Yazın müjdecisi Mayıs ayında da, gündemimiz ne olursa olsun motivasyonumuzu yüksek tutmaya devam ediyoruz. Mayıs, heyecan verici sergilerden çevrim içi konser ve sinema festivallerine, atölyelere kısacası bizlere iyi gelecek birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ajandalarınızı hazırlayın, Mayıs ayının dikkat çeken etkinliklerini X ile beraber keşfediyoruz. Geçtiğimiz yıl Nisan ayından bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ, bir yılı aşkındır devam ettiği keşif dolu yolculuğuna sizleri de davet ediyor.

X’in Keşfettikleri

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı – heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrim içi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

Düş Suda | Boomoon, Boğazda Balık Oyunu No. 8, 2018

theMagger olarak, BMW’nin tüm projelerini heyecanla takip etmeye devam ediyoruz. Borusan Contemporary’nin yeni koleksiyon sergisi Düş Suda, 6 Mart 2022 tarihine dek, dijital olarak izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. 60’a yakın sanat eserinin yer aldığı sergide, Edip Cansever’in Düş Suda adlı şiirinden esinlenilerek “akışkanlık” kavramı üzerinde duruluyor. Perili Köşk’ün 360 derece sanal olarak gezilmesinin yanı sıra, AR ve VR teknolojilerinin kullanıldığı sergide Kuruçeşme-Emirgan sahil hattı boyunca yerleştirilen “Düş Suda Sergi Rotası” ile kamusal alan ve dijital sanat anlayışı bir araya geliyor. Düş Suda sergisi hakkında daha fazla bilgi almak için BMW Joy Blog’a göz atmayı unutmayın!

Transform USA 2021

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. X ailesinin elektrikli üyesi bundan böyle her ay daha iyi bir gelecek fikrine katkıda bulunan etkinlikleri bize önerecek. Sürdürülebilir bir geleceği inşa etmeye kendini adamış liderler Transform USA 2021 etkinliğiyle bir araya geliyor. Konferansın ajandası, strateji ve inovasyon, iklim değişikliğine karşı harekete geçme, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ve paydaşlarla etkileşim olmak üzere dört ana başlık altında toplanıyor. Sürdürülebilir bir geleceğe odaklanan bu etkinlik BMW iX3’ün önerileri arasında.

Mayıs ayında da sanal seyahat turlarına devam ediyoruz. X’in KEŞFETTİKLERİ takviminde yer alan onlarca etkinlik arasında, seyahat edebildiğimiz günleri özleyenler için, içinde bulunduğumuz koşullar uygun sanal gezi seçenekleri de yer alıyor. Katalonya kültürünü ve tarihini, bölgenin en önemli kenti Barselona’nın en eski mahallesinde gezinerek keşfetmeye ne dersiniz? Mayı ayı boyunca Pazar günleri hariç her gün Gotik Barselona Turu‘na çıkabilirsiniz. Soğuk Savaş yıllarının Londra’sına James Bond ve Mayfair’in Ajanları Turu ile gitmeye hazır olun! James Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming’in doğup büyüdüğü, Londra’daki Mayfair semti sanal turuna 007 hayranı bir tarihçi rehberlik ediyor.

X’in Keşfettikleri | Sinema

Sinemanın tümüyle çevrim içi hale geldiği hatta yeni ve eski onlarca platform arasında nelere öncelik vereceğimizi seçmekte zorlandığımız bu dönemde X’in KEŞFETTİKLERİ yine yardıma koşuyor. Hibrit bir formata sahip 40. İstanbul Film Festivali, Nisan ayındaki çevrim içi film gösterimleriyle başlamıştı. Mayıs ayında festival, 20-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ulusal yarışma bölümleriyle heyecanını katlıyor. Ulusal Yarışma’da Nisan Dağ, Emre Erdoğdu, Fikret Reyhan, Tunç Şahin ve Nesimi Yetik gibi yönetmenlerin merakla beklenen yeni filmleri yarışıyor. SALT, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkat çekme amacıyla, belgesel filmlerden oluşan bir seçkiyi “Bu Son Şansımız mı?” Belgesel Gösterimleri ile çevrimiçi erişime açıyor. Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlardan, iklime dair sorular soran, aciliyet gerektiren meselelere odaklanan, geleceğimiz için olası çözümleri araştıran ve toplumsal farkındalık oluşturan filmlerin, her hafta biri izlenebiliyor. Kundura Sinema’nın çevrim içi programı Rüyanın Öte Yakası Seçkisi ile izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa üç filmden oluşan bir seçkiyi izleyicilerle buluşturuyor.

Ekranlarımızdan katıldığımız konser, festival ve müzik dinletilerini ev konforunda deneyimlemek de çok keyifli, değil mi? 8 Mayıs’ta Borusan Müzik Evi’nde “Stanpolites” konseri, kıtaların buluştuğu İstanbul’da dünyanın farklı yerlerinden üç müzisyeni bir araya getiriyor. Stanpolites; Türkiye’den Evrim Demirel (piyano, syhnthesizer, melodika) Almanya’dan Andreas Metzler (kontrbas) ve İtalya’dan Riccardo Marenghi’nin (davul) ortak projesi. Borusan Müzik Evi’nde kaydedilmiş ve Borusan Sanat TV’de yayınlanacak bu konser ile, klasik müzik tutkusu evlerinize taşınıyor. Açık havada gerçekleşen müzik festivallerini özlediniz mi? 27 ile 29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Heartland Festival, çağdaş sanat ve ilham verici konuşmaları müzik sahnesinin ve gastronomi sahnesinin öne çıkanlarıyla birleştiriyor. Festivalin bu yılki headliner müzik grubu ise The National oluyor.

X’in Keşfettikleri | Modern Sanat

Mayıs ayında İstanbul’da heyecan verici sergiler ve çevrim içi etkinliklerle ekranlarımızdan bizlere ulaşmaya devam ediyor. Guggenheim Müzesi’nin “20. Yüzyıl Sanat Dünyasının Kadınları” çevrim içi etkinliği, eğitimci Joseph Tokumasu Field ile kadınların sanat dünyasındaki güçlü etkisini ve yaratıcı başarılarını inceliyor. Dört oturumdan oluşacak ders ile cinsiyete dayalı ayrımcılığa rağmen 20. yüzyıl sanatına paha biçilmez katkılarda bulunmuş kadın sanatçı, koleksiyoner ve küratörler inceleniyor. Zilberman Gallery’de sergilenen Yaşam Şaşmazer‘in “ya da” başlıklı sergisi, sanatçının insan-doğa ilişkisine yoğunlaşan son dönem heykelleri ve suluboya resimlerini bir araya getiriyor.  Sergiyi dilerseniz 3 boyutlu sanal turla galerinin web sitesi üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

X’in Keşfettikleri | Wellness

X’İN KEŞFETTİKLERİ sanat ya da konser etkinliklerinin yanı sıra bizlere iyi gelecek her türlü etkinliği paylaşmaya devam ediyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıklarıyla, evlerde geçirdiğimiz günlerimizi yaşamın güzellikleriyle buluşturuyor. Mayıs ayının önerileri arasında; Mindfulness ve şefkati meditasyonla öğrenip kişisel pratiğinize dahil etmenize yardımcı olacak MindLight Meditasyon Sınıfları yer alıyor. Hafta içi her akşam, saat 21:00’de ücretsiz olarak gerçekleşen derslere katılıp anın farkına varabilir, huzurlu bir yaşama adım atabilirsiniz. Vücudu bütünsel olarak iyileştiren, iyi hissettirmeye yardımcı olan aromaterapi,  Lotus Aroma’nın “Aromatherapy Summer Essentials” online etkinliği ile yaz aylarının taze kokularına odaklanıyor. 

Kısıtlamaların bitmesine az kaldı. Bizleri Mayıs’ın güneşli ve sımsıcak günleri bekliyor. Belki de evde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu süreçte yapmak isteyip de bir türlü fırsat bulamadığımız şeylere yönelir ya da birbirinden güzel etkinliklere katılır, ufkumuzu daha da genişletiriz. Yaşadığımız koşullar ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.