Ağustos ayına birbirinden keyifli etkinliklerle merhaba diyoruz. Ajandalarınızı hazırlayın, bu ayın dikkat çeken etkinliklerini X ile beraber keşfediyoruz. 2020 Nisan ayından bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ, iki yıldır devam ettiği keşif dolu yolculuğuna sizleri de davet ediyor.

X’İN KEŞFETTİKLERİ

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı, heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye hep birlikte devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrim içi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

BMW iX3 ÖNERİYOR

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. BMW Orijinal podcast serisi HYPNOPOLIS, macerasına ikinci sezonuyla devam ediyor. 2070 yılında dünyanın ekolojik dengesini kötü adamlardan korumaya çalışan Ajan Glyph ve Drone Oko’nun bilim-kurgu ve korku türündeki hikâyesi, yeni özellikleriyle dikkatleri çekiyor. HYPNOPOLIS 2‘de tasvir edilen vizyoner temalar ve fütüristik ulaşım seçenekleri, ilhamlarını BMW’nin hali hazırda uygulamaya koyduğu ve günümüz araçlarında kullandığı seçeneklerden alıyor ve dinleyenlere adeta işitsel bir sinema deneyimi yaşatıyor.

Doğa Derneği tarafından ikincisi gerçekleştirilen ”Hukuk ve Doğa Okulu”, 23-25 Ağustos tarihleri arasında Seferihisar Orhanlı Köyü’nde gerçekleşiyor. Katılımcılar doğa savunuculuğundaki deneyimlerimizi paylaşmak, hukuku doğa savunusunda etkin olarak kullanmak, doğa ve iklim okur-yazarlığımızı geliştirmek ve saha bilgimizi arttırmak için bir araya geliyor. Tartışılacak konular arasında Doğa hakkı ve doğa savunuculuğunda hukukun etkin bir araç olarak kullanımı, Türkiye’de doğa mücadelesi tarihi, örnek davalar, Doğa Derneği’nin savunuculuk deneyimleri ve doğa ve iklim okur-yazarlığı yer alıyor.

Yeşil Düşünce Derneği tarafından Sincap Kamp’ta gerçekleşecek olan Yeşil Kamp, ‘Umut için mücadele: Yaşamı savunmak’ temasıyla üyelerini, aktivist ve gönüllüleri 31 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde bir araya getiriyor. İklim gündemi, Türkiye’de iklim aktivizmi, Türkiye ve dünya siyaseti, barınma hakkı, yeşil ekonomi ve daha birçok konuyu odağına alan Yeşil Kamp BMW iX3‘ün önerileri arasında yer alıyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Seyahat

Ağustos ayında da seyahat turlarına, X’in KEŞFETTİKLERİ ile devam ediyoruz. 1947’den beri dünya standartlarını belirleyen uluslararası bir etkinlik olarak ve her yıl görkemi ve ihtişamını koruyarak süren Edinburgh Uluslararası Festivali, 5-28 Ağustos’ta başta performans sanatları olmak üzere sanatın her türlüsüne kucak açıyor. Dans gösterileri, opera performansları, konserleri, tiyatro oyunları ve edebiyat sohbetleri gibi etkinlikleriyle festival, üç hafta boyunca dünyanın dört bir yanından sanatçı ve toplulukları ağırlıyor, dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor ve binlerce sanatseveri bir araya getiriyor.

Televizyon dizilerinden K-pop gruplarına, evrensel popüler kültürün önemli bir parçası ve kaynağı haline gelen Kore pop kültürünün kalbi, 25-28 Ağustos tarihlerinde Seoul POPCON adlı popüler kültür etkinliğinde atıyor. Televizyondan sinemaya, oyun dünyasından çizgi romanlara, animasyondan müziğe eğlence endüstrisinin farklı alanlarında önce Kore popüler kültürüne, ardından dünya popüler kültürüne yön verecek en güncel gelişmeler, Gangnam semtinde düzenlenen bu dev etkinlikte öğrenilebiliyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Sinema / TV

ENKA Sanat ve Başka Sinema, son dönemin en çok konuşulan yerli ve yabancı yapımlarını yaz gecelerinin serinliğinde, yeşilin tam ortasında ve yıldızlar altında deneyimlemek isteyen tüm sinemaseverleri 1-12 Ağustos tarihleri arasında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’na bekliyor. 12 günde 8 filmin gösterileceği seçkide Drive My Car, West Side Story, Dune ve Belfast gibi Oscar ödüllü filmler de yer alıyor.

Son yıllarda Oscar ödüllü filmlerin ödül sezonu yolculuğunun başlangıcı olarak dikkat çeken Venedik Film Festivali, 31 Ağustos’ta Noah Baumbach’ın White Noise filmiyle açılıyor. 10 Eylül’e dek devam eden festivalde jürinin Altın Aslan başta olmak üzere birçok ödülün kazananını belirleyeceği ana yarışma dışında “Ufuklar” bölümü de festivalde dünya sinemasının en yeni filmlerini izleyici ve endüstriyle buluşturuyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Müzik

Konser, festival ve müzik dinletilerini Ağustos ayında da keşfetmeye devam ediyoruz. Nick Cave & The Bad Seeds, 2018’de büyük heyecan yaratan konserlerinin ardından, çıkacakları ilk Avrupa turnesi kapsamında 21 Ağustos’ta İstanbul’a uğruyor. 50. yılını kutlayan İKSV’nin ev sahipliğinde, Parkorman‘da gerçekleşecek konser, akıllara ve ruhlara kazınan Nick Cave şarkılarını yeşillikler içindeki bu pazar gecesine getiriyor. Konseri, İngiliz deneysel rock grubu Black Country New Road açıyor.

Butik bir müzik festivali arıyorsanız, buz gibi denizi, parıldayan güneşi esen rüzgarı ve lezzetli Ege mutfağıyla hemen hemen her duyuya hitap eden Bozcaada’da beşinci duyunuzu da müzikle harekete geçirebildiğinizi unutmayın. 26-28 Ağustos’ta gerçekleşen, erişilebilir ve çevre dostu yönleriyle de dikkat çeken Bozcaada Caz Festivali’nin bu yılki konukları arasında Almagest Quintet, Yeni Türkü, Dilan Balkay, Guillaume Perret ve Hüsnü Şenlendirici var.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Modern Sanat

Ağustos ayında heyecan verici sergiler hem fiziksel hem de çevrim içi etkinliklerle bizlere ulaşmaya devam ediyor. Kalyon Kültür, dijital ve görsel sanatlar alanında dünyaca ünlü Jonathan Monaghan‘ın “Şaşaa” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Baskı, heykel ve animasyon teknikleri dahil olmak üzere pek çok farklı medyumla işler üreten, aynı zamanda NFT ve dijital sanatın ilk uygulayıcıları arasında yer alan sanatçının 20’den fazla eseri, 27 Ağustos’a kadar deneyimlenebiliyor.

Istanbul’74’ün Bodrum’daki Maçakızı ev sahipliği ve Demet Müftüoğlu-Eşeli küratörlüğünde gerçekleştirdiği “İnsan ve Doğa Arasında” sergisi, yaratıcılık ve sanatsal iş birlikleri için bölgenin antik ve kültürel dokusuyla harmanlanmış yeni bir keşif alanına işaret ediyor ve disiplinlerarası pratiklerin çeşitliliğini temsil eden Türkiyeli ve yabancı sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Gastronomi

X’İN KEŞFETTİKLERİ sanat ya da konser etkinliklerinin yanı sıra bizlere iyi gelecek her türlü etkinliği paylaşmaya devam ediyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıklarıyla yaşamın güzelliklerini keşfetmeye devam ediyoruz. Dünyanın dört bir yanından lezzetlere ev sahipliği yapacak olan Kopenhag Pişirme ve Gıda Festivali, 19-28 Ağustos tarihleri arasında yemek pişirme tutkunu ve yeni gelişmeleri takip eden gurmeleri bir araya getiriyor. Profesyonel şeflerin pişirdiği yemeklerden klasik yemeklere ve sokak lezzetlerine dek 100’den fazla öğretici ve keyifli atölyenin yer alacağı bu festivali kaçırmayın.

Bu Ağustos’ta da birbirinden güzel etkinliklere katılarak ufkumuzu daha da genişletebilir, güzel anılarımıza yenilerini katabiliriz. Yaşadığımız koşullar her ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye hep beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.