Şehre bir şakacı indie, adı Onur Güney Kumaş. Onu, Youtube’daki şarkılarından, coverlarından, eski grubu Dalganabak’tan ya da bir zamanlar yolculuk ettiğiniz vapurdan tanıyor olabilirsiniz. Gözünüz bir yerden ısırıyor olabilir ama artık tam anlamıyla tanımanız, tanışmanız lazım. O halde sizi “Yağmurla Gelen” ile başlayalım.

Yağmurla Gelen Albüm Kapağı | Fotoğraf: music.apple.com

Yağmurla Gelen, dört şarkılık bir albüm. (EP dediklerinden.) Kısa albümler bana yetmiyor diyenlerdenseniz, bu şarkılar size kendilerini döndürüp döndürüp dinleme imkanı sunuyor. Sanki gün içindeki ruh hallerimiz bu şarkıları çağırıyor. Çünkü şarkıların hiçbirini net bir şekilde tanımlayamayız. Çünkü şehirliyiz, aklımız git-gelli bazen de melankolik biraz. İşte bu şarkılar ve bu EP’nin tamamı size bunu vaadediyor. Canınızın sıkkın olduğu bir yolculukta durup dururken gülmek gibi.

“Yağmurla Gelen” ve “Herşey”

“Duru” kelimesi Onur Güney Kumaş’ın müziğini tanımlamayı kolaylaştırabilir. Hem sözlerin seçimi hem de vokalin kadifeliği ve müziğin tertemiz hali gerçekten akla bu kelimeyi getiriyor. Her şey anlaşılıyor, her şey.  Bu dörtlüye (EP) adını veren “Yağmurla Gelen” de tam olarak bir böyle şarkı. Yağmurlu günleri sevdirir bir durulukta, sevdirmese de çekilir kılıyor. Ama bu kadar kalamıyoruz. Sanki Onur Güney Kumaş da bu melankonlik halinden sıkılmış olacak ki kendine ya da Yağmur Gelen’e “Aklımda” şarkısı ile biraz nanik yaparak soruyor: “Senin derdin ne? 

youtube play youtube play

Albümü Spotify‘da, Apple Music‘te ve bulmak ve dinlemek mümkün. İroni, melankoli ve seçilmiş güzel sözlerle örülü bu dörtlü, Onur Güney Kumaş’ın ilk işi değil. Daha önce bir single yapmış ve her şeyin ayrı yazılmasına kıyamayıp adını “Herşey” koymuş. Onur Güney Kumaş ile tanışınca değişken ruh hallerinize yeni bir arkadaş bulduğunuz için mutlu olacaksınız. İyi dinlemeler.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: Spotify

İlginizi çekebilir: Hatun Altunöz’den Yüzyüzeyken Konuşuruz