Dolu dolu geçirdiğimiz keyifli bir tatil molasının ardından tempomuza, Ağustos ayının heyecanlı etkinlikleriyle birlikte kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu Ağustos’ta da ilgi çekici sergilerden konserlere, sinema festivallerinden atölyelere kısacası hepimize iyi gelecek birbirinden farklı etkinlikler sizleri bekliyor. Ajandalarınızı hazırlayın, Ağustos ayının dikkat çeken etkinliklerini X ile beraber keşfediyoruz. Geçtiğimiz yıl Nisan ayından bu yana, her ayın ilk haftası BMW Joy Blog’da yayınlanan X’İN KEŞFETTİKLERİ, bir yılı aşkındır devam ettiği keşif dolu yolculuğuna sizleri de davet ediyor.

X’İN KEŞFETTİKLERİ

X’İN KEŞFETTİKLERİ, BMW’nin X modelleri ile birlikte çıkmaya alışkın olduğumuz özgür, cesur ve yeni keşiflerle dolu yolculukların, hayatın, kültür ve sanatın farklı formlarıyla buluşan, zenginleşmiş hali. Rotamız yine aynı – heyecan verici maceralara atılmaya, sanata dair yeni keşifler yapmaya, öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Yeni yaşam koşullarının etkisiyle son zamanlarda bu yolculuk ve keşiflerimiz hem çevrim içi hem de fiziksel mekanlara taşınırken X’İN KEŞFETTİKLERİ adlı takvimde göreceğiniz öneriler de bu dengeyi sağlıyor. Koşullar ne olursa olsun, önümüzdeki aylarda da gündemin nabzını tutan önerilere yine buradan erişeceğiz.

BMW iX3 ÖNERİYOR

Elektromobiliteye yıllardır öncülük eden ve geleceğin mobilite anlayışını odak alan BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli BMW iX3 de bu ay takvimde kendine özel bir yer ediniyor. X ailesinin elektrikli üyesi bundan böyle her ay daha iyi bir gelecek fikrine katkıda bulunan etkinlikleri bize önerecek. Şehirlerde %100 Yenilenebilir Enerji Söyleşisi, yerel yönetimlere ve şehir planlamacılara, enerji, su, atık ve ulaşım alanlarında daha sorumlu, sürdürülebilir ve ihtiyaçlara yönelik, şehir yaşamının kalitesini arttırmayı amaçlayan yardım ve desteklerde bulunan kuruluş LEED for Cities and Communities, çevrim içi bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Sürdürülebilir bir geleceğe odaklanan ve 18 Ağustos’ta gerçekleşecek olan bu etkinlik BMW iX3‘ün önerileri arasında.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Podcast

theMagger olarak, BMW’nin tüm projelerini heyecanla takip etmeye devam ediyoruz. İnsan seslerinin en güçlü frekansı 85-255 Hz aralığı, Barış Özcan’ın sesinin en güçlü frekansı ise 111 Hz. BMW Türkiye’nin sponsoru olduğu “Barış Özcan ile 111 Hz” isimli podcast yayını; kimi zaman gündelik bir ses efektine, kimi zaman da herkesin bayılarak dinlediği bir müzik parçasına odaklanıyor, bazen filmlerdeki kahramanların yaptığı yolculuklara katılıp, bazen de bir tasarımın labirentlerine doğru ilerliyor. Teknoloji alanında inovasyon yapanların da konuk edileceği ve mikrofonun bilim uzmanlarına yöneltileceği serinin yayınlanan bölümleri tüm podcast platformları üzerinden dinlenebiliyor.

Ağustos ayında da sanal seyahat turlarına devam ediyoruz. X’in KEŞFETTİKLERİ takviminde yer alan onlarca etkinlik arasında, seyahat edebildiğimiz günleri özleyenler için, içinde bulunduğumuz koşullar uygun sanal gezi seçenekleri de yer alıyor. “Malta’nın Harikaları” Sanal Gezisi, Google Arts & Culture platformunda “Wonders of Malta” başlığı altında toplanan birçok koleksiyon, Akdeniz’deki bu ada ülkesinin farklı müzelerinin ve tarihi mekanlarının sanat tarihi açısından oldukça değerli eserlerine tek bir tıkla ulaşmayı sağlıyor. Bir ucu çöle, diğer ucu okyanusa uzanan Büyük Çin Seddi’ni yakından tanıyıp keşfetmeye hazır mısınız? 18 Ağustos’ta çevrim içi olarak gerçekleşecek “Büyük Çin Seddi Sanal Gezisi” ile 2700 yıllık devasa duvarı daha yakından tanıyabilirsiniz.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Sinema

Sinemanın fiziksel ve çevrim içi olarak devam ettiği bu günlerde yeni ve eski onlarca platform arasında nelere öncelik vereceğimizi seçmekte zorlandığımızda X’in KEŞFETTİKLERİ yine yardıma koşuyor. 4-14 Ağustos tarihleri arasında İsviçre’nin Locarno kentinde düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olarak kabul edilen Locarno Film Festivali, programındaki 209 filmle, bu yıl 74. kez gerçekleşiyor. Beykoz Kundura‘daki açık hava gösterimleriyle izleyici karşısına çıkacak, Bir Yaz Gecesi Festivali kapsamınaki film gösterim programı, Hollywood sinemasını sorgularken star sisteminde yaratılan ve inşa edilen personalara dair, portre niteliğindeki performans filmlerine yer veriyor. Başka Sinema işbirliğiyle hazırlanan “Fişekhane Açık Hava Sineması” seçkisi, Fişekhane Su Kulesi’nin tarihi atmosferindeki açık hava sinemasında gösteriliyor. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri kapılarını açan bu yazlık sinemanın programında, Miyazaki’nin sevilen animesi Spirited Away, Oscar ödüllü Minari ve sinema tarihinin başyapıtlarından Ran gibi filmler yer alıyor.

Ekranlarımızdan katıldığımız konser, festival ve müzik dinletilerini ev konforunda deneyimlemek de çok keyifli, değil mi? İstanbul’un kültür ve sanat yaşamını festivallerle dolduran İKSV’nin ilk ve öncü festivali İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 49. yaşını kutluyor. 18 Ağustos ile 16 Eylül tarihlerinde “Başka Bir Dünya Mümkün” temasıyla gerçekleşecek klasik müzik festivalinin konukları arasında Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Accademia Bizantina gibi topluluklar, Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili ve Anna Vinnitskaya gibi yıldız solistler dikkat çekiyor. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, yaz konserleri ile açık alanlarda müzikseverlerle buluşuyor. “İstanbul’da Senfonik Yaz” başlıklı konser serisinin “Dansa Davet” başlıklı ikinci konserinde orkestra, Saint-Saëns, Borodin ve Erkin gibi bestecilerin en popüler klasiklerini seslendiriyor. Solist olarak keman sanatçısı İdil Yunkuş’un yer alacağı konseri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda ya da ertesi gece ücretsiz olarak Topkapı Şehir Parkı’nda dinleyebilirsiniz.

X’in KEŞFETTİKLERİ | Modern Sanat

Ağustos ayında İstanbul’da heyecan verici sergiler ve çevrim içi etkinliklerle ekranlarımızdan bizlere ulaşmaya devam ediyor. Her yaz Teras Sergileri serisiyle heykel ve land-art sanatçılarına özel bir sergileme alanı sunan, Maslak’taki Elgiz Müzesi‘nin bu yılki teras sergisi, “Gelecek Zaman” başlığını taşıyor. SALT‘ın davetiyle 2019’da başlatılan stüdyo ziyaretleri ve sanatçı sohbetleriyle geliştirilen, 2021’de SALT Galata’da art arda yer alacak beş bağımsız sunumdan meydana gelen “Ardışık” programı kapsamındaki üçüncü sergi “Sağlıcakla Kal”, 4 Ağustos ile 17 Ekim tarihleri arasında Volkan Aslan‘ı konuk ediyor.

X’İN KEŞFETTİKLERİ sanat ya da konser etkinliklerinin yanı sıra bizlere iyi gelecek her türlü etkinliği paylaşmaya devam ediyor. Doğa, Gastronomi ve Wellness başlıklarıyla, evlerde geçirdiğimiz günlerimizi yaşamın güzellikleriyle buluşturuyor. Ağustos ayının önerileri arasında; İstanbullu yogaseverlerin favori etkinliği “Müzede Yoga“, yaz ayları boyunca her Çarşamba saat 07.00 ie 08.00 arasında, Cihangir Yoga işbirliğiyle Sakıp Sabancı Müzesi‘nin bahçesinde gerçekleştiriliyor. Homemade Aromaterapi’nin 27 Ağustos’ta çevrim içi olarak gerçekleşecek ”Çakralar ve Aromaterapi” eğitimi ile çakraların frekansına dair bilgiler edinebilir, uçucu yağlarla olan ilişkisini keşfedebilirsiniz.

Bu Ağustos’ta da birbirinden güzel etkinliklere katılarak ufkumuzu daha da genişletebilir, güzel anılarımıza yenilerini katabiliriz. Yaşadığımız koşullar ne olursa olsun gözümüz X’İN KEŞFETTİKLERİ takviminde olmaya devam ediyor. Sanatın farklı alanlarına dokunan birbirinden güzel önerileriyle, keşfetmeye hep beraber devam etmek dileğiyle…

Keşfetmek için tıklayın.