Müjdemizi isteriz, Türkiye’nin ilk dijital sanat ve yeni medya müzesi X Media Art Museum by DasDas, teknoloji, bilim ve sanatın birleşimindeki dijital eserleri bizlerle bir araya getiriyor. DasDas’ın desteği ve Paribu’nun ana sponsorluğunda hayata geçerilen X Media Art Museum by DasDas, “Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” sergisiyle geçmişi adeta bugüne taşıyor. Hazırsanız hem XMAM’ı hem de bu etkileyici sergiyi hep birlikte inceleyelim.

X Media Art Museum – XMAM

Paribu Ana Sponsorluğunda X Media Art Museum by DasDas Konum

X Media Art Museum by DasDas, daha önce deneyimlediğimiz yapay zekâ ve sanatı birleştiren Parallel Universe sergisine ev sahipliği yapan DasDas öncülüğünde ve Paribu’nun ana sponsorluğunda açılıyor ve ülkenin dijital alandaki ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. Ölçeği değiştirilmiş gerçeklik (extended reality) ile bizlere farklı deneyimler sunan XMAM’ın ilk sergisi “Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” ise dijital sanat denilince aklımıza gelen Ouchhh ekibinden Ferdi Alıcı’nın imzasını taşıyor ve “Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği” ve “Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

“Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği”

“Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” Sergisi

Ouchhh Studio, dijital verileri boya, algoritmayı ise fırça olarak kullanarak, sanatın geleceğini XMAM’da yeniden tanımlıyor. Fiziksel dünya ile dijital dünya arasında özgün bağlantılar kuran Ouchhh Studio’nun yeni medya sanatçılarından Ferdi Alıcı (Director & Artist) ve Eylül Duranağaç Alıcı (Creative Director & Artist) “Leonardo Da Vinci: Yapay Zeka Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” sergisinin sanat yönetmenliğini üstleniyor. 

Serginin ilk bölümü “Leonardo Da Vinci: Yapay Zeka Işığın Bilgeliği” sanat tarihinin verileri kullanılarak oluşturuldu. Leonardo Da Vinci’nin çizimleriyle başlayan ve 3D modellemesi ile devam eden serginin bu bölümünde; veri tabanı olarak sanatçının icatları, makine çizimleri ve eskizleri bizlere merhaba diyor. Sanat tarihi verileri ve Leonardo Da Vinci’nin bilgilerinin yapay zekâya öğretilmesiyle elde edilen çıktılar, 15 milyar fırça darbesiyle partikül olarak tüm mekanda karşılık buluyor. Sergide Leonardo Da Vinci’nin yanı sıra Michelangelo, Raphael, Boticelli tarafından yapılan sanat tarihinin ünlü başyapıtlarının verileri ve çıktıları da izlenebiliyor. Ayrıca serginin ilk bölümünün müziği “Drop” dünyaca ünlü besteci Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’ye ait.

“Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse”

“Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” Sergisi

Serginin ikinci bölümü “Cern’de Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” ise dijital sanatın soyut bir perspektifte ele alınmasıyla ortaya çıktı. Einstein, Galileo gibi bilim insanlarının teorileri, makale ve kitaplarından yola çıkılarak oluşturulan bu veriler, yapay zekâya öğretilmesiyle ortaya çıkan 20 milyon satırın dijital kütüphanesi Poetic Ai eserinde bir araya geliyor. Yine “Data Monalit” eserinde ise dünyanın en eski verisi olarak bilinen Göbeklitepe, yapay zekâ ile harmanlanarak geçmişi adeta bugüne taşıyor. Serginin devamında izlenebilen “Data Gate” de “Kepler Veri Kümeleri” aracılığıyla uzay keşfi ve astronomi araştırmalarını temel alan makine öğreniminin kullanılması fikrine dayanıyor. NASA iş birliğinde üretilen eserlerde Kepler Teleskopu’nun 10 yıl boyunca uzayda kaydetmiş olduğu veri, yapay zekâ ile yeniden yorumlanarak bizlere makro evrenlerin kapılarını aralıyor. Yapay zekâ veri boyama eseri olan “Dark Machine” ise CERN’de sergilendikten hemen sonra ilk kez XMAM’da deneyimlenebiliyor.

DasDas’ın desteği ve Paribu’nun ana sponsorluğunda hayata geçerilen X Media Art Museum by DasDas’da dijital sanat eserlerinin yanı sıra çocuklar ve yetişkinlere yönelik atölyeler ve DJ performanları da deneyimlenebiliyor. Etkinliklerin tamamına XMAM’ın web sitesi ve Instagram hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan “Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse” sergisinin biletlerini de X Media Art Museum by DasDas gişesinden ve Mobilet üzerinden edinebilirsiniz.