Sıkı durun, evlerimizden de olsa keşif dolu bir Mart bizi bekliyor. Sinemadan müziğe, sergilerden atölyelere, seyahatten gastronomiye geniş bir yelpazede yapılan etkinliklerle dopdolu bir ay geçireceğiz. Peki bu ay ajandamızda neler mi olmalı? Geçtiğimiz yıl Nisandan bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ‘nin Mart önerileri her zamanki gibi tam anlamıyla “nokta atışı”!

X’in Keşfettikleri | Mart

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı – heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrimiçi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

Yolculuğun Hikayesi” podcasti

theMagger olarak, BMW’nin tüm projelerini heyecanla takip etmeye devam ediyoruz. Son zamanların ve bizlerin de favorisi olan bir podcast yayınından bu ay da bahsetmeden geçmek olmaz… BMW için oldukça tanıdık bir “ses” yani Mirgün Cabas‘ın seyahat kavramı üzerine tarihin en başından günümüze bir rota izlediği “Yolculuğun Hikayesi” podcasti. Beş bölümlük, sürükleyici podcast serisinin ilk iki bölümünde posta arabalarıyla seyahatten buharlı trenlere ve cesaretlerine hayran bırakan kadın gezginlere bir zaman yolculuğuna çıkarken, ilerleyen bölümlerde yeme-içme, müzik gibi konularda seyahat özlemini tetikleyecek sohbetlere ortak olma şansı yakalıyoruz.

Mars Day

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. X ailesinin elektrikli üyesi bundan böyle her ay daha iyi bir gelecek fikrine katkıda bulunan etkinlikleri bize önerecek. Bu ay NASA‘yla birlikte bizi geleceğe yaklaştıran bir etkinlikle Mars’ı keşfe çıkıyoruz. NASA’nın Preseverance aracının Mars’a iniş gerçekleştirmesinin tam bir ay sonrasında düzenlenecek Mars Day 2021 etkinliği; NASA çalışanları, bilim insanları ve astronotlarının katılımıyla gerçekleşiyor. Mars’ı derinlemesine keşfedebileceğiniz ve merak ettiklerinizi canlı soru-cevap bölümlerinde sorabileceğiniz bu etkinlik BMW iX3’ün önerileri arasında.

Mart ayında da sanal olarak gezmeye devam ediyoruz. X’in KEŞFETTİKLERİ takviminde yer alan onlarca etkinlik arasında, seyahat edebildiğimiz günleri özleyenler için, içinde bulunduğumuz koşullar uygun sanal gezi seçenekleri de yer alıyor. Özlenilen destinasyonlardan Roma’yı; Kolezyum’dan İspanyol Merdivenleri’ne, Pantheon’dan Trevi Çeşmesi’ne kentin birçok mimari şaheserinin hikâyesini dinleyerek Roma Sanal Şehir Turu ile gezebilirsiniz. Ya da dünyanın ilk metro ağı yani Londra’yı; mahzenler, mağaralar, tüneller, tonozlar ve sığınaklardan oluşan bir rotayla Londra Yeraltı Turu ile keşfedebilirsiniz.

X’in Keşfettikleri | Sinema

Sinemanın tümüyle çevrim içi hale geldiği hatta yeni ve eski onlarca platform arasında nelere öncelik vereceğimizi seçmekte zorlandığımız bu dönemde X’in KEŞFETTİKLERİ yine yardıma koşuyor. Mart takviminde hem bağımsız sinema hem de bağımsız müzik için önemli bir festival olarak anılan SXSW, bu yıl çevrim içi olarak gerçekleşiyor. 16-20 Mart tarihleri arasındaki etkinliğe katılarak panel ve konuşmaları dinleyebilir, film gösterimleri ve konserleri evinizin konforunda deneyimleyebilirsiniz. Mart ayının öne çıkan bir diğer etkinliği de 17 yıldır Akbank Sanat tarafından düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali. 22 Mart ile 1 Nisan arasında gerçekleşecek festivalde tüm seçki çevrim içi olarak yayınlanıyor. Film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi ve atölye çalışmalarına da katılmak mümkün. 5-14 Mart tarihleri arasında 38.si gerçekleşecek Miami Film Festivali ise hem sinema salonlarında hem de çevrim içi platformda yer alıyor. Festivalin programında Sundance Film Festivali’nde öne çıkan bağımsız filmler, ülkelerinin Oscar adayı seçilmiş uluslararası filmler ve Latin Amerika sinemasından güncel yapımlar öne çıkıyor.

Fiziki olarak katılamadığımız konserlere, festivallere ve müzik dinletilerine ev ortamından eşlik etmek ise bir başka keyifli! Mart ayında Zorlu PSM Online platformuyla yepyeni bir müzik şöleni bizleri bekliyor. Minimal techno ve house’un kendi deneysel filtresinden geçmiş hâli olan sonic house’u Pantha du Prince ile deneyimlemeye ne dersiniz? 19 Mart’ta gerçekleşecek çevrim içi konserde prodüktör Hendrik Weber projesiyle elektronik müzik ve geleneksel enstrümanların benzersiz bir kombinasyonunu sunuyor ve olağanüstü bir ses konsepti yaratıyor… Peki bu ay bilgilerinizi tazeleyip klasik batı müziğini tüm ana hatlarıyla öğrenmek ister misiniz? Antonina Online Mektep kapsamındaki sekiz haftalık Klasik Müziğe Giriş atölyesi kapsamlı konularıyla dikkat çekiyor. Klasik batı müziğinden, müzik aletlerine, orkestralara, bestecilerden dönemlere, konser adabından teknik terim ve eser başlıklarına, bir klasik müzik dinleyicisinin sahip olması gereken temel bilgileri ikişer saatlik sekiz derse sığdırıyor.

Zevk Meselesi | Pera Müzesi

Mart ayında ziyaret edebileceğimiz sergiler bir yandan kapılarını açarken bir yandan da çevrim içi sanat dersleri ekranlarımızdan bizlere ulaşıyor. Pera Müzesi‘nde 6 Haziran’a dek ziyaret edilebilen grup sergisi “Zevk Meselesi” ile kitsch kavramı üzerinde duruluyor. Beğeni kavramının sorgulandığı sergide, Farah Al Qasimi, Alex Da Corte, Nick Cave, Gülsün Karamustafa ve Volkan Aslan gibi sanatçıların işlerine yer veriliyor. Çevrim içi sanat derslerine bir diğer katkı da Harvard Üniversitesi‘nden. Ücretsiz ve çevrim içi El Yazmalarından Matbaaya Japon Kitapları sanat dersleri, üç üniteden oluşuyor. Kendi kendinize ilerleyebileceğiniz müfredatıyla Japon parşömen tomarlarını ve kitaplarını inceleyebilir, tarihi ve keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

“In Defense of Plants” podcasti

X’İN KEŞFETTİKLERİ bizi sadece seyahatin keşif dolu ve sanatın ilham dolu dünyalarına davet etmekle kalmıyor. Kendi yaşamımızı güzelleştirmeyi öğreten, doğaya olan saygımızı yansıtmamızı öğütleyen aktivitelere de zaman ayırmaya çağırıyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıkları altında yer alan önerilerin her biri daha sağlıklı, daha duyarlı ve yaşamdan daha çok zevk alan birine dönüşebilmek adına motivasyon sağlıyor. Bu ayın önerileri arasında; Tülin Karagüllü ile doğru duruş tekniğine odaklanılan “Bones for Life – Dik Durmak” atölyesi ve Botanik dünyaya ve onun inanılmaz hikâyelerine yer veren podcast yayını “In Defense of Plants” yer alıyor.

Bahar aylarının ilk müjdesi Mart’ın gelmesiyle günlerimizin daha hareketli ve sosyal geçmesini umsak dahi, yaşadığımız koşullar ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olacak. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.