafını müzikle çeviriyor. Ana sahnesinde Weval, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Gaye Su Akyol, Hey! Douglas (Live), Artz & Bugy, Sattas, Dilan Balkay, Mert Demir, Bosphoroots, Geeva Flava, Simba Roots Sound System, Balkan Marching Band gibi isimlerin dinlenebileceği festivalde birbirinden farklı aktivitelere dahil olabilir, bir yandan da festivale özel hazırlanmış menülerin tadını çıkarabilirsiniz.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Modern Sanat

Mayıs ayında heyecan verici sergiler hem fiziksel hem de çevrim içi etkinliklerle bizlere ulaşmaya devam ediyor. Borusan Contemporary, fotoğrafları hem mekânların görsel konstrüksiyonları hem de atmosferik bir etkiyle söz konusu mekanların tınılarını çağrıştıran derin yaratılar olarak kullanan Axel Hütte‘nin sanat üretimini etkileyici bir sergiyle kutluyor. “Chronostasis” başlıklı sergi, izleyicilere Efes, Milet, Perge, Sagalassos, Hierapolis ve Afrodisias gibi antik yerleşimlerin çalkantılı ve maceralarla dolu tarihini zenginleştirici bir bakışla yeniden keşfetmeyi öneriyor. Hütte’nin fotoğraflarıyla bu mekânlar tarihin gölgesinden çıkıyor ve günümüze ulaşarak görsel bir canlılığa kavuşuyor.

OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Wellness

X’İN KEŞFETTİKLERİ sanat ya da konser etkinliklerinin yanı sıra bizlere iyi gelecek her türlü etkinliği paylaşmaya devam ediyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıklarıyla yaşamın güzelliklerini keşfetmeye devam ediyoruz. Yüz yogası, cilt yaşlanmasının önüne geçmek için kullanılan en etkili ve antik yöntemlerden biri. Hiçbir kozmetik ya da estetik müdahale aracına ihtiyaç duymadan uygulanan yüz yogası, aynı zamanda cilt dolaşımını destekleyerek, dolaylı yoldan cildi yeniliyor. Bir Benden İçeri platformunun yüz yogası derslerine katılabilir, eğitmen Esin Alpman’dan bu antik geleneğin tüm püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Bu Mayıs’ta da birbirinden güzel etkinliklere katılarak ufkumuzu daha da genişletebilir, güzel anılarımıza yenilerini katabiliriz. Yaşadığımız koşullar her ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye hep beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.